Jak zacząć blogować dla niepełnosprytnych - Wygląd

Źródło: weheartit.com
Wiadomo, że zanim zaczniemy blogować potrzebna jest do tego odpowiednia motywacja. Następnie wybór odpowiedniej platformy oraz nazwy bloga i nicku. Gdy mamy już założonego bloga, to trzeba zadbać o to, aby on porządnie wyglądał! Są dwie opcje: gdy jesteście beztalenciami graficznymi oraz kodowymi - nie ma się, co wstydzić; ja tam operuję tylko Paintem oraz metodą prób i błędów lub gdy potraficie zarówno wyczarować piękne tło/logo etc. oraz bawić się HTML'em z większą łatwością niż jego wynalazcy. Skupimy się dzisiaj na obu grupach.

Sytuacja pierwsza: opanowanie grafiki oraz HTLM'emu jest zerowe lub bliskie zeru.
Uwierzcie mi, to że na informatyce byliście najlepsi z projektowania stron, wcale nie pomaga w bawieniu się kodem przy blogu. A przynajmniej ja tak miałam. Jednak jest dla nas nadzieja! Darmowe strony z szablonami! Są one dostępne dla każdego i jak mówi nazwa za darmo. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło 'darmowe szablony [nazwa domeny]'. Najczęściej rozróżnia się je na blogger oraz wordpress.
Ja korzystałam z dwóch stron dotychczas:
http://btemplates.com/ oraz http://www.lovelytemplates.com/
Jak widzicie w przypadku pierwszej strony od razu możecie wybrać, ile chcecie mieć kolumn, styl, color, po której stronie będzie pasek boczny oraz szerokość. Jakby ktoś miał problemy ze słówkami, to internetowe słowniki nie gryzą. Naprawdę. Problemem jednak w przypadku tej strony jest fakt, że od dawna nie pojawia się nic nowego.

W przypadku drugiej strony mamy jeszcze możliwość zdecydowania, czy szablon będzie można edytować. Jest tutaj wiele propozycji i wariacji oraz zawsze można podejrzeć demo, na którym sprawdzimy, czy dany szablon ma wysuwane menu, możliwość odpowiedzi na komentarz i inne widgety, które pragniemy mieć.

Często będziemy chcieli coś pozmieniać, więc coś tam w HTML'emie trzeba będzie zrobić. Jak już ma się wysuwane menu, to tylko w edycji szablonu można dodać linki, do których będzie ono prowadzić. Jak ma się takie ikonki, jak ja u góry strony (Facebook, Twitter etc), również edytuje się to w szablonie. Często też elementy są zablokowane, czyli nie można ich usunąć ze strony głównej, ponieważ ktoś tak to zaprojektował. Spokojnie w szablonie da się je odblokować.

Korzystanie z darmowych stron oznacza jednak, że inni też mogą z nich korzystać i nawet posiadać dokładnie taki sam szablon, jak Ty! Przykładowo ten sam szablon wybrałam ja, Abi oraz Paulina Wnuk . Jednak indywidualne dopasowanie, logo oraz inne szczegóły sprawiają, że blogi nie wyglądają tak samo, a każdy jest na swój sposób indywidualny. Choć oczywiście ktoś może się rzucić w Waszym kierunku z oskarżeniami, że kopiujecie od innych - choć tak w tym przypadku nie jest. Żadna z nas nie wiedziała, że mamy ten sam szablon, dopóki się ktoś nie przyczepił. Jeżeli znajdziecie szablon, który Wam się podoba na darmowej stronie, a ma już go ktoś inny, to nikt nie zabrania Wam pobrać go i użyć. Z pewnością ma go tysiące osób na całym świecie. Jednak trzeba zachować pewne granice i odnaleźć w tym samym szablonie swój indywidualny styl. Gdybyście wszystkie dodatkowe elementy kropka w kropkę umieścili w tym samym miejscu... Wtedy trudno nie mówić o ściąganiu od drugiej osoby.

Sytuacja druga: opanowanie grafiki i HTML'emu jest na wysokim poziomie.
Wtedy nie pozostaje Wam nic, jak tworzyć, bawić się i eksperymentować! Możecie całkiem sami stworzyć sobie cudowne logo, zaprojektować stronę od postaw i być naprawdę oryginalnym. Tutaj jednak w polskiej blogosferze pojawia się poważny problem. Równie duża liczba osób potrafi tworzyć grafiki, jak ta co nie potrafi. Wiele osób nie ma najmniejszych oporów więc, aby "inspirować" się innymi. Niektórzy mają indywidualne kolorki - po kilku tygodniach mają je wszyscy. Inni charakterystycznie zrobili układ strony głównej - po miesiącu na 40 % blogów jest to do zobaczenia. Ja się jednak pytam: skoro potraficie wyczyniać takie cuda graficznie i w kodzie, to czemu nie stworzycie coś własnego? Czy jesteście za mało kreatywni? Jeżeli coś nie wpadnie do głowy dzisiaj, to pomysł może pojawić się za miesiąc lub dwa... Inspirowanie się nie jest złe, ale w większości przypadków jest to po prostu bezczelne zżynanie, bo u kogoś ładnie to wygląda, to też sobie tak zrobię u siebie. To nie jest fajne ani sprytne, jak się niektórym wydaje. Powiem Wam nawet, że jest to kradzież i pokazywanie samych siebie, jako osoby, które nie potrafią same czegoś wymyślić i muszą się uciekać się do ściągania od innych. Pomyślcie, o kim to świadczy?

Sytuacja trzecia: chcę mieć oryginalny wygląd, ale nie umiem tego zrobić!
W tym przypadku możliwości są dwie: albo macie tak dobrego znajomego, że zrobili on Wam grafikę i/lub szablon za darmo, ponieważ jest to jego HOBBY i dobre ćwiczenie albo musicie za to zapłacić. Zdziwieni? Mi się poszczęściło, ponieważ moja bliska przyjaciółka lubi bawić się grafiką komputerową i z przyjemnością robiła mi logo na bloga oraz bannery. Jednak nie można pisać do zupełnie obcych osób, czy zrobi Wam szablon albo logo i to publicznie! Chyba naprawdę nie wiecie, ile takie coś zajmuje czasu i energii. Jeżeli chcecie mieć zupełnie indywidualny wygląd, jaki sobie wymarzyliście, to możecie się zwrócić do osób, które się tym zajmują. Tylko przydałoby się na ten cel odłożyć trochę pieniędzy, ponieważ NIKT nie zrobi Wam szablonu od zera za darmo. Warto się nad tym zastanowić.

Już niedługo w naszym poradniku zajmiemy się przejrzystością w wyglądzie bloga, czyli 'co za dużo, to nie zdrowo'. 

Sophie di Angelo

8 komentarzy:

 1. Na pewno pomoże to wielu bloggerom xD

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak to nikt od zera za darmo nie zrobi? http://katalog-grafikow.blogspot.com/ - spis szabloniarni, blogów prywatnych, na których dziewczyny i chłopaki, robią właśnie za darmo szablony na zamówienie.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są to raczej ogólne szablony, gdzie nie można za wiele wymagać, a poza tym potem i tak są udostępnianie publicznie za darmo dla wszystkich, więc wracamy do punktu wyjścia. ;)

   Usuń
  2. Nie zawsze są udostępniane dla wszystkich a i co do wymogów różnie bywa. Większość rzeczywiście powstaje na jedno kopyto, pod panującą w danej chwili modę, ale są też wyróżniające się.

   Usuń
  3. Są szabloniarnie, które robią indywidualne zamówienia i nigdy nie są one dostępne publicznie, dla każdego, kto chciałby taki szablon pobrać. Większość szabloniarni faktycznie robi wyglądy na jedno kopyto i nie warto zawracać sobie takimi stronami głowę, ale są blogi, gdzie każdy szablon czymś się różni i nie jest taki sam jak pozostałe.
   Fakt faktem jednak, że jest możliwość poproszenia o wykonanie szablonu całkowicie za darmo i co do tego nie mam wątpliwości.

   Usuń
 3. O rany! Mamy szablon od tego samego pana! :3

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja skorzystałam ze standardowych szablonów Bloggera, a następnie zbombardowałam je mnóstwem kodów CSS i z wyglądu bloga jestem bardzo zadowolona:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobre porady dla początkujących, ale jeśli ktoś jest tak tępy jak ja, to nawet to mu nie pomoże. :P W każdym razie zachęciłaś mnie tym postem do powrotu na bloga i rozpoczęcia od początku, mam nadzieję, że wytrwam. :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz! Do zobaczenia przy kolejnym poście!
Xoxo