38 dowodów na to, że WARTO oglądać Doctora Who!

Źródło: weheartit.com
"Doctor Who" jest najlepszym serialem, jaki kiedykolwiek obejrzałam, a zważcie na to, że mówi to osoba, która zamierza poślubić odtwórcę głównej roli "Sherlocka" (narzeczona nie ściana :P). Jednak to serial o przygodach szalonego kosmity podróżującego przez czas i przestrzeń zdobył całkowicie moje serce! Dlaczego? Postaram się Wam to wyjaśnić w krótkich, czytelnych punktach!

1. Doctor Who to najdłużej grany serial na świecie!
fanpop.com
Pierwszy odcinek pojawił się w 1963 roku, więc pierwsze sezony są czarno białe, a odcinki mają po dwadzieścia parę minut. Zanim jednak dostaniecie palpitacji i zawału, to powiem Wam, że są właściwie dwa seriale, choć nieoficjalnie. Wspominany Doctor Who został nazwany Doctor Classic, a ten kręcony od 2005 New Who.

2. Nie trzeba oglądać starych serii!
http://galleryhip.com/
New Who jest kontynuacją, a zarazem zupełnie nową historią, dlatego spokojnie możecie oglądać nowe wydanie serialu. Drugą sprawą jest, że z czasem zapragniecie obejrzeć starą... Nie wierzycie mi? Zobaczycie, gdy tylko pokochacie Doctora. ;)

3. Doctor jest kosmitą!
tumblr.com
O tak, ten facet dosłownie pochodzi z obcej planety i czuje się bardzo urażony tym, że film "Obcy" nazywa się... no właśnie obcy. Oznacza to oczywiście, że ma on swoją historię, jest wykształcony na Władcę Czasu i wprowadza to do serialu niesamowicie dobry wątek science-fiction.
4. Doctor się regeneruje!
weheartit.com
Aktor grający Pierwszego Doctora w końcu okazał się na to... cóż za stary. W świecie kinematografii też są emerytury! Nie zamierzano jednak porzucać serialu, więc Doctor się zregenerował, jako zupełnie nowa osoba: inaczej wyglądająca, ubrana, mówiąca, mająca inne nawyki i upodobania, a równocześnie będąca starym, dobrze nam znanym Doctorem. Czy to nie jest NAJGENIALNIEJSZY patent pod słońcem?!

5. Właściwie Doctor jest dość starym kosmitą.
Oba z tumblra.
 


Jako, że nasz Doctor się regeneruje, żyje już trochę dłużej niż typowy kosmita. Właściwie można śmiało powiedzieć, że są to prawie dwa tysiąclecia. Czy to sprawia, że Doctorowi się wydaje, że jest lepszy od ludzi? Nie. A może się mądrzy? Zdecydowanie! Jednak nie w taki sposób jestem-107-letnim-wampirem-i-wiem-wszystko-a-ty-jesteś-głupią-nastolatką. Zawsze mnie to zastanawiało, co taki przykładowo wampir żyjący wiecznie czuje do ludzi? Czy nie patrzy na nas, jak na głupie, żałosne istoty, które nigdy mu nie dorównają? Jak może zakochiwać się w ludziach, którymi gardzi? Tutaj tego nie znajdziecie - Doctor ma swoje wady, ale na pewno nie jest to typ, który ma się za lepszego i ważniejszego od innych.

6. Za to najlepszym bohaterem na świecie!
tumblr.com
Doctor jest wyjątkowy. Jedyny w swoim rodzaju i sorry, not sorry nie da się go nie pokochać. Może nie jest to miłość z typu "jak nie wyjdę za niego, to umrę", tylko raczej, jak światło rozjaśniające każdy dzień, cieplutka kołderka na sercu. Tych wszystkich uczuć nie da się opisać, to trzeba samemu posmakować.

7. Dziewiąty Doctor
jw.
Gdy już wkręcimy się w ten świat, nie sposób nie pokochać Dziewiątego, czyli pierwszego Doctora w New Who. Zawsze w skórze, wszystko jest fantastic i do tego jego taniec...

8. Dziesiąty Doctor
rebloggy.com
Mój najukochańszy Doctor! Jest z nami, aż trzy sezony i są one zdecydowanie świetne. Pokazał nie tylko dobrą, kochającą stronę Doctora, ale również tę mroczną, wojenną i zrobił to w taki sposób, że po prostu WOW. Znaki charakterystyczne: okularki, garnitur w prążki, conversy, banany i Allons-y!

9. Jedenasty Doctor
tumblr.com
Pokochałam Jedenastego od pierwszego odcinka, który pokazał nam dokładnie, jak to jest, gdy Doctor się regeneruje. Gdy myślę o tej regeneracji to naprawdę najlepiej oddają ją słowa "szaleniec z niebieską budką" i najciekawsza żoną we wszechświecie! Znaki charakterystyczne: muszka, która jest cool, fancy hair i Geronimo!
10. Dwunasty Doctor
jw.
Nigdy nie wiadomo, czego się spodziewać po Dwunastym. Wciąż jest dla mnie zagadką, jak sama postać Doctora. Pokazuje często tę mniej przyjemną stronę, ale jednak to wciąż Doctor.

11. Nie lubisz towarzysza Doctora? Oni też się zmieniają!
FB
Nie oszukujmy się: często jest tak, że nie znosimy jakiś bohaterów opowiadanej historii, ale prawie nigdy nie pojawia się możliwość, że opowieść będzie kontynuwana, ale z nowymi osobami. Jak już Emma jest główną bohaterką "Once Upon a Time" to tak zostanie, bo jak to zmieniać głównego aktora... W Doctorze Who to norma! Doctor się regeneruje, a i jego towarzysze nie całe życie chcą spędzić na pokładzie statku kosmicznego, nawet jeżeli to TARDIS. Jeżeli nie polubicie Rose w pierwszym sezonie New Who, to spokojna głowa i czas Rose dobiegnie końca, a jej miejsce zajmie nowy towarzysz!

12. Doctor i jego towarzysze to ciekawe połączenie!
tumblr.com
Nie można ukrywać, że mocną stroną wielu seriali są relacje między bohaterami. Właściwie tylko dlatego dalej oglądam "Elementary", bo związek (jeszcze nieromantyczny) Sherlocka i Joan jest fascynujący. Tak samo jest z Doctorem. Są różni towarzysze, najczęściej kobiety, czasami mężczyźni. Niektórzy się w Doctorze bujają, on kocha wszystkich na swój sposób, a dodatkowo bywa kochliwy. Są przyjaciele i ludzie zmuszeni do współpracy razem. Wybuchowa mieszkanka i nigdy nie wiadomo, co się trafi, jaka osoba poza stałym towarzyszem pojawi się w świecie Doctora.

13. Donna
tumblr.com
Zdecydowanie moja ulubiona towarzyska Doctora. Nie zakochana w nim dziewczyna, ale prawdziwa przyjaciółka, która nie zawaha się wygarnąć temu kosmicie, co o nim sądzi. Cięty język, niesamowita aktorka, genialny czwarty sezon.

14. Amy i Rory
jw.
Jak wspominałam mężczyźni rzadziej są towarzyszami Doctora. I nie wszyscy są ciekawi, ale Rory zdobył moje serce od pierwszej chwili i byłam niesamowicie szczęśliwa, gdy dołączył do stałej obsady. Historia Amy i Rory'ego... powiem Wam po prostu, że wszystkie romantyczne opowieści mogą iść do lamusa. :P

15. River Song
jw.
River to najlepsza postać żeńska w tym serialu. Chętnie powiedziałabym coś więcej poza tym, że jest niesamowicie inteligentna, sprytna i przebiegła, ale to niestety spoilers!

16. Aktorzy
jw.
Są aktorzy dobrzy i są aktorzy genialni. I chociaż mówi się, że BBC ma trzech aktorów na krzyż, to jednak gra aktorska, jaką doświadczycie w ich programach jest na najwyższym szczeblu. Czasami łapałam się nad tym, że siedziałam z rozdziawioną buzią, bo tak genialnie grają. Serio.

17. Każdy sezon to osoba historia.
weheartit.com
Można powiedzieć, że tak jest w każdym serialu, ale przy Doctorze Who to zupełnie inny level. Nigdy nie wiadomo, czego się spodziewać, kto zaatakuje, a może okaże się tym dobrym... To było niesamowite obserwować rozwój tego serialu, gdzie nie sposób porównać całych sezonów do siebie, ponieważ są one tak różne.

18. Mamy tutaj łączone historie.
jw.
Można powiedzieć, że Doctor Who jest serialem "kryminalnym" - Doctor ma często zagadki do rozwiązania, wrogów do pokonania, rzeczy do odnalezienia... W większości seriali oznacza to więc tworzenie sezonu wokół większego wątku oraz zamykanie poszczególnych pobocznych w jednym odcinku. Tutaj historie są często rozłożone na dwa epizody i po prostu to uwielbiam - no rush, wszystko zostanie opowiedziane, a napięcie i tak jest!

19. Im dalej, tym ładniej!
Oba z tumblr'a.

Chodzi oczywiście o efekty specjalne. Wiele osób dlatego woli zacząć oglądać serial do piątego sezonu, ale tak nie może być! Z tego powodu szykuję i na ten temat post! Jednak wracając do tematu - serial się rozwija i inne możliwości były w 2005 roku, a inne są w 2014, dlatego różnica jest ogromna. Nie można też zapomnieć, że jest to serial, więc i środki mniejsze. 

20. Sezon czwarty i piąty
rebloggy.com
Moje ulubione sezony, które zawierają najwięcej najlepszych odcinków tego serialu.

21.Doctor Who potrafi rozbawić...
weheartit.com
Przygotujcie się na mnóstwo momentów, gdzie będziecie parskać śmiechem i tarzać się po ziemi, to po prostu integralna część tego serialu.

22. ... wzruszyć...
tumblr.com
Przygotujcie lepiej zapas chusteczek, jeżeli będziecie oglądać. Nigdy nie wiadomo, z której strony nadejdzie cios!

23. ... złamać serce...
jw.

24. ... i dać nadzieję.
jw.
To jest po prostu najpiękniejszy serial, jaki będziecie mieli okazję poznać.

25. TARDIS
deviantart.com
TARDIS to sprytny skrót od Time And Relative Dimension(s) In Space, co oznacza, że jest to statek kosmiczny, który może podróżować przez czas i przestrzeń, a ponieważ zaciął się w niej element maskujący, który normalnie przystosowałby się do miejsca w historii, w którym Doctor wylądował, więc np. w starożytnym Rzymie byłby kolumną, to wygląda jak stara, klasyczna telefoniczna budka. Na pewno rzuciła Wam się ona w oczy. TARDIS nie jest tylko statkiem, skrywa w sobie o wiele więcej, o czym opowiada znakomity odcinek napisany przez Neil Gaiman - "Żona Doctora". *ociera mentalne łezki*

26. Doctor Who to osobna popkultura!
weheartit.com
Brytyjczycy wychowywali się na tym serialu, w New Who grają niektórzy z nich, w Anglii jest to rzecz, którą znają WSZYSCY. I zdziwicie się, gdy zaczniecie oglądać, że rzeczy dotyczące tego seriale są wszędzie dookoła Was, a Wy nawet nie zdawaliście sobie z tego sprawy!

27 Doctor Who to najbardziej brytyjski serial świata!
weheartit.com
Ten obrazek wystarczy, jako dowód.

28. Doctor Who ma kanon porównywalny do Sherlockowego.
tumblr.com
Chodzi mi oczywiście o książki. To jest po prostu niesamowite. Doctor Who to nie tylko serial, ale również książki, audiobooki, słuchowiska, przedstawienia, komiksy i audycje radiowe. To jest dosłownie, jak inny wszechświat, ale to przyjemność się w nim zanurzyć.

29. Melodyjka jest fajna
Melodyjka z intro jest idealna do nucenia. Wstęp jest ani za długi, ani za krótki. Z każdym sezonem trochę ewoluuje, o czym pisałam tutaj. Uwierzcie mi, zanim się obejrzycie, to będziecie podśpiewywać to równie chętnie, co melodię przewodnią "Gry o Tron"!
30. Sławne osoby znają i uwielbiają Doctora Who!
tumblr.com
To niby nic takiego, ale lubimy, gdy inni ludzie dzielą nasze zainteresowania, a tym bardziej jaramy się, niczym flota Stannisa, jeżeli możemy to samo powiedzieć np. o ulubionym aktorze! Nie udawajcie, że tak nie jest!

31. W sumie potwory też nie są złe!
weheartit.com
Doctor ma całą gamę odwiecznych wrogów, chociaż pojawiają się też nowi. Niektórych uwielbiamy - mimo tego, że chcą no cóż zniszczyć świat lub nas "ulepszyć" - inni bywają już irytujący. Wszystko to tworzy niepowtarzalne składniki, które spotkamy w każdym sezonie, ale dopóki historie będą przekonywujące, dopóty nie zamierzam się czepiać o szczegóły.
32. Płaczące Anioły są straszne.
tumblr.com
Ja nie żartuję. Są rzeczy straszne i straszniejsze, ale Weeping Angels to moi ulubieni 'źli' kosmici. Ich historia rozpoczyna się w trzecim sezonie, przy odcinku "Blink", ale to na pewno nie jest jej koniec...

33. Eminem tworzy utwory o Doctorze Who!
To może się wydawać normalnym utworem... Wsłuchajcie się jednak w tekst! "I'm about to lose my mind/ you've been gone for so long/ I'm running out of time/ I need a doctor, call me a doctor/ I need a doctor, doctor/ to bring me back to life. I tłumaczenie! "Zaraz postradam zmysły/ Nie ma cię tak długo, mam coraz mniej czasu/ Potrzebuję doktora, zawołajcie doktora/ Potrzebuję doktora, by przywrócił mnie do życia." Dla mnie nawiązanie jest oczywiste; do kolejnego sezonu dużo czasu, a Wy właśnie nadrobiliście wszystkie odcinki. Stąd tracenie zmysłów i wołanie o Doctora! #truestory

 34. Ten serial można oglądać z całą rodziną!
deviantart.com
A uwierzcie mi, nie o każdym można to powiedzieć. Moi rodzice po obejrzeniu 5 minut "Gry o Tron", dali mi karę na 5 tygodni. Wiem, że niektórzy oglądają z rodzicami ten serial, jednak to się nie sprawdzi w moim przypadku. Albo Hannbial! Za to "Doctora Who" pokazałabym im bez żadnych obaw o życie i dostęp do komputera. A to już coś.

35. Doctor Who uczy tolerancji.
tumblr.com
To jest niesamowitą sprawą w ogóle. W Ameryce wszyscy muszą być piękni, młodzi i szczupli. Białe zęby, idealna fryzura i możemy robić serial. Tutaj pokazane jest normalne życie - sam Doctor nigdy nie był typowym przystojniakiem, a co dopiero jego towarzysze! Dla przykładu można podać Donnę lekko po trzydziestce. Wszyscy oni nadrabiają niesamowitym talentem i wielkim sercem. Doctor szanuje wszystkie rasy kosmitów, ich płeć i preferencje, a to wszystko zrobione jest w całkowicie nienachalny sposób.

36. Bo te obrazki są słodkie. :3
Wszystkie cztery z tumblr.com

37. Zawsze chcieliście zobaczyć taki filmik.
Wszystkie fandomy świata marzą, żeby gwiazdy ich ulubionego serialu kręciły zabawne filmiki śpiewając do jakieś znanej piosenki. Nie ukrywajcie, że tak nie jest... Uwielbiamy wpadki, wygłupy i zabawne wywiady, więc... TADAM!!! Filmik jest tak uroczy, że aż człowiekowi cukier skacze!!!
38. Świąteczne odcinki
tumblr.com
Co roku w okolicach świąt są specjalne świąteczne odcinki. Nie zabraknie tam śniegu, Mikołaja lub nawiązań do "Opowieści z Narnii." Większość z nich jest naprawdę piękna.

Mam nadzieję, że czujecie się przekonani! Ja polecam Doctora Who z całego serca! A on z dwóch!?

Post ze specjalną dedykacją dla Julie, która potrzebuje zachęty, aby się zabrać za serial. :)

Sophie di Angelo

15 komentarzy:

 1. O tym serialu dowiedziałam się od mamy kilka lat temu i go od razu pokochałam. Aktualnie jestem chyba na 5 czy 6 serii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szczerze mówiąc trochę przeraża mnie ilość sezonów :p ale może się za ten serial zabiorę przez ferie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Sporo tych powodów, ale myślę, że można by znaleźć jeszcze więcej ^^

  OdpowiedzUsuń
 4. Doctor Who jest wspaniały <3 Koniec i kropka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Powiem szczerze, że przestałam oglądać gdy zabrakło mojego ulubionego, Dziesiątego doktora, ale... kurczę, chyba przekonałaś mnie do dalszych odcinków :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też miałam złamane serce, ale 11-ego kocha się inaczej, lecz równie mocno!

   Usuń
 6. Nie wyobrażam sobie lepszej zachęty do oglądania serialu.
  Bardzo chętnie sprawdzę w czym rzecz ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Przyjaciółka w ubiegłe wakacje próbowała zaszczepić we mnie miłość do Doctora - niestety, nie udało jej się :D. Ale kiedyś dam mu drugą szansę :).

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. "serial się rozwija i inne możliwości były w 2015 roku, a inne są w 2014" -> czuję się jakbym właśnie odbyła podróż w czasie i zobaczyła przegląd nowinek z 2015 XD
  Ok, więc ja i Doktor Who - już dwa podejścia robiłam do tego serialu, ale postanowiłam oglądać od początku, tylko ten pierwszy sezon - doktor w tej wersji do mnie nie przemawia, ale będę się mobilizować ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak się podróżuje w czasie, to się wie. :P :D
   Dzięki za zauważenie błędu :)
   Do trzech razy sztuka! Daj Dziewiątemu trochę czasu :)

   Usuń
  2. Chyba jednak dam, bo strasznie podoba mi się Dziesiąty XD Że już nie wspomnę jak mnie kusi teraz ten sezon, który jest w emisji.
   P.S.: Jestem na "Klątwie tytana" (3 rozdziały do końca tego tomu) i już wiem, skąd masz w nicku "di Angelo" XD

   Usuń
 9. Wiesz, z tą narzeczoną to już nie tylko ją musiałabyś "przesunąć", ale też dziecko, którego się spodziewają :D

  Doctora uwielbiam, 9 kocham mocno, a 10 całą sobą, sezony 4 i 5 to również i moje ulubione, i mimo że kocham Doctora Who, to nie jestem w stanie uznać go za najlepszy. Moim zdaniem to Breaking Bad zasługuje na to miano ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będę dobrą matką zastępczą. XD
   Breaking Bad nie znam. :)

   Usuń
 10. niestety nigdy nie widziałam, jest tyle wspaniałych seriali, że nie wiadomo, za który się zabrać, chociaż może już wiadomo :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz! Do zobaczenia przy kolejnym poście!
Xoxo