Newsy ze świata Percy'ego Jacksona #7


Witajcie półbogowie! Maj to miesiąc bardzo ważny dla każdego herosa - to właśnie w tym okresie możemy spodziewać się premiery kolejnego tomu z serii "Apollo i boskie próby"! Po roku oczekiwania "Mroczną przepowiednię" w końcu można znaleźć w księgarniach! Jednak to nie koniec dobrych wieści! Pora przyjrzeć się wszystkim wspaniałym zapowiedziom. Co powiecie na comiesięczny tytuł od Ricka aż do sierpnia? Zapraszam!

„Mroczna przepowiednia” w księgarniach od 10-ego maja!
Wydawnictwo Galeria Książki nas rozpieszcza! Książka wyszła w Polsce zaledwie tydzień po premierze amerykańskiej!

OPIS: Zeus ukarał swojego syna Apollina – boga słońca, muzyki, łucznictwa, poezji i wielu innych rzeczy – zsyłając go na ziemię w postaci niezdarnego, pryszczatego, śmiertelnego szesnastolatka imieniem Lester. Aby odzyskać miejsce na Olimpie, Apollo musi przywrócić do działania kilka Wyroczni, które znikły z radarów. Co szkodzi Wyroczniom i jak Apollo/Lester ma cokolwiek w tej sprawie zrobić pozbawiony swoich mocy?

Po serii niebezpiecznych – i, po prawdzie, upokarzających – prób w Obozie Herosów Lester musi porzucić względnie bezpieczne tereny treningowe półbogów i udać się w przerażającą podróż przez Amerykę Północną. Gdzieś na Środkowym Zachodzie ma wraz z towarzyszami odnaleźć najniebezpieczniejszą ze starożytnych Wyroczni: nawiedzoną jaskinię, która może ujawnić odpowiedź na pytanie, jak Apollo może na powrót stać się bogiem – o ile wcześniej go nie zabije albo nie wpędzi w szaleństwo. Na drodze Apollina staje drugi z członków złowrogiego Triumwiratu, rzymski cesarz, którego zamiłowanie do rozlewu krwi i widowisk czyni Nerona barankiem. Aby przeżyć to spotkanie, Apollo będzie potrzebował pomocy syna Hefajstosa Leo Valdeza, czarodziejki Kalipso, która jest teraz śmiertelniczką, spiżowego smoka Festusa i innych niespodziewanych sojuszników – po części znanych, po części nowych – ze świata herosów. Zapraszamy na przerażającą, komiczną i pełną haiku wyprawę…

Moją recenzję (doprawioną spoilerami!) możecie znaleźć tutaj!

Około miesiąc przed premierą wydawnictwo Galeria Książki udostępniło na swoim Facebooku próbny wydruk okładki "Mrocznej przepowiedni". Taka ciekawostka wizualna :)
Zachęcam do obserwowania ich na Facebooku! Zawsze pierwsi dowiedziecie się o zapowiedziach i promocjach.

Ja swój egzemplarz "Mrocznej przepowiedni" zakupię dopiero na Targach Książki w Warszawie, ale mogę już sobie świetnie wyobrazić trzymanie tej piękności w rączkach i ponowną lekturę, tym razem po polsku.

Z Facebooka wydawnictwa Galeria Książki.

➸ 
➸ 

Kolejny komiks z serii "Percy Jackson" już w czerwcu!
Polska premiera wyznaczona jest na 14 czerwca!

OPIS: Nowa przepowiednia. Niebezpieczna misja.

To, co zaczęło się jako akcja ratunkowa, aby ocalić dwójkę nowych potężnych herosów, szybko wymyka się spod kontroli Percy’ego i jego przyjaciół Grovera, Thalii i Annabeth.

Po starciu z mantikorą jeden z członków ich grupki – Annabeth – znika. A ich problemy na tym się nie kończą. Władca tytanów, Kronos, zastawił najgroźniejszą ze swoich dotychczasowych pułapek, w którą wpadli właśnie młodzi herosi. 

Percy i jego przyjaciele muszą podjąć niebezpieczne wyzwanie – mrożącą krew w żyłach przepowiednię o klątwie tytana. Muszą ocalić boginię Artemidę przez zimowym przesileniem albo wszystko będzie stracone... włącznie z Annabeth.

Bestsellerowa na całym świecie powieść Ricka Riordana Klątwa tytana zmienia się w komiks w rękach znakomitych komiksowych twórców Roberta Vendittiego, Attili Futakiego i Grega Guilhaumonda.

Ogólnie jest to chyba mój ulubiony komiks ze względu na to, że Nico w końcu wyglada porządnie, Pan D. jest obłędny, Rachel (!), a fabuła "Klątwy tytana" jest bardzo porywająca w takiej formie! Moją króciutką opinię znajdziecie na Lubimyczytać.pl.

➸ ➸ 

Lipiec w Obozie Herosów? Poproszę na wynos przewodnik!

OPIS (moje tłumaczenie): W odpowiedzi na okropne wideo wprowadzające autorstwa boga Apollina, Percy Jackson oraz inni mieszkańcy obozu herosów odpowiedzieli na takie pytania, jak "co to za miejsce?" oraz "czy mogę zatrzymać koszulkę?". Nowi obozowicze mogą sprawdzić plan domków, przeczytać o magicznych punktach orientacyjnych oraz zapoznać się z rozdziałem o arenach treningowych.  Na szczęście książka zawiera o wiele więcej niż informacje o budynkach i terenie. Znajdziecie tu również wskazówki od mieszkających tu osób.

Przykładowo, obozowicze nie zawsze żyją w spokoju i harmonii. Obóz nie jest prowadzony z najwyższą wydajnością, a proroctwa nie pojawiają się regularnie. Książka doprawiona jest przemyśleniami osób, które nazwały obóz herosów swoim domem lub tylko zatrzymały się tutaj przez chwilę w drodze do nieznanych miejsc. Chejron osobiście napisał wprowadzenie do książki, przedstawiające krótką historię szkolenia opracowanego na podstawie jego tysiącletniego doświadczenia. I oczywiście nie mogło zabraknąć boskich słów mądrości od boga Apollina w własnej osobie, ponieważ... cóż ponieważ półbogowie-autorzy nie chcieliby zostać przez niego przeklęci, ot co!

Opis dodałam już co prawda w poprzednich newsach, ale okazało się, że amerykańska premiera została przesunięta z sierpnia na 2-ego maja, czyli wydano książkę tego samego dnia, co "Mroczną przepowiednię". Ja brytyjskie wydanie dorwałam w księgarni 24 kwietnia i od razu zabrałam się za czytanie. To zdecydowanie najlepszy dodatek do serii o Percy'm Jacksonie (poza oczywiście Greckimi bogami i herosami!), a właściwie do "Apollina i boskich prób", ponieważ spotkacie tam półbogów, których poznaliśmy w "Ukrytej wyroczni" oraz przewodnik po miejscach, które również pierwszy raz dopiero tam się pojawiły. Więcej wkrótce!

➸ ➸ 

I chodź pomaluj świat Percy'ego na niebiesko i na niebiesko!

Kolorowanka w Ameryce wychodzi 15-ego sierpnia z okazji urodzin Percy'ego, które w sumie są 18-ego sierpnia, ale Rick powiedział, że z tajemniczego powodu premiery (w Ameryce) są zawsze we wtorki, a to jest najbliższy wtorek. Poniżej znajdziecie moje tłumaczenie opisu (które również już wcześniej udostępniałam) oraz sneak preview prosto z bloga autora ponad stu ilustracji do tej kolorowanki!

W Polsce premiera również w sierpniu!

OPIS: Półbogowie, przygotujcie kredki!

W ciągu ostatniej dekady miliony młodych czytelników, rodziców oraz nauczycieli pokochało klasyczną serię Ricka Riordana - "Percy'ego Jacksona i bogów olimpijskich", która uczyniła mitologię grecką dla czytelników współczesną, znaczącą i przede wszystkim zachęcającą do czytania. Teraz fani mogą dosłownie pokolorować świat Percy'ego przedstawiony na niesamowitych portretach, dramatycznych scenach oraz skomplikowanych wzorach, które znajdą się na stronach tej wysokoformatowej kolorowanki. To świetny sposób, aby zapoznać młodych czytelników z serią, przywołać wspomnienia starszych fanów oraz podnieś jakość lekcji o greckiej mitologii. 

Fani Percy'ego Jacksona, uczniowie oraz studenci uczący się właśnie o greckiej mitologii oraz dorośli szukający rozrywki, nie zawiodą się, gdy będą dodawać życia półbogom, bogom i potworom, swoimi zdolnościami oraz kredkami, w książce, która zawiera ponad sto wzorów do wypełnienia. 

 Wszystkie ilustracje pochodzą z bloga Keith'a Robinsona.

➸ ➸ 

Magnus Chase nadchodzi. A właściwie... nadpływa!
OPIS (moje tłumaczenie): Magnus Chase - nie tak dawno bezdomny nastolatek - jest teraz mieszkańcem Hotelu Walhalla oraz jednym z wojowników Odyna. Jako syn Freja, boga lata, płodności i zdrowia, Magnus nie ma wrodzonego talentu do walki, ma jednak silnych oraz niezawodnych przyjaciół, czyli elfa Hearthstone'a, krasnoluda Blitzena oraz walkirię Samirah. Razem dokonali już wielkich czynów, jak pokonanie wilków Fenrira oraz wygraną walkę z gigantami o młot Thora, Mjölnir. Teraz Magnus i jego przyjaciele muszą pożeglować do najdalszych granic Jötunnheim i Niflheim w pogoni za największym zagrożeniem dla Asgardu. Uda im się zwyciężyć podczas tej niebezpiecznej podróży, czy może  Ragnarök czai się tuż za horyzontem?

Amerykańska premierę zapowiedziano na 3-ego października 2017 r. Jest to ostatni tom trylogii. Według mnie okładka "Statku umarłych" jest najlepsza w tej serii :)

➸ ➸ 

Labirynt zapłonie! Co znów nabroił Apollo?
UWAGA! W opisie spoilery z "Mrocznej przepowiedni"!

OPIS (moje tłumaczenie): Nie tak dawno temu, chwalebny bóg Apollo, został zesłany za karę na ziemię przez Zeusa. Teraz jest niezdarnym, ludzkim nastolatkiem o imieniu Lester Papadopoulus. Aby odzyskać swoje miejsce na Olimpie, Lester musi odnaleźć i uwolnić pięć wyroczni, które zostały przejęte przez mroczne siły. Jednak ma dokonać niemożliwego bez swoich boskich mocy oraz będąc zobowiązanym do służenia drażniąco młodej córce Demeter, Meg. Wielkie dzięki tato!

Z pomocą przyjaciół herosów, Lester zdołał przetrwać dwie pierwsze misje, jedną w Obozie Herosów, a drugą w Indianapolis, gdzie Meg otrzymała mroczną przepowiednię. Słowa, które wydobyły się z niej na Tronie Pamięci ujawniły, że złowieszczy triumwirat rzymskich cesarzy planuje zaatakować Obóz Jupiter. Podczas, gdy Leo pognał na grzbiecie swojego smoka Festusa, aby ostrzec rzymski obóz, Lester i Meg muszą wkroczyć do labiryntu i odszukać trzeciego cesarza - oraz wyrocznię, która mówi wyłącznie zagadkami - gdzieś w południowej Ameryce. Jest jednak iskierka nadziei w pełnej mroku przepowiedni. "The cloven guide alone the way does know." (Dosłownie "Kopytny przewodnik zna drogę"; nie rzucam się na tłumaczenie elżbietańskich sonetów). Będą mieli za towarzysza satyra, a Meg wie dokładnie do kogo się zwrócić...

Jak widać na zapowiedzi okładki, amerykańska premiera wyznaczona jest na 1-ego maja 2018 roku. Apollo i Meg wkroczą do Labiryntu w towarzystwie dobrze nam znanego bohatera... A tytuł książki to (najprawdopodobniej) "Płonący labirynt".
Właśnie odkryłam, że na stronie Ricka Riordana jest cudowny dodatek, który pokazuje, gdzie dzieje się akcja kolejnych książek! I jest tak przy wszystkich jego mitologicznych seriach! Apollo podróżuje z Nowego Jorku, przez Indianapolis do południowej Kalifornii! How cool is that?

PS. Siedem to święta liczba Apollina. Chyba nie bez powodu jest tyle o nim w siódmych newsach ze świata Percy'ego Jacksona!

➸ ➸ 
Wydawnictwo Galeria Książki poinformowało na swoim Facebooku, że znajdziecie teraz w darmowym magazynie Empiku wywiad z Rickiem Riordanem! Koniecznie muszę zdobyć swój egzemplarz :) 
Z Facebooka wydawnictwa Galeria Książki.
➸ ➸ 
Na stronie Ricka pojawił się wpis z okazji Dnia Matki o jego żonie Becky. Jest pełen zdjęć i opowiada historię ich związku. Jest niesamowity i naprawdę warto go przeczytać. 
I tutaj pytanie do Was: czy bylibyście zainteresowani tłumaczeniem postów z blogu Ricka? Najczęściej pisze o nowinkach dotyczących jego książek, ale czasami opowiada o swoich wycieczkach, czy książkach, które przeczytał. Jego wpisy są naprawdę interesujące, więc koniecznie dajcie mi znać, czy znaleźli by się chętni do ich czytania :)

➸ ➸ 
Koniecznie sprawdźcie uaktualnioną wersję posta „W jakiej kolejności czytać książki Ricka Riordana?”. A  jeszcze w tym miesiącu super przedpremierowo o „Tajnych aktach Obozu Herosów”.

Sophie di Angelo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz! Do zobaczenia przy kolejnym poście!
Xoxo