Przedpremierowo: Fangirl - Rainbow Rowell

Premiera: 29 lipiec 2015 r.
Tytuł oryginału: Fangirl
Powieść w jednym tomie
Cykl: Moondrive
Liczba stron: 464
Ocena: 6/10
"Fangirl" była jedną z najbardziej oczekiwanych przeze mnie premier tego roku. Książkę zaczęłam czytać w oryginale już jakiś czas temu, ale nigdy nie miałam okazji jej dokończyć. Byłam oczywiście nastawiona najbardziej pozytywnie, jak się dało, a to z dwóch powodów: "Eleonora i Park" to jedna z najpiękniejszych książek, jakie czytałam, a do tego "Fangirl" miała być książką, w której każda fanka odnajdzie siebie. Czy jednak tak właśnie było?

Wren i Cath były nie tylko bliźniaczkami - były również najlepszymi przyjaciółkami, które od początku trzymały się razem. To zmieniło się jednak, gdy poszły do college'u. Wren zaczęła żyć pełnią życia, a Cath... pozostała Cath, wierną fanką książek o Simonie Snow, który stał się całym jej życiem. Zamknięta w pokoju w akademiku dalej tworzyła fan fiction mając nadzieję, że nauka nie zmieni jej przyzwyczajeń, gdy zmieniło się już wszystko, co znała...

Po "Eleonorze i Park" spodziewałam się właściwie miłości od samej dedykacji, jednak czytałam "Fangirl" i czytałam, a procenty mozolnie rosły [w czytniku oczywiście!] i... nic. Czekałam na boom, wielki moment, coś, co zmieni "Fangirl" w tę jedyną książkę, którą kocha każda fanka - właściwie czegokolwiek  -chodząca po tym świecie. W końcu zostało niewiele procent, a ja zaczęłam godzić się z tym, że "Fangirl" nie jest taką książka, a przynajmniej nie dla mnie.

Czytając "Fangirl" czułam się właściwie źle ze samą sobą, jakby historia mnie ganiła, ponieważ jestem fanką. Miałam wrażenie, że bycie fanką przedstawione jest jako coś negatywnego. W ogóle nie mogłam odnaleźć się w tej historii, w osobie Cath, która nie przypominała mi żadnej znanej fanki, a tym bardziej mnie samej.

Za to wątek miłosny przedstawiony w "Fangirl" jest bardzo podobny do tego, co znajdziemy w "Eleonorze i Park", co uważam za plus, choć ktoś mógłby powiedzieć, że to schematyczność. Może i tak jest, ale to właśnie oczarowało mnie w pierwszej powieści dla młodzieży Rainbow Rowell. Wszystko w tej historii rozwijało się powoli i naturalnie, był tylko jeden moment, gdy historia wypadała niezręcznie, jednak potem znów wróciła na właściwe tory. Jestem pewna, że każda czytelniczka "Fangirl" na pewno będzie oczarowana Levi'm, ponieważ inaczej się nie da. Może nie wszystko wypadło stuprocentowo realnie, jednak znalazłam tutaj tę magię, która sprawiła, że miałam tak optymistyczne podejście do "Fangirl".

Rainbow Rowell porusza w "Fangirl" wiele problemów i raczej nie można dokończyć tego słowami "typowych dla nastolatków", ponieważ jest tak tylko po części. Bardzo wiele jest tutaj również o rozbitej rodzinie i wszystkich tego konsekwencjach, które ukształtowały Wren i Cath takimi, jakie się dzisiaj stały. To wszystko tutaj również wydawało się naturalne, choć czy realne? Mam wrażenie, że opowieść została otoczona mgiełką pewnej nierzeczywistości, przez co nawet zakręty losu kończyły się jakoś tak... miękko.

"Fangirl" to opowieść przede wszystkim o pisaniu fan fiction, więc pewnie wiele osób, które je tworzy lub/i lubi czytać odnajdzie tutaj coś dla siebie. Może być to też jeden z powodów, dla których książka dla mnie nie trafiła, ponieważ pisanie fan fiction było dla mnie raczej chwilową fazą i choć często mam fazy na różne tematy, jak Cath na Simona Snowa - który jest btw. czymś w rodzaju "Harry'ego Pottera" pod względem nie tylko fabularnym, ale również rozgłosu książek oraz filmów, o którym możemy przeczytać - to jednak wciąż odkrywam coś nowego i oczywiście są rzeczy, które kocham cały czas, ale obecnie przeżywam mocniej coś innego. Do tego zaprezentowane fragmenty powieści o Simonie Snowie, jak również fan fiction Cath i Wren nie były jakieś szczególnie oszałamiające. Nie wiem, czy nie lepiej byłoby już fiksować na punkcie Harry'ego Pottera, choć tu pozostaje kwestia praw autorskich... W każdym razie raz pojawił się sam "Harry Potter" w rozmowie.

"Fangirl" to nie jest książka, w której odnalazłam samą siebie. Właściwie nie byłoby w niej nic odróżniającego ją od innych powieści obyczajowych dla młodzieży, gdyby nie ten wątek miłosny, któremu nie potrafiłam się oprzeć, i który mam nadzieję odnaleźć w kolejnych książkach Rainbow Rowell, ponieważ o ile się nie mylę zostały wykupione prawa do trzech powieści, a jeszcze jest nie-kontynuacja "Fangirl" - "Carry on".

FRAGMENT DLA OSÓB, KTÓRE PRZECZYTAŁY FANGIRL. SPOILERY!!! CZYTASZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ! ZAŻALEŃ NIE PRZYJMUJĘ.

Czytając "Fangirl" mocno się zdenerwowałam, ponieważ jak napisałam wyżej bycie fanką jest przedstawione w tej historii, jako coś negatywnego, a to ponieważ Cath nie była normalną osobą, która po prostu coś lubi i tworzy fan fiction. O nie! Cath była zdrowo kopnięta i miała predyspozycje do chorób psychicznych (z powodu jej ojca z chorobą dwubiegunową) i nie raz nazywała sama siebie wariatką i to wcale nie żartobliwie, ponieważ ona raczej nie należy do osób z wybitnym poczuciem humoru. Kiedy więc angażowała się, siedziała i pisała, żyła opowieścią o Simonie Snowie była kimś złym, wariatką, która nie dostrzega życia, nie ma przyjaciół, nie wychodzi do ludzi, nie chodziła nawet przez miesiąc do stołówki (i głodowała), ponieważ nie wiedziała gdzie ona jest... [Właściwie plan kampusu na pewno jest na internecie, a z niej taka niby obeznana osoba była, tak więc pozdrawiam.] Mogłabym ją już  po prostu diagnozować z psychozy. Szukałam tam samej siebie, serio, a to co znalazłam mi się nie spodobało, ponieważ żadna ze znanych mi osób nie jest taka, choć są fanami, więc absolutnie nie było zgodne z prawdą, którą znam.

PS. Autorka zapowiedziała, że w tym roku w październiku ukaże się książka zatytułowana "Carry on" (jak w "Fangirl" fan fiction Cath "Rób swoje, Simonie"), która jest zakończeniem przygód Simona Snowa, czyli tak jakby tym ósmym tomem, którego własną wersję tworzyła Cath.

PS. 2. Fragment dla osób, które przeczytały książkę, to element, który jest nowością na moim blogu i zobaczę jeszcze, co z tym zrobię, ponieważ nie wszystkie książki mobilizują do wdawania się w szczegóły, a przy innych grzech tego nie robić. 

Sophie di Angelo

17 komentarzy:

 1. Mam wielkie nadzieje co do Fangirl. Poprzednia powieść Rainbow Rowell mi się podobała. Nie mogę się doczekać zaczytania w Fangirl <3
  A jak się zawiodę- nie daruję autorce ^.~
  Zapraszam do mnie - od dzisiaj trwa konkurs :)
  Pozdrawiam serdecznie :)
  my-life-in-bookland.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam nadzieję, że spodoba mi się równie, co "Eleonora&Park". Chyba nawet to pisanie fan fiction powinno mi podejść, bo i taki epizod miałam :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę narobić zaległości z Rainbow Rowell. mam nadzieję że w najbliższym czasie przecztam Eleonore i Parka, oraz Fangirl.
  Swietna Recenzja!

  http://secondlife-books.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Hm... ja również oczekiwałam na tę książkę, jednak widząc, że ciebie bardzo zawiodła, a fankę przedstawiono jako... głupią. Nabieram pewnych wątpliwości...
  Świetna recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 5. Prawdopodobnie nie sięgnę po tą książkę, za bardzo rozczarowałam się na "Eleonorze i Parku". Wszystkim podoba się to, co tworzy autorka, a dla mnie jest to zbyt słodkie i nudne.

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja nie czytałam żadnej książki autorki. Bardzo mnie one kuszą. Muszę zobaczyć o co tyle szumu :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czytałam "E&P", ale mam ochotę na obie powieści autorki. Również niecierpliwością wyczekiwałam tej książki, choć bardziej w przeciągu miesiąca, niż całego roku. ;) Liczę, że oczaruję mnie jak Cb drugi tytuł autorki. Sądzę, że pomysł na kącik dla czytelników książki jest ciekawy, można pod nim rozpocząć dyskusję. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie przeczytałam jeszcze ''Eleonory i Parka'', ale widziałam tyle pozytywnych recenzji, że muszę w końcu to zrobić. Jeżeli mi się spodoba, to sięgnę po tę książkę. Zainteresował mnie motyw fan fiction. Kiedyś i ja takie pisałam, właśnie w fandomie Harry'ego Pottera byłam zakochana, także zobaczę, że odnajdę coś dla siebie ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Miałam ją przeczytać już dawno, ale jakoś nie było mi dane ;p. Mimo, że jak uważasz fanki nie są tu dobrze ukazane to i tak sama okładka mnie zachęca ;).

  OdpowiedzUsuń
 10. Jej jaki śliczny blog :) Ja jeszcze nie wiem czy chcę przeczytać tę książkę ciężko mi się przekonać.
  Pozdrawiam ciepło ♥
  http://kochamczytack.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam gdzieś opinię osoby, która czytała w oryginale i też nie była zbyt entuzjastyczna. Mam wrażenie, że osoby, które tak naprawdę nie mają pojęcia o byciu fanem, nie powinny o tym pisać, ani tym bardziej pretendować do haseł typu "każdy fan odnajdzie w tej książce siebie">

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytałam gdzieś opinię osoby, która czytała w oryginale i też nie była zbyt entuzjastyczna. Mam wrażenie, że osoby, które tak naprawdę nie mają pojęcia o byciu fanem, nie powinny o tym pisać, ani tym bardziej pretendować do haseł typu "każdy fan odnajdzie w tej książce siebie"

  OdpowiedzUsuń
 13. Jestem ciekawa tej książki i chętnie się z nią zapoznam. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Niedługo muszę się zabrać za Elenora&Park. Świetny post :)
  http://loony-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja czytałam w oryginale i byłam zachwycona :D
  Moja siostra i ja obie utożsamiamy się z Cath, chociaż jesteśmy całkiem inne. Ja, właśnie dlatego, ze w okresie, w którym to czytałam byłam mocno "aspołeczna" i też nie poszłabym sama na stołówkę (z tego co zrozumiałam, ona się raczej po prostu bała - pewnie naoglądała się za dużo filmów, gdzie stołówka to straszne miejsce, gdzie zjedzą cię jak nie siądziesz przy dobrym stoliku :). A moja siostra właśnie bo też pisze fanficki.
  Nie odebrałam tej książki jako coś przedstawiającego fangirling jako coś złego, w końcu Wren też była fanką "Simona Snowa" ;) No i Cath nigdy nie skończyła z byciem aktywną w fandomie, chociaż znalazła chłopaka i przyjaciół.
  Generalnie, byłam zachwycona tą książką!

  OdpowiedzUsuń
 16. Jeszcze nie czytałam "Eleonory i Parka" Nie wiem, czy się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Czytam "Fangirl" w oryginale i wydaje mi się niezłą pozycją, bo na "E&P" się zawiodłam.
  Mam nominację dla Ciebie do Winnie The Pooh Book Tag! :)
  http://w-krolestwie-slow.blogspot.com/2015/07/kolejne-book-tagi.html

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz! Do zobaczenia przy kolejnym poście!
Xoxo