Łupieżcy niebios - Brandon Mull

Tytuł oryginału: Sky Raider
Seria: Pięć Królestw
Tom: 1/5
Liczba stron: 440
"Łupieżcy niebios" to pierwszy tom nowej serii Brandona Mulla skierowanej do młodzieży - jednak nie tylko. Autora znałam już od jakiegoś czasu, co więcej byłam gorąco zachęcana do lektury jego twórczości, ale jak wiele polecanych książek, odkładałam to na potem. Po lekturze pierwszej części "Pięciu Królestw" wiem jednak, że będę musiała to, jak najszybciej nadrobić. (Zacytowanie Ricka Riordana na skrzydełku też rozbudza apetyt na czytanie, nie ma co ukrywać!)

To miało być typowe Halloween. Kto jednak spodziewał się, że wizyta w Domu Strachów może skończyć się tak tragicznie? Dzieci zostają uprowadzone i przeniesione daleko poza znany im świat. Cole trafia wraz z przyjaciółmi do tajemniczego miejsca nazywanego Obrzeżem. Aby uratować ich oraz siebie, musi pomóc jedynej osobie, która będzie mogła go w tym wesprzeć. Jednak jest to niebezpieczne zadanie...

Czasami niektórzy próbują pisać fantastykę, a wychodzi z tego jedna wielka parodia; nie musicie się jednak obawiać, ponieważ sprawa ta nie dotyczy Brandona Mulla, gdyż niektórzy pisarze potrafią tak operować słowami, że nie mamy żadnych obiekcji, nie negujemy tego, co się dzieje, lecz zasiadamy wygodnie i dajemy się porwać w przyrodzie - tak właśnie jest w przypadku "Łupieżców niebios". Autor opisuje wydarzenia i bohaterów tak plastycznie, że nie sposób, nie widzieć tego oczami wyobraźni - tym zdecydowanie jest ta opowieść: prawdziwą pożywką dla fantazji.

Jestem oczarowana tym, jak Brandon Mull wykreował ten świat. Niektórzy mogliby powiedzieć, że jest to sposób sprawdzony i dość prosty, ale czy to nie na bazie sprawdzonych rzeczy często powstają poruszające historie o prawdziwych bohaterach? W niektórych sprawach nie trzeba być nowatorskim - choć wyobraźni autorowi odmówić nie można, co zauważycie, jak tylko poznacie znaczenie tytułu, czyli kim są "Łupieżcy niebios" - aby stworzyć dobrą historię. Pierwszy tom bazuje na motywach, które są nam znane, ale sposób, w jaki historia jest opowiedziana sprawia, że jest to coś innego i zdecydowanie intrygującego.

Pięć Królestw - Brandon Mull
1. Łupieżcy niebios
2. The Rogue Knight
3. Crystal Keepers
"Łupieżcy niebios" zaczynają się tak niewinnie, przyziemnie, a to co się dzieje potem... Zaskakujące, jednak jak najbardziej w pozytywny sposób! Wiele razy mówi się, że od jakiejś powieści nie da się oderwać i tak samo jest w tym przypadku. Zasiadamy do lektury z uśmiechem na twarzy, a czas płynie, jak zaczarowany i to właśnie uwielbiam w czytaniu dobrych książek.

Zwykle noty od autorów pełne są nazwisk lub pozostawiają po sobie bezosobowe wrażenie, jednak w tym przypadku było inaczej. Brandon Mull przedstawił się czytelnikowi - opowiedział o swojej twórczości, wyjaśnił parę kwestii oraz powitał osoby, które wraz z nim są gotowe zmierzyć się z każdymi problemami, które pojawią się w tajemniczych "Pięciu Królestwach", a ja zdecydowanie od teraz do nich należę.

"Łupieżcy niebios" to opowieść godna polecenia dla wszystkich fanów Brandona Mulla, lecz nie tylko. Choć jest to historia skierowana do młodzieży i w takim wieku są nasi bohaterowie, to jednak dobra historia zawsze się wybroni, jeżeli damy jej na to szansę, a moim zdaniem "Pięć Królestw" na taką zasługuje.

Ocena: 8/10.

Sophie di Angelo

7 komentarzy:

 1. Nie przepadam za młodzieżówkami, ale książkę widzę już nie pierwszy raz, dlatego zapada pamięć i budzi ciekawość. Jeśli będę taką możliwość to przeczytam czemu nie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ależ kusisz :D A mam tyle książek w kolejce... eh, ciężkie życie mola książkowego ^^

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakoś chyba nie jestem przekonana ;c

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam już wcześniej książkę Brandona Mulla, pt. "Baśniobór". Bardzo przypadła mi do gustu i skoro twierdzisz, że ta jest równie dobra, to sądzę, że i po nią sięgnę. Jak tylko skończy się niekończąca się kolejka innych...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli chodzi o 1. cześć to czytałem i polecam a innych nie czytałem ale zdecydowanie przeczytam... :-)

   Usuń
 5. Przeczytalam pierwsza i druga czesc.. Sa swietne. Bardzo wciagaja. Czekam na kolejne czesci. Basniobor przeczytany. Wszystkei 5 ksiag :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz! Do zobaczenia przy kolejnym poście!
Xoxo