Geneza świąt Bożego Narodzenia

Źródło: http://covershub.net/
Hej! Do napisania tego tekstu... zainspirował mnie Sheldon z "Teorii wielkiego podrywu". W świątecznym odcinku trzeciego sezonu w czasie ozdabiania choinki wyjmuje on bombkę z popiersiem Issaca Newtona, który jest według niego bardziej bożonarodzeniowy niż inne ozdoby, ponieważ... urodził się 25-ego grudnia, a Jezus latem; następnie jego urodziny przeniesiono, aby pokrywały się z kalendarzem świąt pogańskich, podczas których świętowano przesilenie zimowe paląc ogniska i zabijając kozy (parafrazując jego wypowiedź). Stwierdziłam, że jest to bardzo interesujące. Co nieco na ten temat wiem, ale sięgnęłam głębiej i chętnie podzielę się z Wami moimi odkryciami. Zapraszam!

Boże Narodzenie - święto nieznane pierwszym chrześcijanom
Boże Narodzenie ma upamiętniać narodziny Jezusa Chrystusa i jest uznawane prawie przez każdą religię, uznawaną za chrześcijańską. Na całym świecie ponad dwa miliardy ludzi obchodzi Boże Narodzenie, a co najmniej dwieście milionów świętuje 7 stycznia. Jednak nie obchodzili tego ludzie w czasach, w których żył Jezus Chrystus, ponieważ... w ogóle nie świętowano wtedy urodzin. W Biblii urodziny wspominane są dwa razy i tylko w negatywnym kontekście. Był to zwyczaj pogański i pierwszy raz wspomniano o urodzinach Faraona, a następnie Herolda Antypasa. Obaj urządzili przyjęcie, a w podczas niego... wydali wyrok śmieci. W pierwszym przypadku zginął piekarz, a w drugim Jan Chrzciciel. Nie zmieniło się to przez kolejne trzysta lat - nie świętowana niczyich urodzin, a co za tym idzie również nie Jezusa Chrystusa.

Boże Narodzenie nie ma więc korzeni w chrystianizmie. Potwierdzi to każdy biblista bez względu na wyznawaną religię. Święto te było uznawane w Anglii w XVII wieku za dzień pokuty, a następnie zakazane. Historyk Penne L. Restad mówi, że „duchownym uczącym o Bożym Narodzeniu groziło uwięzienie. Zakrystianie, którzy dekorowali kościół świątecznymi ozdobami, płacili kary pieniężne. Zgodnie z prawem w Boże Narodzenie sklepy miały być otwarte jak w zwykły dzień handlowy”. Uważano, że Kościół nie powinien tworzyć tradycji, które nie mają potwierdzenia w Biblii. To samo działo się w 'świeżo' założonej Ameryce, gdzie Boże Narodzenie zaczęto obchodzić po 130 latach istnienia tam Kościoła. Za to na początku XX-ego wieku bojkot pojawił się w Rosji.

Narodziny Chrystusa
weheartit.com
Prawda jest taka, że dokładnej daty urodzin Jezusa Chrystusa ustalić się nie da. W żadnej ewangelii nie podano ani dnia, ani nawet miesiąca. On sam się o tym nie wypowiada, ani nie zaleca upamiętniania tego dnia. Jak powiedział Sheldon, przesunięto więc tą datę na dzień przesilenia zimowego, które według kalendarza juliańskiego przypada na 25 grudnia, a 6 stycznia według egipskiego. W dniu przesilenia zimowego, pogańscy czciciele Mitry obchodzili dies natalis Solis Invicti (narodziny Słońca Niezwyciężonego), a 25 grudnia 274 roku naszej ery Aurelian - cesarz rzymski, jeden z najwybitniejszych władców drugiej połowy III wieku ogłosił boga-słońce naczelnym patronem cesarstwa rzymskiego i poświęcił mu świątynię na Polu Marsowym. Boże Narodzenie zostało utworzone w czasie, kiedy w Rzymie kult słońca był szczególnie popularny (Źródło: New Catholic Encyclopedia).

Można jednak powiedzieć, że skoro nie znamy żadnej dokładnej daty narodzin Chrystusa, to równie dobrze mógł być to koniec grudnia. Bibliści wskazują jednak październik na podstawie cytatu z ewangelii Łukasza "W tej samej krainie byli też pasterze, przebywający pod gołym niebem i strzegący nocą swych trzód. Nagle stanął przy nich anioł i (...) rzekł do nich: (...) ‚Narodził się wam dzisiaj Wybawca, którym jest Chrystus Pan’” Oznacza to więc najprawdopodobniej początek października, ponieważ w okolicach Betlejem grudzień i styczeń są najchłodniejszymi miesiącami w roku i pasterze nie śpią wtedy na zewnątrz. Aby chronić owce przed zimnem, zaganiali zwierzęta do owczarni. Drugim dowodem ma być zarządzony w tym okresie spis ludności. Każdy musiał udać się do miasta, w którym się urodził, a wtedy taka wędrówka potrafiła trwać kilka tygodni. Wzbudzała ona również duże niezadowolenie, ponieważ tłem spisu był pobór do wojska oraz uiszczenie podatków. Wątpliwe jest więc, aby władca wydał taki nakaz w okresie zimowym.

Zwyczaje (nie)świąteczne
Skąd wzięła się więc cała tradycja hucznego świętowania i obdarowywania się prezentami? Jak podaje Polska Encyklopedia Britannica, zwyczaj ten został zaczerpnięty najprawdopodobniej z innego rzymskiego święta zwanego Saturnaliami. Obchodzono je w połowie grudnia i jednym ze zwyczajów było obdarowywanie się prezentami i palenie świec. Nie robiło się wtedy również żadnych interesów - był to dzień wolny od pracy, dzień równości i pojednania. 

weheartit.com
Właściwie, jak się okazuje prawie każda ze świątecznych tradycji ma pochodzenie przedchrześcijańskie. Lampki? Dawny europejski zwyczaj, który miał na celu odpędzenie złych duchów w dniu przesilenia zimowego. Dekorowano nimi domy i gałązki wiecznie zielonych drzew, co prowadzi nas do pogańskiego kultu związanego z takimi drzewkami. Choinkę ustawiano przy wyjściu lub w środku domu w czasie... zimy. Był to symbol między innymi życia oraz płodności, odrodzenia natury. W tradycji Bożego Narodzenia pojawił się dopiero w XVI wieku, choć same święta obchodzono już od III wieku. Nawet jemioła ma swoje znaczenie! Według dawnych pogańskich mierzeń ma być zwiastunem powracającego słońca, czyli nawiązuje do przesilenia zimowego. Była uważana za dar od bogów i bardzo ceniona przez druidów. Również Święty Mikołaj ani z historycznego, ani z biblijnego punktu widzenia nie ma nic wspólnego z Jezusem Chrystusem.

Jak się okazuje żaden z elementów świąt Bożego Narodzenia nie ma uzasadnienia historycznego, że nie wspominając o biblijnym. Przyznam, że niektóre fakty nieźle mnie zaskoczyły, ponieważ w ogóle nie spodziewałam się, że nawet lampki świąteczne odrywają tutaj jakąś rolę - nie przeszło mi przez głowę, żeby szukać informacji w tym kierunku, ale po drodze pojawiło się samo.

Znacie już te fakty, czy może niektóre z nich są dla Was nowością?

Sophie di Angelo

3 komentarze:

  1. Fajnie, że napisałaś tego posta. Wiedzy nigdy za wiele :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przyznam się, że większość rzeczy wiedziałam ^^ Ale temat jest niezwykle interesujący i szeroki, myślę, że jak jeszcze pogrzebiesz znajdziesz więcej ciekawostek :>

    OdpowiedzUsuń
  3. Genialne zdjęcie! Uwielbiam Minionki! :S

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz! Do zobaczenia przy kolejnym poście!
Xoxo