"Nihal z Krainy Wiatru" Licia Troisi


Tytuł oryginału: Nihal della Terra del vento
Seria: Kroniki Świata Wynurzonego
Tom: 1
Liczba stron: 342
Wydawnictwo: Videograf II

Oczarowana najnowszą książką włoskiej pisarki pt. "Marzenie Talithy" poszłam za ciosem i postanowiłam nadrobić zaległości z różnych serii o Świecie Wynurzonym, której poszczególne tomy, trzeba powiedzieć, zbierają naprawdę dobre oceny. Moim pierwszym wyborem były "Kroniki Świata Wynurzonego", czyli trylogia o przygodach Nihal, ostatniej żyjącej przedstawicielki Pół-Elfów.

Od dnia narodzin Nihal wiedziała, co będzie robić w życiu. Jest ona wojowniczką o szczególnym wyglądzie: posiada fioletowe oczy, granatowe włosy oraz spiczaste uszy. Marzy o tym, by móc uczyć się w Akademii Jeźdźców Smoka i pobić Famminów, potwory, które stworzył Tyran, by zniszczyły jej świat. Jednak zostać Jeźdźcem Smoka jest bardzo trudno, a w dodatku nie ma wśród nich kobiet. Nihal, która dorastała wśród ludzi, jest ostatnim żyjącym Pół-Elfem, choć sama o tym nie wie. Nigdy nie udało jej się poznać swojego ludu, całkowicie wytępionego przez Tyrana, ale wciąż nosi w sobie ból swoich współplemieńców. To oni nawiedzają ją teraz w snach i namawiają do zemsty. Nihal ma tylko dwóch sprzymierzeńców: młodego maga Sennara i niezastąpiony miecz z czarnego kryształu, który zrobił dla niej mężczyzna, uważany przez nią za ojca.

Nihal, główną bohaterkę powieści poznajemy, gdy jest jeszcze dzieckiem, które spędza dnie na rozrabianiu i zabawach z chłopcami. Jest to dziewczynka wyzwolona, która robi co chce, rządzi bandą swoich rówieśników oraz wygrywa każdą bójkę. Do czasu... Nieprzewidywalne zrządzenia losu oraz czasami niepochopne decyzje nadają nowy sens i cel życiu Nihal: pragnie ona zostać Jeźdźcem Smoka.  

Kto miał styczność z twórczością Troisi wie, że główną rolę w jej powieściach zawsze odgrywają niezwykłe kobiety lub dziewczynki, które może i bywają całkowicie różne z charakteru, ale wszystkie posiadają  dwie wspólne cechy: łączy je niezwykła siła i determinacja, dzięki czemu są zdolne absolutnie do wszystkiego, aby osiągnąć swój cel. 
Czytając książkę można zauważyć przemianę Nihal z niewinnej dziewczynki w dojrzałą kobietę będącą równocześnie wielką wojowniczką. Autorka stworzyła wiarygodną kobiecą postać, która wcale nie jest idealna. Nihal to złożona bohaterka, którą nazwałabym nawet po części mroczną, dzięki czemu książka jest o wiele bardziej interesująca! 

Świat Wynurzony to wymyślona przez autorkę kraina, która posiada solidną i spójną historię, a więc jest bardzo realna dla czytelnika. Licia Troisi ma zręczne pióro, gdyż pisząc w narracji trzecioosobowej sprawnie operuje opisami oraz informacjami zaspokajając ciekawość czytelnika, ale równocześnie nie przytłaczając go danymi. Stworzyła ona naprawdę ciekawe fantasty, gdzie pojawia mnóstwo interesujących faktów dotyczących magii, ras oraz mitycznych stworzeń, których swoją drogą tu nie zabraknie. 

"Nihal z Krainy Wiatru" to jednocześnie historia o pokonywaniu przeciwności losu i spełnianiu marzeń oraz opowieść o wojnie i walce o wolność. Znajdziecie tutaj wiele interesujących wątków, nawet pierwszą miłość, jednak dość odmienną, co świetnie uzupełnia historię Nihal.  Jest to lektura godna polecenia każdej osobie, która lubi przeczytać dobrą książkę fantastyczną, dlatego nie zwlekajcie dłużej i poznajcie Kroniki Świata Wynurzonego!

Ogólna ocena: 8/10. 

Kroniki Świata Wynurzonego:
1. Nihal z Krainy Wiatru
2. Misja Sennara
3. Talizman mocy 

Sophie di Angelo

13 komentarzy:

 1. U mnie książka leży nieprzeczytana już od dłuższego czasu, muszę się za nią wziąć. :P Świetna recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 2. może i ciekawe, ale jakoś mnie nie przyciąga magia książki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa recenzja, nad książką muszę się zastanowić;)

  OdpowiedzUsuń
 4. KOcham, kocham, kocham, kocham ♥♥♥♥♥♥ To jedna z książek które wciagnęły mnie w fantastykę. Druga część jest moim zdaniem o niebo lepsza. Autorka wydała tez 3 tomy ,,Wojen świata Wynurzonego" i ,,Legend". Co do tych ostatnich to nie wiem, ale ,,Wojny" są trochę gorsze od Kronik :3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, co wydała, ale cieszę się, że tylko "trochę gorsze", bo właśnie wymieniłam się na pierwszy tom Wojen. :3

   Usuń
 5. czytałam, recenzowałam
  teraz muszę dorwać jakimś cudem kolejne tomy :/

  OdpowiedzUsuń
 6. Na "Nihal..." poluję już od jakiegoś czasu. Chciałabym w końcu dać się zauroczyć tej historii:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam w planach. Bardzo ciekawi mnie ta seria ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Okładki są boskie, ale na obecną chwilę nie mam nastroju na takie ksiązki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mi się bardzo podobają! Są świetnie dopracowane. :3
   I na Nihal przyjdzie czas. :D

   Usuń
 9. Również w najbliższym czasie mam zamiar zabrać się za tę trylogię :P Po Twojej recenzji jestem jej jeszcze bardziej ciekawa :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam tę trylogię!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz! Do zobaczenia przy kolejnym poście!
Xoxo