GONE. Zniknęli "Faza Czwarta: Plaga" - Michael Grant

Tytuł oryginału: Plague
Seria: GONE. Zniknęli
Tom: 4
Liczba stron: 424
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Jaguar


,, -Miałeś rację. To jest wielkie wariatkowo na wolnym powietrzu. 
- To prawda, ale pomiędzy wariatami, można tu znaleźć paru świętych.'' 


72 godziny, 7 minut

Brakuje wody, kolejne dzieciaki umierają na grypę, której uleczyć nie potrafi nawet Lana. Na dodatek z ciałami niektórych mieszkańców ETAP-u dzieje się coś strasznego - tak strasznego, że nie mogąc znieść męczarni, błagają o śmierć. To coś rozprzestrzenia się równie szybko, jak śmiercionośny wirus grypy. Rada ogłasza kwarantannę na terenie całego miasta. Drake ucieka z więzienia. Krążący po ulicach biczoręki budzi powszechną grozę.
Prawdziwa bitwa toczy się jednak w niewielkim pokoju, w domu na skraju Perdido Beach... Mały Pete, autystyczny brat Astrid, śni w morderczej gorączce. Jednak jego upiorne wizje, to nie majaki szaleńca – gdy rozum śpi, budzą się upiory...

48 godzin, 54 minuty
Mutacje, które rozpoczęły się na długo przed ETAP-em miały jeden cel. Pomóc ludziom lub zwierzętom dostosować się do nowego świata, aby posiadali oni, jak największe szanse przeżycia. Nastolatki zyskały więc moce, przy czym niektóre z nich są śmiertelnie niebezpiecznie. Jednak nie tylko ludzie się zmienili. W ETAP-ie gadający kojot, czy latający wąż to już nic nowego, ale to jeszcze nie jest najgorsze... Zmieniają się też choroby, które uodporniły się na leczniczy dotyk Lany. W Perdido Beach rozprzestrzeniła się grupa, która sprawia, że jedna na dziesięć osób wypluwa sobie płuca. Dosłownie.


„Taylor ciągnęła: 
- Oh, Sam gdybyś tylko mógł być tak mady i taki świętoszkowaty jak ja! Gdybyś tylko był w stanie zrozumieć, że nigdy nie zdobędziesz mnie-niebieskookiej blondynki Astrid! 
- Sam czy mogę już ją zastrzelić - spytała Dekka.- Czy jeszcze za wcześnie? 
- Poczekaj aż znajdziemy się w górach. Stłumią dźwięk.”

24 godziny, 10 minut
Głód się skończył, a zaraz może rozpocząć się wielkie pragnienie. Zaczyna brakować paliwa, a bez niego nie będzie można dowozić wody z odległego zbiornika, co może skoczyć się tragicznie. Sam wyrusza na poszukiwania jeziora, które powinno jeszcze znajdować się na terenie ETAP-u. Albo chociaż jego większa część, jeżeli się nie mylą w obliczeniach. Jednak nadzieja i wiara w tym okrutnym świecie zawsze okazuje się mieć drugie, mroczne dno. Zbyt długo było spokojnie, czytelnicy muszą się więc przygotować na wiele nowego przerażenia i obrzydzenia. To jest wręcz niesamowite, jak prostymi słowami Michael Grant potrafi stworzyć tak przejmujący obraz w wyobraźni. Książki z serii "GONE. Zniknęli" mają to do siebie, że trudno sobie NIE wyobrażać, tego o czym się czyta, a uwierzcie czasami naprawdę nie chce się widzieć tych rzeczy tak wyraźnie...

5 godzin, 1 minuta
W "Fazie Trzeciej: Kłamstwa" pojawił się pierwszy, genialny fragment z punktu widzenia Petey'a. Pierwszy raz również przez kilka tylko linijek czytelnicy mogli przeczytać, co się dzieje poza Kopułą. Czy to była jednak prawda? Czy może okrutna igraszka wywołana przez umysł niezwykle potężnego, lecz nie do końca świadomego swoich czynów chłopca? Nie bez powodu ten tom zatytułowano "Kłamstwa". Nie znajdziemy odpowiedzi na to w części czwartej. Ani słowa potwierdzenia, czy było to tylko złudzenie, choć bohaterowie zastanawiają się i marzą. Niepewność doskonale można wyczuć w trakcie lektury i to było według mnie genialnym zagraniem. Wciąż nie wiem, nie tylko, co jest na zewnątrz... W ogóle nie wiemy,
czy istnieje jakikolwiek świat poza Kopułą. "Plaga" spodobała mi się również z innego powodu. Fragment z punktu widzenia Petey'a stały się już integralną częścią książki i wyszło to fenomenalnie. Warto było czekać na to tyle tomów. Jego umysł jest zdecydowanie inny, ale za to fascynujący.


"Kiedy to wszystko się skończy napiszę książkę o odchudzaniu. Dieta ETAP-u. Najpierw obżerasz się śmieciowym jedzeniem. Potem głodujesz. Potem jesz karczochy. Potem znowu trochę głodujesz. Potem jesz czyjegoś chomika. A w końcu przechodzisz na dietę składającą się wyłącznie z ryb."

3 minuty
"Faza Czwarta: Plaga" jest zdecydowanie najbardziej obrzydliwą książką z pięciu już wydanych ze względu na fragmenty dotyczące tytułowej dwuznacznej plagi, co jest nie lada osiągnięciem, ponieważ Michael Grant zapodał już wiele przełażących fragmentów w całej serii "GONE. Zniknęli", a wciąż potrafi wstrząsnąć czytelnikiem, a to już czwarta część! Po raz kolejnym mogę tylko powiedzieć: polecam z całego serca!


Ogólna ocena: 9/10.


GONE. Zniknęli
1. Faza pierwsza Niepokój RECENZJA
2. Faza druga Głód RECENZJA
3. Faza trzecia Kłamstwa RECENZJA
4. Faza czwarta Plaga
5. Faza piąta Ciemność RECENZJA
6. Faza szósta Światło

Do premiery "Fazy Szóstej: Światło" zostało już tylko kilka dni, jak widzicie na liczniku. Wszystkie tomy przeczytałam po raz kolejny, więc tym bardziej nie mogę się doczekać. Recenzję "Ciemności" pisałam wcześniej, zaraz po premierze w Polsce, więc nie będę robić tego drugi raz. Jednak nie o tym chciałam napisać... Będzie konkurs z GONE! Wydawnictwo Jaguar zgodziło się przekazać książki do konkursu specjalnie dla Was! Będzie do wygrania tom pierwszy lub szósty. Jak ktoś nie czytał serii w ogóle, będzie mógł spróbować to zmienić, a osoby, które jak ja czytały wszystkie tomy, będą mogły zawalczyć o "Światło"! Konkurs ruszy, jak tylko będę miała książki w rękach! Cieszycie się? :)

Sophie di Angelo

11 komentarzy:

 1. Genialna seria. Pamiętam, że te pierwsze fragmenty opisujące, co dzieje się poza kopułą chłonęłam i czytałam po kilka razy, tak się rozemocjonowałam :) Nie wiem, co będzie, jak mi się ta seria skończy... Trzeba będzie znaleźć sobie inne, równie dobre dystopie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja ciągle sobie obiecuje, że w końcu sięgnę po tę serię i jakoś ciągle tego nie zrobiłam. Może twój konkurs mi w tym pomoże? :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem przy piątej części. Świetna seria, chyba nie przesadzę, jeśli powiem, że moja ulubiona. Chyba tylko "Percy Jackson" jest na równi z nią! Czekam na ostatnią część. Bardzo się cieszę, że będzie konkurs! Nie umiem się doczekać :)

  in-corner-with-book.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeczytałam wszystkie częsci aż do tej. I mam na nią ogromną ochotę ;d

  OdpowiedzUsuń
 5. Rzeczywiście, fragmenty z punktu widzenia Petey'a, to było coś ciekawego. I ten rzut oka za kopułę... A Światło już w tym tygodniu! :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja miałam to szczęście zdobyć w swoje ręce tylko pierwszą część. Seria jest fantastyczna, wiec mam nadzieję szybko nadrobić to co straciłam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Seria jest genialna, bardzo żałuję, że nie mam w domu żadnego tomu, co się zmieni, bo nareszcie zakupiłam piąty ;) Ciekawe, czy przeczytam go przed, czy za Tobą ;)
  Co do konkursu bardzo się cieszę, bo mam w planach zebranie całej serii, choć pewnie konkurencja będzie duża. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Super recenzja :) Z niecierpliwością czekam na konkurs ! :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Przeczytałam trzy części, a przy trzeciej zaczęłam się już nudzić :)
  naczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 10. Ta część dopiero przede mną :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Przeczytałam GONE, gdy były wydane po polsku dopiero dwie części - i na tej drugiej zakończyłam. Planuję sobie je odświeżyć i zabrać się za pozostałe tomy również :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz! Do zobaczenia przy kolejnym poście!
Xoxo