Dni są po prostu za krótkie - Bill Watterson

Tytuł oryginału: The Days Are Just Packed
Seria: Calvin i Hobbes
Tom: 8
Liczba stron: 175
Znacie Calvina i Hobbesa? Calvin to niesforny chłopiec, którego najlepszym przyjacielem jest pluszowy tygrys Hobbes. Obecnie to jedna z najsławniejszych serii komiksów na świecie. "Dni są po prostu za krótkie" to już ósmy tom serii.

Opis wydawcy: Czy dni są za krótkie tylko zimą, kiedy szybko zapada zmrok i trzeba się wcześnie kłaść spać? Otóż nie – dla Calvina każdy dzień jest za krótki, bo nigdy nie starcza mu czasu, aby pobawić się we wszystkie zabawy albo obejrzeć wszystkie filmy w telewizji. Jak zwykle rodzice zaś nie chcą słuchać Calvina i zmuszają do odrabiania lekcji. Z kolei pani wychowawczyni nie przyjmuje do wiadomości faktu, że Calvin tak naprawdę jest „Chłopcem Przeznaczenia”, i czas spędzany w szkole wykorzystuje na rozmyślania o podróżach do innych galaktyk. Nieznośne jest też zachowanie Zuzi, sąsiadki Calvina, która nie chce stać się ofiarą antyfeministycznych zasadzek przygotowywanych przez klub PFUJ (Precz Fstrętnym Uciążliwym Jędzom) w składzie: Calvin i Hobbes.

Przyznam się bez bicia, że ja "Calvina i Hobbesa" nie znałam, jednak to w ogóle nie przeszkadzało mi w czytaniu komiksu, ponieważ bardzo szybko poznajemy 'podstawowe informacje' o tej dwójce. Właściwie jedyny "problem" to fakt, że po przeczytaniu tego tomu chce się poznać wszystkie pozostałe, ale już jestem pewna, że warto i chętnie po nie sięgnę. Calvin to bardzo inteligentny sześcioletni dzieciak, który nie przejmuje się szkołą, nie znosi dziewczyn i spędza czas z pluszowym tygrysem, który okazuje się być prawdziwym tygrysem, gdy nikt nie patrzy. Oboje posiadają niezłe charakterki, które sprawiają, że czytelnik pęka ze śmiechu obserwując ich kolejne przygody.

Komiks tworzy całość, ale równocześnie powstaje z wielu indywidualnych historii. Mniejsza część z nich jest kolorowa, ale większość po prostu czarno-biała. Przez całą książkę przewija się tytułowy motyw - "Dni są po prostu za krótkie" i dotyczy to każdej pory roku oraz dnia. Calvin ma cięty języczek, ale jego tygrys nie pozostaje daleko w tyle. 

Większość historii jest naprawdę krótka i zajmuje tylko jedną "linijkę", czyli posiada cztery kratki, ale inne zajmują nawet kilka stron. Przedstawione tutaj sytuacje są często życiowe, ale mimo to niesamowicie zabawne, ironiczne i inteligentne. Komiks czyta się z uśmieszkiem na ustach i po prostu nie sposób nie polubić naszych zadziornych bohaterów, którzy potrafią banalne sytuacje w prawdziwą komedię, gdy puszczają wodze fantazji. Przemyślenia Calvina, jego spojrzenie na świat to wszystko sprawia, że ten komiks jest naprawdę ciekawy.

"Dni są po prostu za krótkie" - na pewno wielu z Was zgodzi się z tym stwierdzeniem, a co dopiero sześcioletni chłopiec, który wolałby oglądać telewizję, a nie chodzić spać o dwudziestej. Jeżeli jeszcze nie znacie "Calvina i Hobbesa" to nie ma, co czekać dłużej. Poprawa humoru gwarantowana!

Ocena: 8/10.

Sophie di Angelo

3 komentarze:

  1. Uwielbiam komiksy :) z przyjemnością przeczytałabym i ten, choć również wcześniej o nim nie słyszałam.

    OdpowiedzUsuń
  2. To chyba zupełnie nie mój klimat ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Za komiksami nie przepadam, ale na ten bym się może skusiła :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz! Do zobaczenia przy kolejnym poście!
Xoxo