Biała królowa - Philippa Gregory


Tytuł oryginału: The White Queen
Seria: Wojna Dwóch Róż
Tom: 1
Liczba stron: 473
Gatunek: Historyczne
Wydawca: Książnica

"[Mężczyzna] ją opuścił, gdyż nie potrafił sobie poradzić z dwoistością jej natury - nieszczęsny nie wiedział, że wszystkie niewiasty są takie właśnie: rozdarte." 

Elżbieta jest najstarszą córką Jakobiny Luksemburskiej, zapomnianej przez historię Księżnej, która wyszła w tajemnicy ponownie za mąż z miłości. Niedaleko padała jabłko od jabłoni, bowiem młoda, piękna i owdowiała Elżbieta zakochuje się ze wzajemnością w Królu Edwardzie IV York, znanym z licznych miłosnych podbojów. Już planowane jest jego małżeństwo z francuską księżniczką, jednak przed upływem miesiąca od ich pierwszego spotkania Król bierze Elżbietę w sekrecie za żonę! Gdy to małżeństwo wychodzi na jaw, Elżbieta Woodville i jej najbliżsi dostają się w sam środek walk o władzę i wpływy na królewskim dworze, gdzie muszą stawić czoło starym wrogom, jak również nowym rywalom.

"Biała Królowa" jest chronologicznie drugą powieścią w serii "Wojna Dwóch Róż". Jakobina całe życie była po stronie Lancasterów, a oto jej własna córka wychodzi za Króla Yorków! Pierwsza plebejuszka w historii, która wyszła za króla z miłości. Droga, na którą wstąpiła jest wyboista i pełna niebezpieczeństw nie tylko dla niej samej, ale dla wszystkich jej krewnych oraz dzieci. Jej najgorszą wadą i największą zaletą równocześnie jest ambicja. Przyjdzie jej za to zapłacić ogromną cenę...

„Niewiasta rzeczywiście jest odmienną istotą. Choć słaba jak chłopię, nie jest chłopięciem. Choć uczuciowa niczym głupiec, nie jest także głupcem. Choć potrafi długo chować urazę, nie sposób o niej powiedzieć: nikczemna. Ani też: święta, choć przejawia czasem wspaniałomyślność. Nie opisuje jej żadna z cech przynależnych męskiemu rodowi. To po prostu niewiasta. Byt sam w sobie.”

Jedną z największych zagadek w historii są okoliczności zniknięcia dwóch książąt z twierdzy Tower, którzy byli jedynymi męskimi następcami tronu Edwarda IV. Pojawiło się wiele tez i spekulacji, powstały książki(niektóre nawet o podróżach w czasie!), jednak zagadka nadal pozostaje nierozwikłana. Jak to się stało, że pilnie strzeżeni książęta po prostu wyparowali? Zamknięci w wewnętrznych komnatach w obawie o porwanie dosłownie rozpłynęli się w powietrzu... Doprawdy niezwykle intrygująca sprawa! Jak wytłumaczyła to Philippa Gregory?  Jest to jeden z wątków "Białej Królowej", który musicie odkryć sami! Powiem Wam tylko, że warto to zrobić.

Podobnie jak "Władczyni Rzek" również ta książka napisana jest w pierwszej osobie, tym razem z punktu widzenia Elżbiety. Autorce udało się jednak w niektórych momentach płynnie przechodzić do wydarzeń, w których Królowa nie mogła uczestniczyć. Philippa Gregory pisze po prostu wspaniale, będę się tym zachwycać za każdym razem, gdy będzie mi dane poznawać jej kolejne książki, które rozbudzają w człowieku ogromne zainteresowanie historią! Tyle ciekawych, prawdziwych historii skrywa nasza przeszłość... Wystarczy tylko sięgnąć po dobrą powieść i ją odkryć!

Autorka przyznaje, że w "Białej Królowej" znajduje się o wiele więcej fikcji, niż w jej innych powieściach, a i tak praktycznie wszystkie wydarzenia są udokumentowane. Elżbiety nie polubiłam tak bardzo, jak tajemniczej Jakobiny, która "przyciągnęła jednorożca". Nie znaczy to jednak, że historia mi się nie podobała! Wręcz przeciwnie! Po raz kolejny jestem zachwycona powieścią, którą napisała Philippa Gregory.

"Biała Królowa" to kolejna wspaniała książka autorstwa Philippy Gregory. Nie mogę się doczekać odkrywania kolejnych tajemnic historii, które bez wątpienia zostaną zaserwowane czytelnikowi w "Czerwonej Królowej". Jeżeli macie ochotę na świetną, historyczną książkę lub nie raz zastanawialiście się, czy warto sięgnąć po powieści tej autorki, to nie zastanawiajcie się dłużej! Nie bójcie się dużego formatu, książki czyta się w bardzo dobrym tempie, a do tego lektura nie męczy, choć mamy różne historyczne wydarzenia i tytuły. Naprawdę polecam!

Ogólna ocena: 9/10.

Wojna Dwóch Róż: 1. Biała królowa  ~ 2. Czerwona Królowa ~ 3. Władczyni Rzek RECENZJA ~ 4. The Kingmaker's Daughter ~ 5. The White Princess ~ 6. The Last Rose

Tadam! "Biała Królowa" została zekranizowana i już tego lata będzie lecieć na BBC One! Nie mogę się doczekać! :) Łapcie trailer:

Dziękuję pięknie za możliwość lektury Grupie Wydawniczej Publicat S.A. 

Sophie di Angelo

17 komentarzy:

 1. Mam w domu nieprzeczytaną jeszcze "Czerwoną królową" i planuję niedługo zdobyć tom I, dlatego cieszę się, że taka wysoka ocena :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Moje marzenie ! Druga okładka przecudowna!

  OdpowiedzUsuń
 3. "Biała królowa" to moja ulubiona część serii "Wojny Dwu Róż", a Elżbieta Woodville jest bohaterką, do której mam największy sentyment ze wszystkich:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio skończyłam czytać "Władczynię rzek", która wywarła na mnie bardzo duże wrażenie. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że po "Białą królową" również sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. niestety tematycznie książka mnie nie zachęca go czytania :) nawet ciekawa opinia nie jest w stanie mnie przekonać :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam ogromną słabość do takich książek :) uwielbiam je i mogłabym zaczytywać się w nich godzinami. Tytuł zapamiętuje, postaram się zdobyć ta pozycje w najbliższym czasie. Ciekawi mnie bardzo jakie autorka wymyśliła 'rozwiązanie' zagadki o zniknięciu dwóch książat :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Chętnie przeczytałabym tę książkę. Twoja recenzja mnie bardzo zaciekawiła i mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda mi się zdobyć tę powieść :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę przeczytać coś tej autorki, jak dotąd czytałam tylko Odmieńca, za bardzo nie przypadł mi do gustu, ale ponoć inne powieści Gregory są lepsze... Zacznę pewnie od Wiecznej księżniczki, jak znajdę chwilę czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Może przeczytam, ale nie jestem pewna. Za to zachęciłaś mnie triailerem do oglądnięcia

  OdpowiedzUsuń
 10. Cały cykl bardzo chciałabym mieć :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nabrałam ochoty na "Białą Królową " po takiej recenzji :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja ostatnio zamówiłam sobie "Czerwoną królową" choć zastanawiałam się czy tej książki nie kupić. Recenzja jak widzę pozytywna, więc z chęcią sięgnę po tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja wielbię Księżniczkę Rzek! Tę książkę tez mam w planach ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Wieść o nadchodzącej ekranizacji (szczególnie, że będzie to BBC!) to tylko kolejna motywacja to przeczytania tej serii. Mam ją od dawna na liście, ale jakoś nie było okazji - teraz już jest :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Historia to jedna z moich ulubionych przedmiotów w szkole. Aż dziw, że jeszcze nie czytałam żadnej książki historycznej. I myślę, że "Biała królowa" będzie bardzo dobra na początek. :>

  OdpowiedzUsuń
 16. Jak na razie czytałam tylko jedną jej książkę, ale mam ochotę na więcej:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Muszę w końcu zapoznać się z twórczością tejże autorki. Szczególnie, że z każdej strony widzę same pozytywne recenzje na temat jej książek :D

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz! Do zobaczenia przy kolejnym poście!
Xoxo