Greckie wakacje - Alyson Noël


Ile razy zdarzyło się Wam, że zaplanowaliście sobie świetne atrakcje na wakacje; mieliście zamiar bawić się na imprezach, spędzać czas z przyjaciółmi oraz po prostu wyluzować się... Tym bardziej, że ostatnio udało się Wam zaprzyjaźnić z popularnymi ludźmi. Jednak, jak to w życiu bywa, z jakiś powodów nie mogliście zrealizować swoich planów. Przykładowo dlatego, że Wasi rodzice postanowili się rozwieść i wysłali Was do ciotki mieszkającej na maleńkiej greckiej wysepce, a przecież niedawno jeszcze nazywali ją w rozmowach "szaloną ciotką Tally".

Colbie właśnie przytrafiła się taka sytuacja. To miało być lato jej życia! Chłopak, o którym od dawna marzyła wreszcie zwrócił na nią uwagę po tym, jak zaprzyjaźniała się z najpopularniejszą dziewczyną w szkole. A teraz rodzice chcą zniszczyć jej nowo zdobyty status towarzyskich wysyłając ją na drugi koniec świata, gdzie nie ma nawet telewizora w domu!

Najbardziej spodobała mi się w tej książce forma narracji. Są to E-maile, listy, blog oraz pamiętnik głównej bohaterki. Z tym się jeszcze nie spotkałam i tym bardziej przypadło mi do gustu to, że nie było tutaj zawartych odpowiedzi na jej wiadomości. Tylko jej myśli, uczucia i szalone przygody. Dzięki temu książka jest bardzo płynna i naprawdę świetnie się ją czyta. Warty uwagi jest również humor oraz wierne oddanie mentalności Greków. Zaśmiewałam się do łez czytając o kolejnych wpadkach Colbie oraz o tym, jak traktowali ją mieszkańcy wysepki. Jednak nie samymi żartami człowiek żyje.

Colbie jest typową amerykańską nastolatką. Jest to odczuwalne aż do bólu, ponieważ mają one skłonność do przeginania i reagowania z przesadą. Jednak nie nastawiajcie się od razu źle. Weźcie poprawkę na zachowanie postaci, a książkę będzie się czytać cudownie. Pomyślelibyście może, że w tej nie za długiej powieści nie będzie się za wiele działo. I tu się mylicie! Bohaterce udało się dwa razy przeżyć załamanie nerwowe, już dosłownie depresję, zakochać się, odkochać, a to wszystko, gdy szukała własnego ja. Choć nie jest to powieść sensacyjna, to lektura jest naprawdę porywająca!

Mamy już tutaj amerykańską mentalność, a co za tym idzie oczywiście podejście do spraw seksualnych. Byłam zaskoczona, jak przedstawiła to aktorka i mam mieszane uczucia, ponieważ miałam wrażenie, że dla Colbie to było coś, co trzeba zrobić, aby chłopak zwrócił na Ciebie uwagę. Podobnie, jak w "Dziewczynie Ameryki 2" wyszedł z tego jeden z najważniejszych wątków, a z zamierzenia "zabawne" wtrącenia bohaterki bywały dość żenujące.

Sama nie potrafię dokładnie określić, czego się spodziewałam po lekturze "Greckich wakacji". Marzyła mi się nieparanormalna, zabawna lektura, która oderwie moje myśli od rzeczywistości. To właśnie dostałam, a nawet więcej. Choć jest to lektura typowo letnia, to sądzę, że wiele osób chętnie powróci myślami do wakacji, ponownie choć przez kilka minut wczuje się w ten klimat, który rozproszy zimno jesiennych dni. Chcielibyście przeżyć "Greckie wakacje"?

Ogólna ocena: 7/10.

Tytuł oryginału:
Powieść w jednym tomie
Data premiery: 17 lipca 2013 r.
Liczba stron: 223
Wydawca: Dolnośląskie

Sophie di Angelo

10 komentarzy:

 1. Oj tak, Greckie wakacje przenoszą czytelnika w wakacyjne klimaty ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszy mnie, że Dolnośląskie wyszło z ofertą książek realistycznych dla młodych ludzi. Mam już Missję survival i jestem równie ogromnie ciekawa Greckich wakacji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książkę czytałam w wakacje i odebrałam ją bardzo miło :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Być może jest to książka idealna na wakacje i być może przeczytam ją właśnie na wakacje :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba przeczytam, bo myślę, że będzie to miła rozrywka pomiędzy nauką ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kiedy zobaczyłam, że jest to książka tej autorki to trochę się zniechęciłam, ale recenzje są zazwyczaj pozytywne, więc chyba się zdecyduję z nią zmierzyć :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że to będzie miła odskocznia w jesienne chłodne wieczory :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Potrzebna mi taka książka na te zimne jesienne wieczory.. zdecydowanie..! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Może mi się spodobać, na pewno przeczytam, jeśli na nią się natknę. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie czytałam, ale muszę przyznać, że brzmi ciekawie, choć po lekturze serii 'Nieśmiertelni' nie jestem niestety fanką autorki.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz! Do zobaczenia przy kolejnym poście!
Xoxo