Streszczenie Młota Thora Ricka RiordanaJuż dzisiaj polska premiera "Statku umarłych", ostatniego tomu trylogii "Magnus Chase i bogowie Asgardu" więc tuż przed zabraniem się za czytanie możecie przeczytać streszczenie drugiej części - "Młota Thora", aby odświeżyć sobie fabułę. Be my guest!

Poniżej oczywiście znajdują się spoilery! Jeżeli nie czytaliście jeszcze streszczenia "Miecza lata" możecie je znaleźć tutaj!Magnus Chase spotyka się ze swoją przyjaciółką Samirah al-Abbas w kawiarni The Thinking Cup po tym, jak nie widzieli się półtora miesiąca. Sam wyjaśnia, że mają się spotkać z informatorem, ale zanim ma okazję cokolwiek wyjaśnić, dostaje powiadomienie na telefon o kodzie 381: trwającej właśnie heroicznej śmierci. Sam opuszcza Magnusa, ale prosi go, aby został i spotkał się z jej informatorem, którym okazuje się być Otis, kozioł Thora.

Otis mówi Magnusowi, że zaginiony młot Thora Mjolnir jest prawdopodobnie w kopcu upiora w Provincetown, a następnie wyjawia, że ktoś lub coś go śledzi. Otis zaczyna wygłaszać ostrzeżenie skierowane do Sam, ale nie ma okazji go dokończyć, ponieważ dostaje cios toporem w serce i ginie na miejscu. Magnus rusza w pościg za napastnikiem, który rzucał z dachu budynku stojącego naprzeciwko, jednak źle wymierzony skok prawie kończy się dla niego upadkiem z dachu kościoła. Kozi zabójca stojący na dachu mówi mu, aby trzymał się z daleka od Provincetown i ucieka. Magnus wypuszcza w pościg za nim swój miecz o imieniu Jack, dzięki czemu może się podciągnąć na dach. Udaje mu się zranić zabójcę, ale wilcze wycie roznoszące się znikąd ulicami Bostonu sprawia, że zastyga z przerażenia. Napastnik powtarza swoje ostrzeżenie i znika za krawędzią dachu. 

Magnus spotyka się ponownie z Sam w kawiarni. Dziewczyna w czasie nieobecności dorobiła się siniaka pod lewym okiem. Chłopak opowiada jej o tym, co się wydarzyło, więc oboje podejrzewają, że to Loki stoi za tym wszystkim i decydują się, że muszą odzyskać młot Thora zanim olbrzymy zaatakują Midgard (Ziemię). Kiedy Magnus opowiada, co dowiedział się od Otisa, Sam oświadcza, że będą potrzebowali pomocy Blitzena oraz Herathstone'a, aby móc wejść do kopca. Mówi mu, że obecnie ukrywają się w jednym z bezpiecznych kryjówek Mimira, ale nie wyjawia mu, czemu lub przed czym się chowają. Sam obiecuje, że wyjaśni mu wszystko później, gdy spotkają się wieczorem na uczcie w Walhalli. Przedstawi mu wtedy również jej brata, einherjiego, którego zginął dziś heroiczną śmiercią. 
Samirah al-Abbas
Magnus wraca do Hotelu i wjeżdża windą na piętro dziewiętnaste, gdzie zostaje stratowany przez geparda. Thomas Jefferson Jr., Halfborn Gunderson i Mallory Keen, którzy ścigali uciekające zwierzę mówią, że jest to ich nowy współlokator, zmiennokształtny, który nie jest zbyt szczęśliwy, że się tutaj znalazł. Kiedy przyszli go poznać i się przedstawić, zostali przywitani przekleństwami oraz próbą morderstwa. Zaprowadzają Magnusa do starego pokoju X, który należy teraz do nowego einherjiego i zauważają, że pokój jest kompletnie zdemolowany. Podłoga pokryta jest warstwą potłuczonych ceramicznych misek oraz kubków. Magnus podnosi jeden z nich i znajduje na nich inicjały A.F. oraz symbol dwóch węży kłębiących się w kształcie litery S, z ogonami owiniętymi wokół głów. Halfborn mówi mu, że to symbol Lokiego.

Magnus wraca do swojego pokoju i zaczyna wspominać rozmowę, którą odbył ze swoją kuzynką Annabeth. Dziewczyna wyznała mu, że jest córką Ateny i że greccy bogowie istnieją naprawdę. Następnie przygląda się zdjęciom na swojej półce, szczególnie temu, na którym jest jego matka oraz wujkowie i wtedy zauważa znak na policzku Randolpha, który wygląda zupełnie jak symbol na naczyniach z pokoju nowego współlokatora. Magnus przywołuje Jacka i zadaje mu pytania o znak. Miecz potwierdza, że należy on do Lokiego. Zaczynają dyskutować o pojawieniu się kolejnego dziecka Lokiego, akurat gdy znak pojawił się znikąd na zdjęciu.

T. J. pojawia się w pokoju Magnusa, aby zabrać ich na codzienne ćwiczenia do Rangaroku. Wtorek oznacza, że poza typową walką na śmierć i życie, einherjiowie muszą również zmierzyć się ze smokami. Spotykają się z Mallory i Halfbornem i poznają Alex Fierro, który jest transpłciowym nastolatkiem, który płynnie przechodzi z jednej identyfikacji płciowej w inną oraz dzieckiem Lokiego. Na polu bitwy zostają zaatakowani przez jednego ze smoków, którego Alex rozpoznaje. Jest to Grimwolf, jeden z najstarszych żyjących smoków, który powinien być na korzeniach Yggdrasil, więc Alex podejrzewa, że przysłał go tu Loki.
Alex Fierro
Magnus próbuje odciągnąć uwagę Grimwolfa od Alexa, ale czuje silny ból twarzy i doznaje wizji. Chłopak jest w biurze Randolpha, Loki nachyla się nad nim, po czym zaprasza go na ślub, gdzie to Sam będzie panną młodą, a Magnus musi zdobyć jej wiano. Loki obiecuje oddać mu Mjolnir, jeżeli Sam weźmie udział w uroczystości, za to Alex nie jest zaproszona/y na wesele. Magnus wraca do rzeczywistości, znajduje się ponownie w Walhalli, a jego ciało zaczyna się przegrzewać. Alex wyjaśnia mu, że Loki wykorzystuje ciało Magnusa, jako przekaźnik dla swojej mocy i eksplozja zniszczy większość dziedzińca, więc Alex ścina mu głowę, aby odciąć go od Lokiego.

Pomiędzy światami Magnus śni o Randolphie, który znajduje się z rodziną na jachcie w samym sercu wichury i obserwuje, jak fala porywa ich za burtę. W następnym śnie jego głowa pływa w wannie i widzi Mimira mówiącego Blitzowi oraz Hearth'owi, że muszą się dokądś udać. Kiedy Hearth wyraża swoją obawę o bezpieczeństwo Blitzena, Blitz nalega, że muszą pomóc Magnusowi w zadaniu. Sen się zmienia i głowa Magnusa znajduje się teraz w słoiku na jakimś barze, dzięki czemu może usłyszeć rozmowę dwóch olbrzymów - Thryma i Thrynga, który dyskutują o małżeństwie Thryma z Sam. 

Po wskrzeszeniu Magnus udaje się na wieczorną ucztę, gdzie pojawia się w momencie, gdy pokazywana jest heroiczna śmierć Alex. Pokazane jest, jak Alex próbował/a obronić starszego mężczyznę przed trzema wilczymi dziećmi Fenrira, ale został/a ostatecznie pokonana/y i zabita/y przez wilki. Działania Alex spotykają się z wielkim uznaniem starszyzny i innych einherjich. Po uczcie Magnus znajduje Sam i opowiada jej o swoich snach, a dziewczyna wyjawia mu, że Loki odwiedził jej dziadków, którym opowiedział o jej drugim, sekretnym życiu.
Magnus Chase
Następnego dnia Magnus i Sam lecą na spotkanie z Blitzenem i Hearth'em do Provincetown, gdzie dowiadują się o przepowiedni, którą wyczytał z runów Hearth, a która zapowiedziała śmierć Blitzena. Razem znajdują kopiec upiora w starożytnym, podziemnym grobowcu. Otwierają trumnę i uwalniają w ten sposób spoczywającego w niej upiora, który przedstawia się jako Gellir władający mieczem nazywanym Skofunug. Wyjawia im, że Mjolnir nie znajduje się w tym kopcu, a następnie ogłasza, że musi ich zabić, aby móc wydostać się wraz ze swoimi sługami z grobowca, ale przyjaciołom udaje się ich pokonać.

Nagle pojawiają się Randolph i Loki, który sprawia, że Sam przestaje oddychać. Loki każe Randolphowi wydobyć z pochwy Skofung, mimo zasady, że nie można wyciągać tego miecza w obecności kobiet. Inną zasadą jest, że miecza nie można schować ponownie do pochwy dopóki nie zasmakuje krwi, więc Loki każe Randalphowi dźgnąć Blitzena. Magnus próbuje użyć swoich mocy i wyleczyć ranę, ale Loki oświadcza, że jedynym sposobem jest użycie kamienia Skofungu. Aby uratować Blitzena od wykrwawienia się, Magnus zawala sklepienie kopca i Blitz po zetknięciu ze światłem dziennym zmienia się w kamień.

Przyjaciele udają się na lotnisko w Provincetown, gdzie Barry, instruktor latania Sam, pożycza im swój samolot, aby mogli polecieć do Alfheim. Amir pojawia się na lotnisku i przyłącza się do lotu. Zanim udaje im się wystartować, Barry zostaje opętany przez koziego zabójce, który gani ich za to, że zrobili dokładnie to, co chciał Loki i wpadli w zastawioną przez niego pułapkę. Następnie mówi im, aby znaleźli Hajmdala, który pomoże im znaleźć go w Jotunheimie i aby zabrali ze sobą Alex. 
Hearthstone
Hearth mówi Magnusowi, że aby dostać się do Alfheimu muszą wyskoczyć z samolotu. Kiedy to robią i docierają na miejsce, zostają zatrzymani przez policję elfów, która eskortuje ich do domu Hearth'a. Zostają powitani przez huldrę Inge, która jest służącą, a następnie Magnus poznaje ojca Hearth'a, pana Aldermana. Pan Alderman wyjawia, że matka Hearth'a zginęła w wypadku i obwinia za to Hearth'a, który wcześniej uciekł. Magnus dowiaduje się, że ich gospodarz posiada kamień Skofnungu, ale musi on zostać oddany dobrowolnie, aby można go było użyć. Pytają więc, czy mogą go pożyczyć, ale pan Alderman mówi, że Magnus jako syn Freja, musi mu pomóc w podniesieniu jego pozycji społecznej, a Hearth musi zapłacić główszczyznę. 

Brat Hearth'a Andiron został zabity przez potwora w studni za domem, a Hearth jest obwiniany o jego śmierć, ponieważ nie mógł usłyszeć, jak jego brat był atakowany. Hearth musi więc zapłacić główszczyznę, czyli zgromadzić wystarczająco złota, aby zakryć nią skórę z bestii. Inge wspomina, że w Alfheimie jest mroczny elf o imieniu Andvari, nazywany Ostrożnym, który ma niewyobrażalną ilość złota. Mówi im, że żyje jako ryba w rzece za posiadłością. Magnusowi i Hearth'owi udaje się złapać Andvari'ego, który zdradza im lokalizację swojego skarbca. Zabierają również jego przeklęty pierścień, mimo tego, że ostrzega ich, że każdy, kto go weźmie poniesie konsekwencje. 

Przyjaciele używają skarbu Andvari'ego, aby zapłacić główszczyznę, a potem z pomocą kamienia Skofnunga leczą Blitzena, którego odkamieniowali poprzez położenie go w płynącej wodzie. Tego wieczoru pan Alderman urządza przyjęcie, aby inni widzieli go z Magnusem, ale przekleństwo pierścienia sprawia, że wariuje i zaczyna oskarżać gości o próbę kradzieży jego skarbów. Wzywa wodne duchy zwane niksami, aby chroniły jego własność i każe im zaatakować gości. Trójce przyjaciół udaje się jednak uciec do Migrardu po tym, jak Jack otwiera portal pomiędzy światami niedaleko studni.

Magnus zostawia Hearth'a i Blitzena, aby odpoczęli i udaje się na dach budynku, gdzie Sam, Alex, Halfborn i Amir na niego czekają. Zostają zaproszeni przez Hajmdala, aby przejść przez Tęczowy Most i się z nim spotkać. Hajmdal mówi im, że olbrzymi chcą zawrzeć sojusz z Lokim poprzez ślub Sam i Thryma, a następni zaatakować Midgard. Sam składa przysięgę przed Hajmdalem, który jest również strażnikiem świętości małżeństwa, że nigdy nie poślubi kogoś innego niż Amir ani nie będzie udawać, że to robi. Hajmdal szuka w dziewięciu światach śladu koziego zabójcy, przy czym robi zdjęcie miejsca w Jotunheimie zwanego Utgard Lanes, przed którym jest znak zapraszający Magnusa, aby przybył po informacje, które pozwolą mu pokrzyżować plany Lokiego. Magnus orientuje się wtedy, że kozim zabójcą był Utgard-Loki.
Loki
Dzień przed wyprawą do Jotunheimu Magnus i Alex włamują się do domu Randolpha i szukają w jego biurze jakichkolwiek informacji na temat tego, co się dzieje. Znajdują zaproszenie na ślub za zdjęciem wodospadów w New Hampshire i podejrzewają, że to tam ma się odbyć uroczystość. Potem spotykają się z resztą grupy i Stanleyem. Sam leci z Hearthem do Jotunheimu, a Magnus, Alex i Blitz jadą na Stanleyu. Po przekroczeniu granicy świata zostają strąceni ze Stanleya przez nisko wiszącą gałąź, która okazuje się być sznurówką giganta Tiny'ego. Tiny wskazuje im kierunek, ale mówi, że żeby za nich zaświadczył, muszą do jutrzejszego poranka dostarczyć do Lanes jego torbę do kręgli.

Blitzen wpada na pomysł, aby nadać torbie imię, przez co stanie się ona przedmiotem mrocznego elfa, który można zaczarować tak, aby zmienił rozmiar. Używają do tego Jacka, który wyszywa je magiczną nicią zrobioną z włosów Magnusa i krwi Alex. Gdy Blitzen pracuje z Jackiem, Magnus ma okazję porozmawiać z Alex i dowiaduje się, że Loki jest jej/jego matką. Po zmniejszeniu torby udają się do Utgard Lanes, gdzie spotykają się z Utgard-Lokim. Sam i Hearth już tam są. Utgard-Loki mówi, że mimo tego, że chce powstrzymać Lokiego, to piątka przyjaciół musi przekonać innych olbrzymów, aby nie zabili ich od razu.

Najpierw Sam zmierza się z olbrzymem-dzieckiem zwanym Little Billy w rzucaniu toporami. Wydaje się, że Little Billy wygra, ale Sam rzuca w niego swoim toporem i okazje się, że jest on tak naprawdę Strachem, którego można pokonać tylko poprzez bezpośredni atak. Potem Hearth wyzywa olbrzyma do gry zręcznościowej i pokonuje go, przewyższając jego wynik w grze Skee-Ball swoim wynikiem z Flippera. Wyzwanie Blitzena to metamorfoza okropnie brzydkiego olbrzyma, aby stał się on atrakcyjny dla innych (olbrzymów). Magnus i Alex biorą udział w rozgrywce kręgli. Nie mogą jednak zbić kręgli, ponieważ na ich torze jest portal do Midgardu. Udaje im się go jednak zamknąć i pokonać olbrzymów. Zwycięstwo daje im pięć minut przewagi - w tym czasie Utgard-Loki ma im przekazać informacje, a potem olbrzymi rzucą się za nimi w pościg. Utgard-Loki wyjawia, że Loki planuje się uwolnić ze swojego więzienia i wykorzystał kradzież Mjolniru, aby zdobyć miecz Skofnunga. Jeżeli miecz jest wianem za pannę młodą, to zgodnie z tradycją otrzyma go Loki.
Blitzen
Kiedy piątka przyjaciół rzuca się do ucieczki, Hearth nakierowuje ich na jarzębinę rosnącą niedaleko, gdzie znajduje się portal, do którego bez zastanowienia wskakują. Okazuje się, że zostali przyzwani przez boginię Sif do pałacu jej i Thora w Asgardzie. Sif wyjawia, że obserwowała ich od początku, aby móc ich przyzwać, gdy zdobędą informacje potrzebne do odzyskania młota Thora. Sif daje Hearth'owi drewniany runy, ale ostrzega go, że pewnego dnia będzie musiał zdobyć brakującą runę "dziedziczenia", aby uwolnić swój potencjał. Następnie kieruje ich do "męskiej jaskini" Thora, gdzie mogą przedyskutować z nim swój plan, jak odzyskać młot.

Przyjaciele wyjawiają Thorowi, że Mjolnir ma być prezentem dzień po ślubie, ale obecnie ukryty jest osiem mil pod ziemią. Thor zdradza im, że panna młoda ma prawo zażądać, aby prezent został wezwany podczas ceremonii, aby ją pobłogosławić oraz upewnić się, że wezwanie go jest w ogóle możliwe. Alex postanawia udawać Sam, aby mogła ona dotrzymać swojej przysięgi. Alex uważa również, że jest w stanie oprzeć się mocy Lokiego, który może kontrolować swoje dzieci, gdy są w jego obecności. Thor daje im swój powóz, aby pojechali na ślub. Thor wyjaśnia, że może widzieć oczami Otisa i Marvina, więc gdy młot zostanie wezwany przez Thryma, przyprowadzi oddział złożony z bogów i einherjarów, aby odzyskać młot i zabić gigantów. Następnie daje Blitzenowi i Hearth'owi "kartę wstępu Thora", dzięki czemu mogą wkroczyć do Walhalli i zmobilizować einherjarów. 

Magnus, Sam i Alex przygotowują się na ślub. Na zaproszeniu znajduje się informacja, że wodospady Bridal Veil będą wejściem do jaskini Thryma tylko przez pięć minut. Zostają wpuszczeni tam przez Thrynga. Po uczcie weselnej, olbrzymi wyjawią, że prawdziwa ceremonia odbędzie się w jaskini Lokiego. Kiedy tam przybywają zastają Lokiego przykutego łańcuchami do ziemi podczas, gdy olbrzymi wąż upuszcza kropelki jadu na jego twarz. Jego żona Sigyn stoi obok i próbuje powstrzymać jad przed wpadnięciem do jego oczu, poprzez łapanie go w małą miseczkę. 
T. J. 
Loki każe Alex wystąpić naprzód, aby potwierdzić, że panną młodą jest Sam. Alex przetransformował/a się, aby wyglądać jak Sam, a Loki uznaje, że Alex to Sam, więc rozpoczyna się ceremonia. Loki każe Randolphowi wziąć miecz Skofnunga od Magnusa i akurat, gdy każe mu się uwolnić, Alex nie wytrzymuje i atakuje Thryma. Magnus jest otoczony przez olbrzymów, a Loki każe Randolphowi wyjąć miecz z pochwy mimo obecności kobiety i przeciąć jego więzy zanim miecz zniknie z powodu złamania zasad.

Zanim więzy zostaną przecięte do końca, do jaskini wpadają Hearth, Blitzen i mieszkańcy dziewiętnastego piętra hotelu Walhalla. Pomimo wsparcia przybyłych i bogów, którzy właśnie są w drodze, Randolphowi udaje się przeciąć ostatni łańcuch i uwolnić Lokiego. Pierwsze, co robi Loki to zabicie węża, który kapał na niego jadem. Zanim udaje mu się zaatakować kogokolwiek, bogom udaje się znaleźć drogę do jaskini, więc Loki otwiera dziurę w ziemi, aby się wycofać i skacze do niej wraz z Sigyn. Randolph również do niej spada, mimo wysiłków Magnusa, aby go wyciągnąć.

Bogom, którym przewodzi Thor udaje się w końcu przebić do jaskini. Vidar używa swojego olbrzymiego buta, aby zgnieść Thryma, podczas gdy Thor odzyskuje Mjolnir i używa go do zniszczenia Thrynga. Thor zabiera wszystkich z powrotem do Walhalli, aby świętować powrót swojego młota, ale nikt nie ma nastroju na imprezy. 
Halfborn Gunderson
Magnus, Sam, Alex, Blitz i Hearth zostają wezwani do biura Helgi'ego. Informuje on ich, że Loki udał się na wschodnie wybrzeże, aby skończyć budowę Naglfar, a misją Sam od Odyna jest poprowadzenie drużyny i  ponowne zakucie Lokiego w łańcuchy. Następnego dnia, przed spotkaniem z Sam, Magnus rozmawia z Alex, aby prosić ją/jego, aby nauczył/a Sam opierania się przed mocą Lokiego. Kiedy chłopak spotyka się z Sam, ona wyjawia mu, że aby dotrzeć do wschodniego wybrzeża muszą podróżować morzem do starożytnych ziem wikingów, aż do Skandynawii. Sam oświadcza również, że po ukończeniu misji zamierza zrezygnować z bycia walkirią. 

Magnus spotyka się z Annabeth, po tym jak udaje mu się wysłać jej list przez kruka. Dziewczyna mówi, że w Nowym Yorku źle się dzieje z powodu powrotu złych rzymskich imperatorów. Po opowiedzeniu Annabeth o swojej misji i zaznaczeniu, że ma problemy z bogami morskimi, kuzynka postanawia mu pomóc i mówi, że czas, aby Magnus poznał Percy'ego.

Jesteście gotowi na "Statek umarłych"?

Sophie di Angelo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz! Do zobaczenia przy kolejnym poście!
Xoxo