Faza Szósta: Światło - Michael Grant


Tytuł oryginału: Light
Seria: GONE. Zniknęli
Tom: 6
Liczba stron: 373
Data wydania: 19 czerwca 2013
Wydawnictwo: Jaguar

88 godzin, 39 minut
Od chwili, gdy wszyscy dorośli zniknęli z Perdido Beach, minął już prawie rok. Pozbawieni kontroli i opieki młodzi ludzie przeżyli głód, zarazę, bezpardonową walkę o władzę. Przetrwali. Przynajmniej część z nich. Powrót do normalności był ich marzeniem. Teraz to marzenie może się ziścić i nagle zewnętrzny świat napawa mieszkańców ETAPu lękiem. W obrębie bariery wydarzyło się wiele rzeczy, które nie znajdą usprawiedliwienia w nieświadomym niczego społeczeństwie. Śmierć, okrucieństwo, błędne decyzje, złe wybory... Co czeka na tych, którzy złamali wszystkie prawa rządzące w normalnym społeczeństwie? Może ETAP jest jedynym miejscem, w którym mogą czuć się bezpieczni?

68 godzin, 42 minuty
Nadszedł czas ostatniej próby. Ciemność zawładnęła małą Gaią, która rośnie w anormalnym tempie nie tylko fizycznie... Dziewczynka nie może dopuścić, aby jej Nemezis również wcielił się w jakieś ciało i się z nią zmierzył, dlatego muszą zginąć wszyscy mieszkańcy ETAPu. Gaia rozpoczęła właśnie śmiercionośny marsz w towarzystwie Diany, która nie może się zdecydować między miłością, a nienawiścią do niej. Jakie będzie zakończenie ETAPu? Co zaserwuje nam Michael Grant na sam koniec serii GONE. Zniknęli?

44 godziny
Bariera stała się przeźroczysta, więc teraz cały świat podgląda i ocenia mieszkańców ETAPu. Dorośli kręcą głowami i już szykują procesy sądowe, gdyż nie ma wątpliwości, że tą młodzież trzeba osądzić i stosownie ukarać, choć żaden z nich nie ma pojęcia, co działo się przez ponad rok za nieprzeźroczystą barierą, co przeżyły wszystkie te dzieci, jak wiele osób zginęło w najróżniejszy sposób... Teraz pozostaje tylko czekanie na opadnięcie bariery, ale czy można być tak pewnym tego faktu?

23 godziny, 8 minut
Od maja 2012 roku spekulowałam i wymyślałam teorie spiskowe zastanawiając się, jak zakończy się ta historia albo czy w ogóle się skończy? Pomysłów miałam naprawdę wiele, ale oczywiście nie zgadłam. Przeczytałam ponowie wszystkie pięć tomów i nie pamiętałam, że z Michaelem Grantem to się nie uda. Nigdy nie zgadnie się, jak on poprowadzi akcję, kto zginie i w jaki sposób. Lektura pełna jest niewiadomych, które są tak zaskakujące i przerażające na przemian lub równocześnie. W trakcie lektury "Fazy Szóstej: Światło" niejednokrotnie aż trzęsły mi się ręce, ponieważ mogę powiedzieć, że tak strasznie jeszcze nie było. Ostatni tom zdecydowanie jest najbardziej brutalną częścią serii i pewnie dlatego najlepszą, choć też najkrótszą.

4 godziny, 44 minuty
Pozostaje jednak pytanie, czy tego wszystkiego naprawdę można było się spodziewać? Powiem ze szczerym sercem, że dla mnie było to niemożliwe. Żadna z moich teorii choć w części nie pokryła się z akcją "Światła", ale nie żałuję tego faktu. Lektura była właśnie dzięki temu tak niesamowicie oddziaływająca na emocje i zaskakiwała mnie na każdym kroku. Choć to nie historia miłosna, książkę nazwałabym wyciskaczem łez, których nie da się uniknąć. Łzy, przerażenie, niejednokrotnie obrzydzenie są już stałymi towarzyszami przy lekturze serii GONE. Zniknęli wraz z zachwytem i podziwem. Wszystkie te elementy czynią te książki tak genialnymi i niezapomnianymi.

0 minut
Żałuję, że to już koniec. Ostatnie strony przepłakałam, ale książki nie wypuściłam z rąk, dopóki nie przeczytałam ostatniego zdania, które oczywiście wycisnęło mi z oczu jeszcze więcej łez. Naprawdę brakuje mi adekwatnych słów do opisania, jak ważną częścią mojego czytelniczego życia była, jest i będzie ta seria. Żałuję, że już nigdy nie będę mogła przeczytać tego bez świadomości, co się wydarzy i dlatego zazdroszczę osobom, które jeszcze serii nie zaczęły i jednocześnie z całego serca zachęcam absolutnie wszystkich do sięgnięcia po GONE. Zniknęli. Oficjalnie umieszczam ją na mojej liście książek, które każdy człowiek na ziemi powinien przeczytać. Sięgnijcie, a z pewnością nie pożałujecie. Nie poddawajcie się, jeżeli już zaczęliście serię, ponieważ warto ją dokończyć, żeby doświadczyć tych niepowtarzalnych emocji. POLECAM.

Ocena: 11/10.
GONE. Zniknęli
1. Faza pierwsza Niepokój RECENZJA
2. Faza druga Głód RECENZJA
3. Faza trzecia Kłamstwa RECENZJA
4. Faza czwarta Plaga
5. Faza piąta Ciemność RECENZJA
6. Faza szósta Światło


Recenzja powstała dla wydawnictwa Jaguar.

Sophie di Angelo

17 komentarzy:

 1. Jeśli mnie zapewnisz, że pierwszy tom jest najgorszy, to przeczytam dwójkę.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. W takim razie cieszę się, że serii jeszcze nie zaczęłam, a dwie pierwsze części czekają na półce :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytam właśnie piątą część. Kocham tą serię. Chyba najlepsza, jaką czytałam!

  in-corner-with-book.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo, bardzo chcę przeczytać tę serię. jednak nigdzie nie mogę jej dostać. :( Skoro tak dobra, to może warto zainwestować... pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam całą serię! Po przeczytaniu piątej części moje usta ułożyły się na kształt "O" i myślałam tylko o tym, że czekanie na finałową część będzie mordęgą... Widzę, że warto było czekać! :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Tylko zerkam na ocenę i dalej już nie czytam XD Cały czas wyczekuję na swój egzemplarz ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie mogę się już doczekać tego tomu. W księgarni widziałam jednak, że jest bardzo cienki, jak na tę serię. Piąty tom jeszcze przede mną, więc recenzji czytać nie będę, w razie czego. Ale nie mogę się już doczekać, ciekawi mnie bardzo zakończenie.

  OdpowiedzUsuń
 8. mam w planach poznanie tego cyklu, ale muszę najpierw zakończyć kilka starych :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałam wcześniej o tym cyklu, ale chyba na niego zapoluję :>

  malooryginalnie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem dopiero po pierwszym tomie, muszę nadrobić zaległości :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Wybacz, że nie będę czytała recenzji, ale zamierzam przeczytać tę serię i nie chcę sobie wyrabiać zdania o piątej części jak jeszcze po pierwszą nie sięgnęłam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Musze ponownie wrócić do tej serii i przeczytać ja do ostatniego tomu :))

  OdpowiedzUsuń
 13. Cała seria nadal przede mną. Póki co skrupulatnie zbieram kolejne tomy. Mam cztery, brak jeszcze dwóch. Uzbieram całość, to się zabiorę za lekturę :)
  pozdrawiam
  Miłośniczka Książek
  magicznyswiatksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Jestem dopiero po pierwszym tomie i faktycznie pan Grant jest niezły w niejednokrotnym zaskakiwaniu. Jestem bardzo ciekawa co też dalej się wydarzy, dlatego wkrótce zabieram się za kolejny tom. :D Mam nadzieję, że z kolejnymi tomami będzie tylko lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja nie płakałam, dopóki nie przeczytałam podziękowań autora, a w szczególności ostatniego zdania. Naprawdę żałuję, że to już koniec. Autor miał swoje wzloty i upadki ale to zakończenie mnie powaliło. Co jak co, ale czuję, że będę wracać do tej serii wielokrotnie, bo się troszkę zżyłam z bohaterami i samym klimatem.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ta seria była świetna, ale cieszę się, że poznałam już zakończenie serii i nie jestem trzymana w niepewności. I że mogę w każdej chwili do niej wrócić, bo każdy tom mam na własność.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz! Do zobaczenia przy kolejnym poście!
Xoxo