Monumet 14: Odcięci od świata - Emmy Laybourne

Tytuł oryginału: Monument 14
Seria: Monument 14
Tom: 1/3
Liczba stron: 344
Wydawca: Rebis
Witajcie w świecie przyszłości! Mało kto potrafi tutaj pisać ręcznie, ponieważ wszyscy korzystają z podręcznych urządzeń z dostępem do wszystkiego poprzez niezniszczalną Sieć.   Rząd niedawno ograniczył mieszkańcom dostęp do samochodów, więc starsza młodzież do szkoły musi jeździć autobusami. Droga do szkoły właściwie nie była długa, a ponieważ gimnazjum i podstawówka były obok siebie, to autobus zbierał dzieci z obu szkół. Nagle jednak spadł grad i... rozpoczęło się piekło.

Potężny i nagły wybuch wulkanu na Hawajach prowadzi do szeregu klęsk żywiołowych oraz pustoszy wojskowy ośrodek, który wypuszcza w atmosferę niedopracowaną jeszcze broń chemiczną. Grupka nastolatków oraz młodszych dzieci zostaje uwięziona w supermarkecie i musi sobie poradzić z zaistniałą sytuacją. Nie wiadomo, czy ich rodziny jeszcze żyją, czy odbywa się właśnie jakaś ewakuacja, czy jest dla nich w ogóle jakaś nadzieja... 

Uważam, że opis nie przygotowuje czytelnika na to, co znajdzie w książce. Jest on dość enigmatyczny, nawet suchy, zwłaszcza gdy tak łatwo było mi się wczuć w świat wykreowany przez autorkę. Naszym narratorem jest Dean, który postanawia spisać historię grupki młodzieży, których schronieniem oraz więzieniem stał się supermarket. Moim zdaniem jest on dość normalny, taki neutralny bohater, który teoretycznie jest w samym centrum wydarzeń, ale swoją osobowością oraz talentami nie przyćmiewa innych postaci, a mamy ich tutaj kilka. W sumie w supermarkecie jest czternaście niepełnoletnich osób.

Powieść "Odcięci od świata" wyjątkowo nie przykuła mojej uwagi ani opisem ani okładka ani nawet recenzjami. To pojedyncze wpisy na fan page'ach mnie zainteresowały. Stwierdziłam, że będzie to książka w sam raz dla mnie i nie pomyliłam się. Uwielbiam takie historie! Autorka stworzyła ciekawe miejsce akcji, wykreowała spójną fabułę, która nie budzi w czytelniku wątpliwości dotyczących logiki, czy prawdopodobieństwa takich wydarzeń; bohaterowie są różnorodni oraz przekonujący, choć momentami miałam wrażenie, że Emmy Laybourne trochę przedobrzyła w tym temacie. Ciężko jest stworzyć czternastu bohaterów, każdemu nadać indywidualne cechy, ale też nie przesadzić, aby nie było z tego grupy nadmiernie utalentowanych ideałów. Z jednej strony to się udało, a jedyne, co mi nie pasowało, to szybkość rozwoju sytuacji pomiędzy bohaterami - tymi starszymi oczywiście. Akcja pierwszego tomu trwała tylko dwanaście dni i dość sporo w tym temacie się wydarzyło. 

Skoro wspomniałam już o długości akcji, to muszę powiedzieć, że bardzo spodobało mi się wydanie książki, ponieważ jest takie poukładane i klarowne. Doceniłam chociażby numerację kolejnych dni u dołu strony. Mimo pierwszoosobowej narracji nie ma tutaj żadnego chaosu, a kolejne rozdziały płynie łączą się ze sobą. Mamy początek dnia, środek, wieczór, a wszystko opisane mniej lub bardziej w zależności od wydarzeń i może się wydawać, że wyszło to w jakiś sposób nużąco, czy schematycznie, ale powiem Wam, że lektura idzie tak dynamicznie do przodu, że taki sposób ułożenia wydarzeń okazał się jak najbardziej plusem.

Myślałam długo, czy według mnie "Odcięci od świata" pierwszy tom serii Monument 14, miał jakieś minusy, ale roztrząsałam kolejne aspekty fabuły i przyznam się, że nie znalazłam ich prawie wcale, poza wspomnianymi relacjami pomiędzy bohaterami i okładką, która nawet w połowie nie oddaje dynamiki powieści. Za mało rzuca się w oczy przy historii, jaką ma do zaoferowania! Przyznam się, że trochę bałam się wziąć za tą powieść, po tym, jak przeczytałam trzy naprawdę kiepskie nowości, ale tutaj okazało się, że była to powieść w sam raz dla mnie, a jej lektura ożywiła moją nadzieję, że jednak można jeszcze wydawać świetne historie w dziale młodzieżowym.

Nie musiałam się zastanawiać długo, komu poleciłabym "Odciętych od świata", ponieważ jest to powieść zupełnie w stylu serii "GONE. Zniknęli" minus nadprzyrodzone zdolności, ale jeszcze nie wiadomo, co autorka przygotowała dla czytelników w kolejnych tomach. Ja tam już przebieram nóżkami z niecierpliwością, ponieważ w sierpniu wychodzi część druga zatytułowana "Niebo w ogniu".

Ocena: 9/10.
Monumet 14 - Emmy Laybourne
1. Odcięci od świata
2. Niebo w ogniu - premiera 30-ego sierpnia 2014 r.
3. Savage Drift

Sophie di Angelo

7 komentarzy:

 1. Na książkę poluję już od jakiegoś czasu:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie też bardzo się spodobała i nie mogę się doczekać na kontunuacje. Jakbym mogła zapomnieć o postacioach z którymi tak się zżyłam?

  OdpowiedzUsuń
 3. Poluję na nią tak samo jak Verniqusia :)

  OdpowiedzUsuń
 4. brzmi ciekawie może się na nią skuszę

  OdpowiedzUsuń
 5. W stylu "Gone"? To ja jak najbardziej, gdyż tę serię uwielbiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Polubiłam serię ,,Gone" więc myślę, że książka powinna mi się spodobać, choć przyznaję rację nie przyciąga ani okładką ani opisem.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz! Do zobaczenia przy kolejnym poście!
Xoxo