Czarny krąg - Patrick Carman

Źródło: LC
Największa zagadka Rosji dotyczy nie tylko księżniczki Anastazji i kwestii, czy ona przeżyła, czy zginęła tego dnia... Równie wielką tajemnicą jest lokalizacja Bursztynowej Komnaty, która od wielu, wielu lat była poszukiwana przez olbrzymie grono nie tylko osób, ale i rządów... Jaką jednak rolę ta zagadka odgrywa w książce?

OPIS: Po otrzymaniu dziwnego telegramu czternastoletnia Amy Cahill i jej młodszy brat Dan udają się w głąb Rosji. Nie ma przy nich ani jednej godnej zaufania dorosłej osoby. Tymczasem człowiek o tajemniczych inicjałach NRR rozpoczyna wyścig z czasem, którego celem jest odkrycie skradzionego przez nazistów skarbu i prawdy na temat wymordowania członków ostatniej rosyjskiej rodziny królewskiej. Wkrótce poszukiwanie skarbu zaczyna przypominać pułapkę zastawioną przez Lucianów. Przynęta może się jednak okazać pokusą nie do odparcia. Jakie ryzyko podejmą Amy i Dan, by dowiedzieć się, co naprawdę wydarzyło się w noc śmierci ich rodziców?

Zabawne jest, że choć każdą książkę pisze inny pisarz - co prawda mogą się oni powtarzać, ale nie pod rząd, to wciąż udaje się im utrzymać serię "39 wskazówek" w podobnym stylu z dobrze wyważonym humorem, dreszczykiem emocji i przyjemnie wybudowanym napięciem. Naprawdę sięgam po każdą kolejną powieść z serii z wielką ochotą i spędzam trochę czasu w towarzystwie rodzeństwa Cahill; lektura może nie trwa za długo, a jednak jest całkiem wartościowa. Weźmy chociażby pod uwagę umiejętne opisywanie odwiedzanego kraju i przemycanie do treści wielu faktów historycznych dotyczących samego państwa, osób, czy też budynków. Znajdzie się tutaj sporo ciekawostek!

Dodatkowym plusem jest oczywiście nasza własna rozgrywka online, którą będę, słowo daję, zachwycać się za każdym razem, ponieważ u nas tutaj, to praktycznie ewenement. Dotychczasowo do piątego tomu, który swoją premierę miał 17 grudnia - trochę czasu zajęło mi zdobycie tej powieści - odblokowano dwie misje, ale na pewno będzie ich więcej!

Ponownie zastanawiam się jednak, jak to się skończy. W końcu przy tak krótkiej książce, która jest niczym serial, gdzie bohaterowie mają za zadanie odnaleźć kolejną wskazówkę.; jeden odcinek trwałby dwadzieścia minut, nie więcej. Jednak tutaj mamy już w tej chwili 12 tomów wydanych za granicą, nie mówiąc o wielu seriach kontynuujących lub osadzonych w tym świecie, ponieważ w Ameryce to już dosłownie tradycja, że gra online i w książkach "39 wskazówek" toczy się tam od wielu lat. Jednak jak to będzie u nas? Przyznam, że trochę bym się zdenerwowała, gdyby się okazało, że w ostatnim tomie nie będzie jakiegoś satysfakcjonującego mnie zakończenia, a muszę przyznać, że mam do tej serii słabość przez Riordana.

"Czarny krąg" to kolejna dawka świetnej, czystej zabawy, którą można do woli czerpać z lektury. Cóż na to poradzę, że bawi mnie ten humor; obchodzi los bohaterów, a jeszcze bardziej miejsca, które odwiedzają - w tym przypadku padło na piękną Rosję - i inteligentne wskazówki wymagające rozwiązania. Mogę tylko polecić Wam całą serię i grę online!

Ogólna ocena: 8/10.

Tytuł oryginału: The 39 Clues: The Black Circle
Seria: 39 wskazówek
Tom: 5
Liczba stron: 156
Wydawnictwo: Initium


Źródło: tumblr.com

1. "Labirynt Kości" Rick Riordan RECENZJA
2. "Fałszywa nuta" Gordon Korman RECENZJA 
4. "Sekret grobowca" Jude Watson
5. "Czarny krąg" Patrick Carman
6. "Głęboka otchłań" Jude Watson
7. "The Viper's Nest" Peter Lerangis
8. "The Emperor's Code" Gordon Korman
9. "Storm Warning"Linda Sue Park
10. "Into The Gauntlet" Margaret Peterson Haddix
11. "Vespers Rising" Rick Riordan


+ "The Black Book of Buried Secrets" Rick Riordan

Sophie di Angelo

4 komentarze:

 1. Ta seria chyba jednak nie jest dla mnie. Nie moje klimaty, ale może jednak kiedyś zmienię gust i ją przeczytam :)

  Zapraszam do siebie http://recenzjeopinieksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam teraz tak dużo książek na liście MUST HAVE, że naprawdę nie wiem, czy zmieszczę tu jeszcze kolejną serię... ale skoro 1 część Labirynt Kości napisał Riordan, to seria prawdopodobnie nie jest taka zła:), w końcu to mistrz przygodówek!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten tom podobał mi się najbardziej :D Może dlatego, że jego akcja osadzona została w Rosji, która naprawdę mnie fascynuje jeżeli chodzi o jej historię związaną z czasami carskimi :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie sądziłam, że ta seria jest aż tak długa! W zasadzie dopiero teraz się nią zainteresowałam.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz! Do zobaczenia przy kolejnym poście!
Xoxo