Partials. Częściowcy - Dan Wells

Jak wiele było już książek o apokalipsie świata? Jedne, te bardziej udane są inspiracją dla wielu kolejnych powieści, seriali, filmów oraz gier, drugie mniej i o tych szybko zapomniano. Osobiście lubię sięgać po takie powieści, ponieważ mimo wszystko większość autorów ma dość nowatorskie pomysły, a coś innego w czytanych książkach jest zawsze mile widziane. Na szczęście "Patrials. Częściowcy" - pierwszy tom trylogii - zalicza się do tej pierwszej kategorii.

Dziesięć lat po apokalipsie, którą na ziemię sprowadzili, nie kto inny, jak jej mieszkańcy. Kiedy tworzyli Częściowców mieli być oni doskonałą bronią. Jednak, gdy przestali być potrzebni szybko się zbuntowali, w końcu są myślącymi istotami. W ostateczności wypuścili wirus RM, który wybił 99 % ziemskiej populacji. Pozostali przy życiu ludzie zgromadzili się w okolicy Long Island i stworzyli nowe społeczeństwo. Cóż z tego, gdy każdy dzień zbliża ich do całkowitego wyginięcia ludzkiej rasy... Od dziesięciu lat żadne niemowlę nie przeżyło dłużej niż kilka dni, a obowiązkiem każdej kobiety tuż po skończeniu 18 roku życia jest zachodzenie w ciążę, co roku; w nadziei, że to akurat jej dziecko będzie odporne na wirusa.

Młoda lekarka Kira pracuje na oddziale położniczym od niedawna, a już widziała więcej śmierci, niż niejeden człowiek przez całe życie. Sądzi, że to ona jedyna ma szansę na wynalezienie szczepionki przeciw wirusowi. Gdy jej najlepsza przyjaciółka, praktycznie siostra zachodzi w ciążę, staje się to bardziej naglące niż kiedykolwiek. Żaden z ludzi nie jest odporny na wirusa RM, ale Częściowcy są. Kira postanawia złapać i zbadać jednego z nich za wszelką cenę, ponieważ to może być jedyna szansa na ocalenie ludzkości.

To nie jest moje pierwsze spotkanie z twórczością Dana Wells'a. Jednak różnica była dość spora, że aż musiałam się upewnić, czy chodzi o jedną i tę samą osobę. Mówię o powieści "Nie jestem seryjnym mordercą". Podobnie, jak "Partials" jest napisana świetnym stylem. Nie pamiętam, kiedym ostatnio, tak przyjemnie mi się czytało książkę. Dan Wells pisze niezwykle interesująco, potrafi tak przedstawić encyklopedyczne fakty, czy (będące dla niektórych mało interesujące) szczegóły medyczne w taki sposób, że czyta się to, jak najlepszą powieść akcji. Styl "Partials" na pewno jest na plus. Niestety nie tylko styl tworzy książkę i to było gwoździem do trumny książki "Nie jestem seryjnym mordercą". Na szczęście przy "Częściowcach" autor poszedł w zupełnie innym kierunku i jak możecie się domyślać, tym razem było zupełnie inaczej.

„Nie musisz być skazana na swój los, ograniczona nim. To ty możesz dokonać wyboru i nie pozwól, by ktokolwiek ci to prawo odebrał.”

Główna bohaterka jest dość irytującym stworzonkiem. Kiedy przeczytałam, że jest młodą lekarką to w myślach widziałam 26 może 28 letnią kobietę, a tutaj mamy 16-latkę. Wiek bohaterów to dla mnie nie problem, poza tym autor świetnie to uzasadnił, jednak zachowanie niektórych z nich bywa po prostu nużące. Spodziewać by się mogło, że w świcie po apokalipsie nie będzie rozchichotanych nastolatek, ale jednak! Na szczęście to był tylko sam początek książki, potem bohaterowie zachowują się doroślej, co już bardziej pasuje do ich obecnej sytuacji.

Mam słabość do wątków związanych z medycyną. Nawet jeżeli większość opisanych w książce urządzeń i sposób ich działania jest fikcyjne(niestety nie zaszliśmy jeszcze aż tak daleko), to jednak niektóre rzeczy nie zostały zmienione i są mi dobrze znane. Dużo wątków w powieści jest czysto medycznych. Najstarsze dziecko ma obecnie 14 lat, wszystkie noworodki umierają, a ludziom zagraża wirus, który w krótkim czasie wybił prawie całą populację. Pójście przez autora w takim kierunku bardzo mi się spodobało!

"Szczęście wydaje się naturalnym stanem, gdy się go doznaje i nieosiągalne, gdy się go nie doświadcza."

"Partials. Częściowcy" to zakręcona lektura, ale w pozytywnym sensie. Mamy tutaj sporo zwrotów akcji, które zaskoczą niejedną osobę; ciekawych bohaterów; świetnie wykreowany świat po apokalipsie z porządnym tłem oraz uzasadnieniem obecnych działań postaci. Jest to ciekawa lektura z medycznym wątkami oraz bohaterami do "shipowania" i nie tylko! Jak widzicie, dla każdego coś interesującego, więc nie będziecie się nudzić. Polecam Wam zapoznanie się z "Częściowcami"!

Ogólna ocena: 7/10.

Tytuł oryginału: Partials
Seria:
Tom: 1/3
Liczba stron: 415
Wydawnictwo: Jaguar
Trylogia "Patrials"
0.5. Isolation
1. Częściowcy
2. Fragments
3. Ruins

Sophie di Angelo

11 komentarzy:

 1. Pierwszy tom mam od dawna na półce. Mam nadzieję, że wkrótce uda mi się w końcu za niego zabrać. Trzeba przyznać, że okładki całej serii są niesamowite! Dobrze, że u nas nie zostały zmienione:)

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)
  http://beauty-little-moment.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie również książka się podobała ;) Teraz czekam na drugą część ;D

  OdpowiedzUsuń
 3. chodzi za mną już od dłuższego czasu, mam nadzieję, że mnie nie rozczaruje :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej! Tak się złożyło, że od dawna tej książki poszukiwałem, a dzisiaj w pośpiechu wpadłem do biblioteki oddać książki i rzuciłem tylko okiem na półkę z nowościami. Zobaczyłem tam "Partials" i bez wahania, czy zastanowienia wziąłem tę ksiażkę, a teraz jeszcze twoja pozytywna recenzja :D Nic, tylko czytać ;3

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam mieszane uczucia wobec tej książki, ale nie mówię nie :P

  OdpowiedzUsuń
 6. Sięgnę po nią, gdy będę miała okazję :)

  weronine-library.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja niestety miałam zupełnie inne wrażenia po tej książce. Nie spodobała mi się. Bohaterowie strasznie mnie denerwowali, ale także sam pomysł nie do końca przypadł mi do gustu. Jedyna rzecz, która naprawdę bardzo mi się spodobała w tej książce to okładka, niestety.

  Przy okazji chciałabym zaprosić do wzięcia udziału w konkursie na moim blogu. Do wygrania książki Billa Brysona "W domu. Krótka historia rzeczy codziennego użytku".
  http://www.czytajzfantazja.blogspot.com/2013/11/wszyscy-robia-konkurs-robie-i-ja.html
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Musze przeczytać ! To zdecydowanie coś dla mnie :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam już jakiś czas temu, ale dobrze wspominam lekturę choć troszkę bym tam jednak pozmieniała. Czekam na następne części ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Hmm. Od dłuższego czasu zastanawiam się. Przeczytać czy nie przeczytać :P Oto jest pytanie :) Ciekawa recenzja :P Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Chętnie postawiłbym tę książkę na półce. Muszę w końcu dorwać :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz! Do zobaczenia przy kolejnym poście!
Xoxo