"Podróż" Margaret Peterson Haddix


Tytuł oryginału: Sent
Seria: Zaginieni w czasie
Tom: 2
Rok premiery: 2011
Liczba stron: 319
Gatunek: Młodzieżowy
Wydawca: Dolnośląskie

Co się stało z królem Anglii? Jonasz i Chip dowiadują się, że są zaginionymi dziećmi, porwanymi z czasów, w których się urodzili. Zanim jednak dojdą do siebie po usłyszeniu tych szokujących wieści, agent czasu, zwany PW(Przystojny Woźny), wysyła Chipa oraz jeszcze jednego chłopca, Aleksa, do XV wieku, skąd obaj rzekomo pochodzą… Teraz Chip jest Edwardem V, królem Anglii, podczas gdy Aleks to jego młodszy brat Ryszard, książę Yorku. Chłopcy podejrzewają, że ich wuj, Ryszard Gloucester, zamierza ich zamordować i przejąć tron…

Wyznaczone tory historii. Słyszeliście może o tak zwanym "paradoksie historii", który mówi, że gdyby ludzie mogli podróżować w czasie i na skutek nieprzewidzianych zdarzeń przypadkiem czy z premedytacją zmienili coś w przeszłości, mogłoby to doprowadzić do tego, że ich dziadek nigdy by się nie narodził, co sprawia, że oni sami tak naprawdę nie istnieją? Gdy czwórka nastolatków ląduję w XV-wiecznej Anglii, wszystko, mogłoby się wydawać, biegnie właściwym torem. Historia wie, jak powinna się toczyć. W związku z tym widzą oni tzn. kontury, przeźroczyste duchy, które wykonują wszystko to, co robiłaby dana osoba, gdyby ktoś nie zmienił historii. Połączenie się z własnym konturem, powrót do właściwych czasów oznacza niestety również, że trudno jest pamiętać o życiu, jakie wiodło się w innym stuleciu...

Zagadki historyczne. Margaret Peterson Haddix, jak sama pisze specjalnie wybrała takie wydarzenia historyczne, które do tej pory okrywa tajemnica, a kolejni badacze wnikliwie studiujący teksty źródłowe nie mogą powiedzieć z pewnością, co wydarzyło się tego dnia. Nikt nie wie, co się stało z królem Anglii i księciem Yorku, który pewnego dnia po prostu zaginęli. Mieli zginąć "próbując uciekać" przez okno, ale nigdy nie znalezionego ciał, a chłopcy ot tak wyparowali. Czy za tą otoczką niewiadomego mogły się skryć podróże w czasie? ;)

Zasady są po to, żeby je łamać? Gdy dwójka niedoświadczonych nastolatków, którzy nie mają pojęcia, jak powinien się zachowywać 'rasowy' podróżnik w czasie, aby nie namieszać w przeszłości, lądują w XV wieku, można się spodziewać, że będą robić dużo rzeczy niewłaściwie i dzięki temu nie raz książka jest zabawna, wzruszająca, a nawet porywająca, a akcja jest tak ciekawie poprowadzona, że nie da się historii i bohaterów nie polubić.

W kilku słowach. "Podróż" spodobała mi się o wiele bardziej niż tom pierwszy serii: "Wybrańcy". Od książki nie mogłam się oderwać, a i tak lektura minęła mi stanowczo za szybko! Lekki język, którym operuje autorka sprawia, że wszystkie części czyta się migiem, ale z przyjemnością, a do tego Margaret Peterson Haddix w tak subtelny sposób przekazuje wiedzę historyczną, że zdziwicie się, ile faktów zapamiętacie po lekturze. Polecam!

Ogólna ocena: 8/10.

Za możliwość podróży do XV-wiecznej Anglii dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat S.A. 


Zaginieni w czasie:
1. Wybrańcy RECENZJA 
2. Podróż
3. Misja
4. Torn
5. Caught
6. Risked 
7. Revealed

Sophie di Angelo

11 komentarzy:

 1. Jak już wcześniej pisałam do recenzji pierwszego tomu, zaczynać tej serii nie będę. Co za dużo to nie zdrowo, a mi się podróże w czasie już przejadły.

  OdpowiedzUsuń
 2. Och kurczę, nie znam o_O Może się zapoznam niebawem :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam w planach obie serie tego autora. Ale na tę ostrzę sobie zęby najbardziej. Uwielbiam podróże w czasie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To autorka. ;)
   Ja też uwielbiam! A jak jeszcze lubisz historię, to pokochasz te książki. :)

   Usuń
 4. Do tej pory czytałam tylko jedną książkę tej autorki i jestem zdemotywowana faktem, że Jaguar nie chce wydawać kolejnych tomów, więc nie biorę się za dwójkę. Tu sytuacja ma się podobnie, bo na razie muszę wykminić, czy Dolnośląskie wyda kolejne tomy, bo na razie są chyba 3(?) wydane.;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też niestety się smucę z tego powodu, ponieważ seria Dzieci Cienie jest wspaniała!
   Wydaje mi się jednak, że Dolnośląskie będzie kontynuować serię. :) I tak na razie są trzy tomy.

   Usuń
 5. Wydaje mi się, że cykl ten ma spore predyspozycje, aby spodobać się mojemu Bratu. Osobiście podchodzę do tego typu lektur ze sporym dystansem, ale kto wie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli jest młodszy, to powinno mu się bardzo spodobać. :)

   Usuń
 6. Nie czytałam pierwszej części ale jestem zainteresowana serią:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz! Do zobaczenia przy kolejnym poście!
Xoxo