Streszczenie Miecza lata Ricka Riordana


Premiera ostatniego tomu trylogii "Magnusa Chase'a i bogów Asgardu" zbliża się wielkimi krokami. "Statek śmieci" znajdziecie w księgarniach już 25-ego października! Możliwe więc, że obecnie szybciutko czytacie poprzednie części, aby sobie odświeżyć historię lub próbujecie sobie usilnie przypomnieć, co tam się w ogóle działo... Jeżeli macie pamięć doniczki jak ja, to zapraszam na drogę na skróty i zapoznanie się ze streszczeniem. Enjoy!

Oczywiście poniższe akapity są czystym spoilerem! 100 % spoilerów! I jeżeli ktoś tu tylko trafił, aby się dowiedzieć, czy w "Magnusie" pojawiają się spoilery z "Olimpijskich herosów", to uprzejmie informuję, że tak nie jest.


Magnus budzi się pod mostem w dniu swoich szesnastych urodzin. Wszystkiego najlepszego Magnus! Jednak to nie gruba impreza go tam sprowadziła, a tragedia, w której dwa lata temu zmarła jego matka, Natalie. Od tego czasu chłopak żyje na ulicy, a za przyjaciół ma jedynie dwóch innych bezdomnych - Blitz'a o specyficznym stylu i niemego Hearth'a. To właśnie ten pierwszy budzi go tego feralnego dnia oraz informuje, że szuka go dwoje ludzi - facet w średnim wieku oraz nastolatka.
Magnus Chase
Wszystkie grafiki bohaterów pochodzą z rickriordan.com
Magnus pakuje swoje rzeczy spodziewając się najgorszego, a Blitz informuje go, że szukający zmierzają w tę stronę i może ich spotkać. Radzi mu więc spotkać się z Hearth'em na Copley Square.

Magnus szybko znajduje mężczyznę i jego córkę krążących po Bostonie z ulotkami. Rozpoznaje w nich swojego wujka Fredericka oraz kuzynkę Annabeth Chase. Nie mając kontaktu z rodziną od śmieci matki, Magnus postanawia włamać się do domu swojego drugiego wujka Randolph'a, który od dwóch lat niemrawo poszukuje go w Bostonie, aby dowiedzieć się, dlaczego nagle ściągnął do pomocy Fredericka i Annabeth.

Gdy włamuje się do domu, przeszukuje biuro Randolpha próbując znaleźć jakiekolwiek wskazówki. Wizyta w tym miejscu przypomina mu boleśnie, że to właśnie tutaj jego matka dorastała. W pewnym momencie Magnus wygląda przez okno i widzi swojego przyjaciela Hearth'a, który stoi obok pomnika Leif Erikson'a i miga do niego, że musi natychmiast opuścić dom. Kiedy Magnus zamierza to zrobić, orientuje się, że wujek Randolph stoi tuż za nim i zamiast życzeń urodzinowych, mówi mu, że nadchodzą ludzie, którzy chcą go zabić.
Hearthstone
Creepy wujek Randolph przekonuje Magnusa, aby wybrał się z nim na przejażdżkę, a robi to mówiąc mu, że wie o wilkach, które zabiły jego matkę (nikt Magnusowi nie wierzył, że słyszał wycie, więc uciekł). W samochodzie Randolph tłumaczy Magnusowi swoją wiarę w nordyckich bogów. Twierdzi, że są prawdziwi, a Magnus jest synem jednego z nich. Dzięki temu posiada magiczne zdolności, które wabią inne magiczne istoty. Opowiada mu również o mieczu, który został zagubiony w rzece, a który należy do Magnusa - to jego pierworództwo. Musi go odzyskać, aby móc się obronić przed nieznanym wrogiem.

Magnus, który chyba ma więcej wspólnego z Kurtem Cobainem niż wygląd, na moście Longfellow podchodzi do krawędzi i za namową wujka "woła" miecz, aby przybył do niego z dna rzeki... i to właśnie się dzieje. Miecz ląduje w dłoni Magnusa, a wtedy wszystko wokół zostaje pochłonięte przez eksplozję, która niszczy most. Sam bóg ognia, Surtr, przybył, aby zabić Magnusa i odebrać mu miecz. Na pomoc przybywają Hearth i Blitz. Blitz obrywa od Surtra i mdleje, a Magnus każe Hearthowie uciekać z Randolphem. Chce sam walczyć z Surtrem, aby chronić przyjaciół i pozwolić pieszym uciec z miejsca eksplozji. Podczas walki Magnus zostaje zraniony kulą ognia, choć udaje mu się odciąć olbrzymowi nos. Na skraju mola Magnus ostatkami sił próbuje odepchnąć atak Surtra, wiedząc, że zaraz umrze i udaje mu się zrzucić siebie i boga z pomostu. Magnus umiera zderzając się z taflą wody.

Koniec

Okej, to było dopiero kilka pierwszych rozdziałów. Prawdziwa zabawa dopiero się rozpoczyna!

Pomiędzy śmiercią, a życiem Magnus rozmawia z dziwnym mężczyzną noszącym koszulkę Red Soxów. Po wysłuchaniu jego porady, Magnus zaczyna słyszeć żeński głos, który prosi, aby przestał się szarpać. Kiedy chłopak się uspokaja, orientuje się, że znalazł się w jakimś pokoju. Po szybkiej inspekcji okazuje się, że nie ma na sobie śladów niedawnej walki. Magnus zostaje powitany przez gońca hotelowego, Hundinga, który potwierdza, że naprawdę umarł - nie żyje. Następnie zabiera go do menadżera hotelu, Helgiego, który oficjalnie wita go w Hotelu Walhalla - jest to miejsce, w którym nieśmiertelni wojownicy Odyna - zwani einherjar - trenują, aby przygotować się na nadchodzący Ragnarok (nie, nie ten film z Thorem, który też wychodzi w październiku... Ale zawsze można obejrzeć, aby się upewnić!).

Hunding zabiera Magnusa do jego nowego pokoju na dziewiętnastym piętrze hotelu. Niedługo potem pojawia się walkiria Samirah Al Abbas, aby zabrać go na obiad. Tłumaczy mu, że jego matka nie znalazła się w Walhalli, ponieważ nie jest jedną z "wybranych", bo to oczywiście była jedna z pierwszych rzeczy, o jakie zapytał. Sam zabiera Magnusa do jadalni prosząc go, aby jej nie ośmieszył.
Samirah Al Abbas
Na obiedzie Magnus poznaje Gunillę, mean girl, córkę Thora i kapitan walkirii. Okazuje się, że Gunilla zamiast pozwolić nowym wojownikom przedstawić się i udowodnić swoją wartość dla Wahlalii, skleja filmiki z ich śmierci. W czasie oglądania filmiku o sobie Magnus orientuje się, że Gunilla posiada wystarczające umiejętności edytorskie, że udało jej się sprawić wrażenie, jakby Magnus nie umarł z mieczem w ręku, a warunkiem przyjęcia do hotelu jest oczywiście śmierć z bronią w ręku. Rada wzywa Sam, córkę Lokiego na spytki, aby wyjaśniła, dlaczego przyprowadziła Magnusa do Hotelu i zarzuca jej kłamstwa. Zanim rada ma okazuję zdecydować, co paskudnego zrobić z Magnusem, pojawiają się Norny, boginie przeznaczenia, które ogłaszają Magnusa synem Freja oraz wypowiadają przepowiednię specjalnie dla niego.

"Niepotrzebnie zabity, niedobrze wybrany
Bohater - Walhalli nie zamkną go ściany.
W dziewięć dni na wschód słońcu powędrować pora,
Zanim Miecz Lata z więzów uwolni potwora."

Po przepowiedni, zamiast ukarać Magnusa, rada odbiera Sam przywileje, więc traci ona swoje zdolności jako walkiria, ponieważ trzeba było kogoś ukarać, a ona wspomniała o tym, że wybrała Magnusa, ponieważ jej kazano. 

Kiedy Magnus wraca do pokoju, zostaje zaproszony na śniadanie przez swoich nowych znajomych z dziewiętnastego piętra. Poznaje Thomasa Jeffersona Juniora, X, Mallory Keen oraz Halfborna Gundersona. Podczas śniadania opowiadają oni o tym, że można uciec z Hotelu i odwiedzać inne światy. Następnie zabierają go na trening, gdzie walczą przeciwko wszystkim innym einherjarom. Magnus w końcu zostaje zabity w bitwie. Ponownie "pomiędzy" spotyka Lokiego, który ostrzega go, że Ragnarok jest coraz bliżej oraz mgliście mówi o decyzjach, które jeszcze musi podjąć. Następnie sen się zmienia, a Magnus widzi, jak Surtr się "odbudowuje" i grozi, że dorwie go i zamorduje. Tym razem na dobre.
Loki
Magnus budzi się w swoim pokoju, gdzie pojawia się Gunilla, aby oficjalnie go powitać oraz oprowadzić po Hotelu. Podczas tej uroczej wycieczki grozi mu paskudnymi rzeczami, jeżeli nie będzie przestrzegał zasad. Radzi mu również, aby jej nie zdradzał, bo dorwie go i zabije. Po powrocie do pokoju dowiaduje się, że jego "ludzcy" przyjaciele Blitz i Hearthstone są przed Hotelem, na drzewie. Mówią mu, że po zniknięciu Surtra przeszukali wszystkie światy, aby odnaleźć Magnusa. Chłopak dowiaduje się, że Hearth jest elfem światła, a Blitz svartalfem, mrocznym elfem. Gdy namawiają go, żeby uciekł z hotelu, przypadkiem budzą morderczą wiewiórkę, która żyje na drzewie tuż obok pokoju Magnusa.

Wiewiórka atakuje ich, więc uciekają do Hotelu, gdzie podąża za nimi. Nowi znajomi Magnusa z dziewiętnastego piętra próbują z nią walczyć. Wdarcie się wiewiórki uruchamia alarm, który sprawia, że pojawia się reszta einherjarów oraz kapitan Gunilla. Magnus, Blitz i Hearthstone w trakcie zamieszania uciekają przez kosz do recyklingu z powrotem na ziemię. Magnus dowiaduje się, że jego ciało zostało wyłowione z rzeki i dzisiaj odbędzie się uroczystość ku jego pamięci. Hearth i Blitz mówią mu, że ich "szef" kazał im pilnować Magnusa oraz podejrzewają, że Sumarbrander, Miecz lata, jest w pobliżu ciała Magnusa, skoro umarł z nim w ręku.

W domu pogrzebowym Magnus próbuje odzyskać miecz, ale nie znajduje go przy swoim ciele. Zanim udaje mu się wyjść, wpada na swoją kuzynkę Annabeth, która żąda wyjaśnień. Magnus mówi jej tylko, że ktoś na niego czyha, więc musi się chwilowo ukrywać. Annabeth nie daje mu się zbić z tropu i wspomina o "bezpiecznym miejscu" (Obozie Herosów!), jeżeli musi się gdzieś zatrzymać. Magnus dziękuje za propozycje i obiecuje wszystko jej wyjaśnić pewnego pięknego dnia. Gdy Magnus wychodzi z domu pogrzebowego znajduje nieprzytomnego Hearthstone'a, który został ogłuszony przez Sam.

Annabeth Chase
Okazuje się, że Sam próbuje sama znaleźć miecz, aby móc odzyskać swoje moce walkirii. Blitz i Hearth zgadzają się, aby do nich dołączyła, gdy Magnus mówi, że jej ufa. Udają się razem na spotkanie z Mimirem, który jest szefem Blitza i Hearthstone'a. Bóg Mimir mówi Magnusowi, że musi powtrzymać Surtra, który chce uwolnić wilka Fenrira, aby rozpocząć Ragnarok. Musi odnaleźć miecz przed nim. Ma na to tylko dziewięć dni. Po rozmowie udają się do pasażu, gdzie dostają jedzenie od Amira, narzeczonego Sam. Kiedy jedzą, atakuje ich gadający gołąb. 

Gołąb ewentualnie zdradza, że wie, jak odzyskać miecz, ale chce coś w zamian - jabłko nieśmiertelności Iduny. Aby je zdobyć muszą zaatakować boginię morza, Ran. Grupa udaje się na spotkanie z Haraldem, który posiada łódkę wypływającą na dalekie rejsy. Tylko Sam i Magnus mieszczą się na łódce. Kiedy odpływają od brzegu, wrzucają do oceanu olbrzymią głowę byka, która ma służyć za przynętę. Nie mija wiele czasu nim Jormungand, gigantyczny wąż opasujący Midgard, atakuje przynętę. Wtedy pojawia się Ran, która ostrzega, że za każdym razem, gdy Jormungand drży, drży również cała ziemia. Magnus obiecuje, że puści węża wolno, jeżeli bogini odda mu w zamian Miecz lata. Chłopak przehandlowuje swój miecz z Hotelu na Sumarbrander i jabłko. Gdy spotyka się ponownie z gołębiem okazuje się, że jest to tak naprawdę podstępny gigant, Utgard-Loki. 

Przyjaciele następnie udają się do Nidavellir, miasta rodzinnego Blitzena. Aby się tam dostać muszą wspiąć się po drzewie świata. Gdy Magnus próbuje otworzyć przejście, pojawia się Gunilla z resztą walkirii, aby powstrzymać ich od "wywoływania Ragnaroku", ale zanim udaje im się ich złapać, Magnusowi z przyjaciółmi udaje się uciec. Gdy wspinają się po drzwie, zostają ponownie zatakowani przez morderczą wiewiórkę, Ratatosk. Aby móc jej uciec zostawiają Hearth'a i Sam w tyle. Magnus i Blitz przypadkiem lądują w Folkvangerze. Bogini Freja prosi ich, aby przynieśli jej biżuterię od Juniora, który nienawidzi Blitzena z powodu tego, co jego ojciec zrobił ojcu Juniora.

Gunilla
Magnus i Blitz udają się do Baru Nabi, gdzie spotykają Juniora, który nie chce przekazać biżuterii, chyba że Blitz wyzwie go na pojedynek rzemieślniczy. Blitz nie jest w tym dobry, więc na pewno by przegrał. Sam i Hearth odnajdują przyjaciół, a Blitz podejmuje wyzwanie i ku zaskoczeniu obecnych wygrywa we wszystkich trzech pojedynkach. Pod koniec Junior orientuje się, że Sam, która potrafi zmieniać kształt, sabotowała go przez cały czas. Gdy uciekają Blitz zostaje wciągnięty przez swoją matkę, Freję do portalu, ponieważ chce ona dostać swoją biżuterię. Junior ze swoją bandą goni resztę grupy. Magnus odkrywa, że jego miecz potrafi mówić oraz unosić się w powietrze. Miecz pokonuje więc samodzielnie Juniora i jego obstawę, a następnie domaga się, aby od teraz nazywać go Jack. Cała grupa skacze do przepaści i ląduje w Jotimheimie. 

Magnus jest nieprzytomny i ponownie rozmawia z Lokim. który radzi mu się poddać, ponieważ nie pokona olbrzyma Surtra. Magnus budzi się twarzą w twarz z kozą Otis, która zgubiła swojego pana, Thora. Grupa szuka Thora i znajduje go w rzecze, chwilę przed tym, jak ma zostać utopiony przez przetrzymujących go olbrzymów. Po tym, jak zabijają gigantów i ratują Thora, on zaprasza ich na posiłek, podczas którego zabija i serwuje Otisa i Marvina. Dowiadują się, że młot Thora, Mjølnir, oficjalnie wcale nie zaginą, ale Thor nie miałby nic przeciwko, gdyby go odnaleźli. Wtedy zdradzi im, gdzie znajduje się wyspa, na której uwięziony jest Fenrir. Pod koniec posiłku pojawia się Blitzen.

Hearth wzywa potomstwo Sleipnira, konia o imieniu Stanley, do zamku, gdzie jak sądzą może być młot Thora. W środku orientują się, że łabędź, które giganci próbują upiec to kapitan Gunilla w przebraniu. Udaje im się zabić dwoje gigantów oraz ich ojca Geirroda, gdy wraca do zamku. Grupa ratuje również Gunillę oraz odzyskuje broń Thora - kawałek metalu. Choć nie jest to ten młot, Thor przyjmuje go i wysyła grupę tam, gdzie muszą się udać.

Blitzen
Magnus ponownie śni i spotyka boginię Hel, która obiecuje, że Magnus spotka swoją matkę, jeżeli teraz się podda. Mimo kuszącej obietnicy, Magnus odmawia i budzi się w Malcom X Middle School razem z Sam. Spotykają się z Hearthstone'em i Blitzenem przed New England Aquarium na molo, gdzie Fjalar i Gjalar, mroczne elfy, zabierają ich na wyspę Lyngvi.

Na wyspie spotykają wilka Fenrira. Fenrir przyznaje, że to on wysłał wilki, które zabiły matkę Magnusa, Natalie. Jack, miecz któremu przepowiedziano, że przetnie więzy wiążące Fenrira, próbuje dostać się do wilka i to uczynić, ale Magnus nie wypuszcza go z rąk. Grupa decyduje się zabić wilka zanim Jackowi uda się przeciąć więzy, ale pojawia się Gunilla wraz z dwiema walkiriami oraz mieszkańcami dziewiętnastego piętra, aby aresztować Magnusa i jego przyjaciół.

TJ. decyduje się pomóc grupie Magnusa zabić wilka Fenrira zamiast ich uwięzić. Surtr dostaje się na pole bitwy, a Gunilla wie, że są rzeczy ważne i ważniejsze, więc odkłada aresztowanie Magnusa i wyrusza przeciwko bogowi ognia. Magnusowi udaje się z pomocą Jacka zawiązać nowe więzy dookoła Fenrira. Po ponownym uśpieniu wilka grupa stara się pomóc Gunilli, ale jest za póżno i Surtr zabiją ją i dwie inne walkirie. Magnus wysyła Surtra i resztę ich wrogów do innego świata, a grupa ucieka z wyspy. Na łodzi Magnus używa resztki swojej mocy, aby uleczyć Halfborna, który prawie umiera.

TJ (Thomas Jefferson, Jr.)
Magnus traci przytomność i spotyka swojego ojca, Freja. Ten radzi chłopakowi, aby skontaktował się ze swoją kuzyną Annabeth. Magnus budzi się i dowiaduje, że wszyscy zostali wezwani do jadalni, aby rozstrzygnęły się ich losy. Grupa opowiada swoją historię i zanim rada ma okazję wydać swój osąd, X informuje, że Odyn życzy sobie interweniować. Okazuje się, że X to tak naprawdę Odyn w przebraniu.

Po wytłumaczeniu wszystkim, dlaczego ukrywał się pomiędzy nimi jako X, odpala prezentację na rzutniku i nagradza bohaterów prezentami. Sam może odzyskać swoje moce i przywileje jako walkiria oraz wykonywać dla niego ściśle tajne misje. Magnus może powrócić na ziemię lub wybrać inne zaświaty, ale odrzuca tę propozycję, ponieważ woli być einherjarem. Po posiłku odbywa się pogrzeb ku czci poległych walkirii. Magnus opuszcza przyjaciół po uroczystości, ponieważ jest umówiony.

Magnus spotyka się z Annabeth, aby rozsypać prochy swojej matki. Oboje decydują, że muszą wyjaśnić sobie wszystko, co się z nimi działo i dzieje. 

Tymczasem w epilogu Randolph opłakuje ponownie stratę swojej rodziny. Loki i Randolph zawarli pakt, że jeżeli pomoże on Lokiemu, to odzyska swoją rodzinę. Loki pojawia się w biurze i opryskuje twarz Randolpha jadem węża, ponieważ wymyśla on tylko usprawiedliwienia dla Magnusa, który nie wykonał ich planu i nie uwolnił Fenrira. Loki mówi Randolphowi, że jeszcze czeka ich dużo wspólnej zabawy.

Znaczenie przepowiedni:

"Niepotrzebnie zabity, niedobrze wybrany
Bohater - Walhalli nie zamkną go ściany.
W dziewięć dni na wschód słońcu powędrować pora,
Zanim Miecz Lata z więzów uwolni potwora."

Magnus był "niedobrze wybrany", ponieważ Loki sądził, że będzie mógł łatwo nim manipulować, aby wywołać Ragnarok.
Magnus opuścił Wahlallę i podróżował przez dziewięć światów, aby wypełnić swoją misję. 
Misja musiała być wykonana w ciągu dziewięciu dni, inaczej rozpocząłby się koniec świata.
Jack/Miecz lata przeciął więzy więżące Fenrira, zanim ponownie go splątał.


Sophie di Angelo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz! Do zobaczenia przy kolejnym poście!
Xoxo