Premierowo: Wystrzałowa Dziewiątka - Janet Evanovich

Źródło: Lubimyczytac.pl
Stephanie powraca po raz dziewiąty i kolejny raz nie potrafi trzymać się z dala od kłopotów, choć może po prostu stały się one już jej stałymi towarzyszami. Panna Plum znów znajduje się na linii ognia, choć to nie ona tym razem prowadzi sprawę...

Opis wydawcy: Trzeba odzyskać kaucję związaną z wizą. Pewien Hindus miał trzymiesięczną wizę z pozwoleniem na pracę i poręczono, iż wyjedzie, gdy skończy mu się zezwolenie na pobyt w Stanach. Jednak, jak to w życiu Stephanie – łatwo nie będzie. Jej trop prowadzi do grupy zabójców – słowo „łowczyni” nabiera nowego znaczenia. Szczególnie w Vegas, w otoczeniu tysiąca sobowtórów Elvisa, Toma Jonesa i stringów King Konga!

"Chciałam, żeby to był [on](...). Stanowił łatwy cel. Już miałam w głowie scenariusz. Stephanie i Lula włamują się do [jego] domu (...), znajdują pistolet na strzałki ukryty zaraz obok broni(...), i wzywają policję. Policja natychmiast [go] aresztuje. A Stephanie żyje dalej długo i szczęśliwie. Nie trzeba chyba dodawać, że mój scenariusz nie obejmował odsiadki Stephanie za włamanie."

Najlepsze w serii o Stephanie Plum jest fakt, że można rozpocząć ją od dowolnego tomu. Nasza urocza narratorka zawsze zwięźle i zabawnie opowie nam o swojej przeszłości i objaśni nam rzeczy, które mogą mieć wpływ na akcję tomu, który właśnie czytamy. Prawda jest jednak taka, że po przeczytaniu jednej książki trudno nam się pożegnać ze Śliweczką, więc sami sięgamy po jej pozostałe przygody. "Wystrzałowa Dziewiątka" nie jest w tym wyjątkiem!

Nie można zapomnieć oczywiście o humorze, który jest nieodłącznym elementem składowym tej serii. Czytanie o losach Stephanie Plum to czynność, która nierozerwalnie związana jest z częstym chichotaniem. Nie tylko nasza główna bohaterka wywołuje śmiech swoimi komentarzami; jej rodzina i przyjaciele nie zostają w tyle! Ma ona najlepszą babcię na świecie, że nie wspominając o jej matce, czy siostrze. Gdy wszyscy spotykają się razem, możecie być pewni, że będziecie płakać ze śmiechu. Autorka z wdziękiem pokazuje (nie) typowych mieszkańców Ameryki; ich zalety oraz liczne wady.

Równie ważną rolę odgrywa tutaj wątek kryminalny; każdy tom to osobna historia związana z pracą Stephanie. Pomyślałby kto, że łowcy nagród wcale nie mają takiej ciekawej pracy; w końcu co może być intrygującego w łapaniu i zawożeniu na komisariat policji drobnych przestępców, który nie stawili się na rozprawie sądowej? Nie znajcie jednak naszej bohaterki, która nieważne, czego by się nie dotknęła, zawsze coś pójdzie nie tak! Byłam w szoku, że w "Wystrzałowej Dziewiątce" ani jedno jej auto nie zakończyło tragicznie swojego żywotu, jednak tym razem niezwykłe umiejętności Stephanie przeniosły się na coś zdecydowanie innego. Jestem trochę zawiedziona, ponieważ zagadka w tym tomie była tak oczywista, a autorce dotychczas zawsze udawało się trzymać czytelników w napięciu aż do ostatniej strony.

Dawno się tak śmiałam, jak przy lekturze "Wystrzałowej Dziewiątki"; dobrze było sobie przypomnieć, jak bardzo uwielbiam Stephanie Plum, jej rodzinę, a zwłaszcza ich wspólne obiady, jest to niezapomniane przeżycie! Seria o przygodach Śliweczki to połączenie dobrej sensacji i świetnego czarnego humoru. Polecam!

Ocena: 7/10.

Tytuł oryginału: To The Nines
Seria: Łowczyni nagród Stephanie Plum
Tom: 9
Data premiery: 14 luty 2013 r. 
Liczba stron: 379
Gatunek: Sensacja
Wydawca: Fabryka Słów

Łowczyni nagród Stephanie Plum
1. Jak upolować faceta. Po pierwsze dla pieniędzy
2. Po drugie dla kasy
3. Po trzecie dla zasady
4. Zaliczyć czwórkę
5. Przybić piątkę
6. Po szóste nie odpuszczaj - Recenzja
7. Szczęśliwa siódemka
8. Ósemka wygrywa - Recenzja
9. Wystrzałowa dziewiątka
10 .Ten Big Ones
11. Eleven on Top
12. Twelve Sharp
13. Lean Mean Thirteen
14. Fearless Fourteen
15. Finger Lickin' Fifteen
16. Sizzling Sixteen
17. Smokin' Seventeen
18. Explosive Eighteen
19. Notorious Nineteen
20. Takedown Twenty

Sophie di Angelo

14 komentarzy:

 1. Ubolewam,że jak do tej pory wydano w Polsce tak mało tomów o przygodach ten niezwykłej kobiety. Pierwsza część niestety nadal czeka na swoją kolej na półce. Niestety nie mam czasu na razie na przygody panny Plum.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam Stephanie Plum i również miałam ostatnio okazję zapoznać się z tym tomem :) Dobrze, że autorka napisała tyle części, bo ze Steph nie da się nie nudzić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje sie bardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam same pozytywne recenzje o tej serii :D W końcu będę musiała po nią sięgnąć, bo chce się porządnie pośmiać, a wnioskując po Twojej recenzji mam to zagwarantowane :D
  + zapraszam do wzięcia udziału w stworzonym przeze mnie wyzwaniu czytelniczym dotyczącym literatury YA :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książkę mam już na półce, czeka na swoją kolej. Nie przeczytałam wcześniejszych tomów, więc cieszę się, że napisałaś o tym, że serię można zacząć od przeczytania dowolnej części :) Recenzja bardzo pozytywna, nie mogę się doczekać lektury :D

  Miłego weekendu!

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie potrafiłam się przekonać do tej serii. W końcu obejrzałam film (cóż, dopiero w połowie się zorientowałam że jest na podstawie tej książki) i nie przypadł mi do gustu. Mimo to, mam nadzieję, że książka jest lepsza.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czytałam jeszcze żadnej części, ale muszę to wreszcie zmienić, bo czytam same pozytywne opinie :) Mam trochę do nadrobienia ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czekam na możliwość sięgnięcia po pierwszą część i już nie mogę się doczekać :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Seria wydaje się być całkiem ciekawa :)
  http://anonymous-reader-reviews.blogspot.com/2014/02/konkurs.html - zapraszam na konkurs :D

  OdpowiedzUsuń
 10. jeśli chodzi o tę serię, to muszę szybko nadrobić zaległości :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam jedynie jedną część tej serii i.. chcę więcej!

  OdpowiedzUsuń
 12. Niestety przede mną wciąż pierwsza część, choć zagrzewa miejsce na półce od dłuższego czasu, mam nadzieję, że teraz w ferie z nią ruszę. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Pora w końcu ruszyć dalej z ta serią, bo jak na razie to mam za sobą jedynie tom pierwszy :P

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz! Do zobaczenia przy kolejnym poście!
Xoxo