Newsy ze świata Percy’ego Jacksona #9


Początek roku to nie jest zwykle czas, w którym pojawia się wiele nowinek ze świata Percy'ego Jacksona, ale w 2018 roku Rick Riordan postanowił zacząć zaskakiwać i kusić swoich fanów trochę wcześniej! Jesteście gotowi na nową książkę z Magnusem, okładkę "Labiryntu ognia", nowe mitologie i wiele innych cudowności?!

Tres Navarre po raz trzeci
Już się bałam, że to koniec powieści dla dorosłych Ricka Riordana, ponieważ minęło tyyyyyyle czasu od premiery "Tańca wdowca", ale "Ostatni król Teksasu" pojawi się już w marcu!

Opis: Kiedy zostaje zastrzelony kontrowersyjny profesor anglistyki, Tres Navarre – detektyw i doktor literatury jednocześnie – okazuje się jedyną osobą z tytułem naukowym, która ma odwagę objąć w trybie pilnym zwolnioną posadę na Uniwersytecie Teksańskim w San Antonio. Policjanci zapewniają, że wytypowali juz podejrzanego, tak więc kiedy oni zajmą się doprowadzeniem banalnego śledztwa do końca, zadaniem Tresa będzie jedynie poprowadzenie trzech kursów, ocenianie prac studentów i wcielenie się w rolę zmarłego profesora.
Zadanie wydaje się proste, ale Tres ma skłonność do pakowania się w skomplikowane sytuacje. Kiedy dowody w sprawie zaczynają sprawiać wrażenie zbyt dobrze dopasowanych, kiedy dochodzi do kolejnych morderstw, Tres podejmuje pewne działania pozalekcyjne, które mają mu pozwolić na zgłębienie umysłu zabójcy. W ten sposób wplątuje się w niebezpieczną rozgrywkę o gangsterski honor w najciemniejszych zaułkach San Antonio.

Premiera: 14.03 2018

Przeczytaj również: "Big Red Tequila" - Rick Riordan

➸ ➸ ➸

Rick Riordan przedstawia...
...mitologiczne powieści dla młodzieży.

Od wielu lat ludzie zasypywali Ricka Riordana dość regularnie pytaniami: "a kiedy napiszesz o mitologii indyjskiej", "czy możemy spodziewać się mitologii takiej i takiej", "a co z Majami"? I tak w kółko. Hej, kto by nie chciał, aby Rick Riordan napisał książki o mitologii słowiańskiej?! To by było dopiero ekstra! Wujek Rick zawsze (dość uprzejmie) odpowiadał jednak, że pisze o mitologiach, które dobrze zna, ponieważ je studiował i nie może opowiedzieć o wszystkich mitach i legendach z całego świata, nawet jeżeliby chciał, ponieważ są inni pisarze, pochodzący z danych kultur, którzy o wiele lepiej przedstawią te historie, a często nie mogą dojść z nimi do głosu. Tak narodziło się "Rick Riordan przedstawia".

Grupka ludzi z wydawnictwa Disney, w tym edytorka Ricka oraz on sam, oceniają młodzieżowe powieści mitologiczne autorów z całego świata, pomagają nad nimi pracować i wydają w nowej, pięknej serii "Rick Riordan przedstawia" (widzicie logo na okładce u góry?). Rick podsumował swoją rolę do bycia "cheerleaderką".

Byłam ciekawa kim jest autorka pierwszej książki z serii, więc pewnego dnia zawędrowałam na jej profil, aby odkryć, że już wydała dwa bestsellery ("Rick Riordan przedstawia" miało pomagać początkującym pisarzom...) oraz jest strasznie... nadęta. Cóż, mogę mieć tylko nadzieję, że "Aru Shah i koniec świata", czyli pierwszy tom Kronik Pandawów jest milsze niż jej autorka. Mam za to pewność, że książka będzie świetnie przetłumaczona - przekładem zajęła się Agnieszka Fulińska, tłumaczka Percy'ego.

Opis: ARU SHAH ma tendencję do naciągania prawdy – robi to, by zyskać sympatię w prywatnej szkole, do której uczęszcza. Kiedy jej koledzy z klasy latają prywatnymi odrzutowcami na egzotyczne wakacje, ona spędza wolny czas w Muzeum Starożytnej Sztuki i Kultury Indyjskiej, którego kustoszem jest jej mama. Czy to zatem dziwne, że Aru zmyśla opowieści o tym, że pochodzi z rodziny królewskiej, podróżuje do Paryża i ma własnego szofera?

Pewnego dnia trójka jej kolegów zjawia się w domu Aru, żeby przyłapać ją na kłamstwie. Nie wierzą w jej opowieść o tym, że znajdująca się w muzeum lampa Bharaty jest przeklęta, wyzywają więc Aru, by to udowodniła. „Zapalę ją tylko na moment” – myśli Aru. A potem już nigdy przenigdy nie będzie łgać.

Ale zapalenie lampy rodzi poważne konsekwencje. Aru niechcący uwalnia Śpiącego, starożytnego demona, który planuje obudzić Boga Zniszczenia. Jej koledzy i mama zostają zamrożeni, a Aru musi ich uratować.

Jedynym sposobem na to, żeby powstrzymać demona, jest odnaleźć legendarnych braci Pandawów i złożyć wizytę w Królestwie Śmierci. Ale jak dziewczynka w piżamie ze Spider-Manem ma tego wszystkiego dokonać?

Percy Jackson spotyka Czarodziejkę z Księżyca w powieści, która rozpoczyna cykl „Rick Riordan Przedstawia” i jest zwariowaną – zwariowanie zabawną – historią opartą na mitologii hinduskiej.

➸ ➸ ➸

Jeszcze w tym roku...
Na 18-ego września zapowiedziano premierę drugiej książki z serii "Rick Riordan przedstawia" - tym razem na scenę wkroczą bóstwa Majów! Mam nadzieję, że w Polsce książka pojawi się już parę tygodni później! Wydanie "Aru Shah i końca świata" już było dla mnie niesamowitą niespodzianką, więc oby kolejne książki też dotarły do Polski!

Opis: Nastoletni samotnik z Nowego Meksyku posiada mistyczne zdolności, które sprawiają, że czuje się jakby był jeszcze bardziej na celowniku wszystkich, niż zwykły uczeń liceum powinien być. Jednak wkrótce okaże się, że jego zdolności to zaledwie pierwsza wskazówka na temat jego rodzinnej historii, która łączy się z bóstwami Majów i przez to stawia go w śmiertelnym niebezpieczeństwie. 

Okładkę wykonał Irvin Rodriguez, można na niej zobaczyć głównego bohatera - Zane'a.

➸ ➸ ➸

Koreańska odyseja kosmiczna? Już w 2019!
W połowie stycznia 2019 roku ukaże się trzecia książka z serii "Rick Riordan przedstawia". Będzie to powieść science fiction o Min, nastoletniej kitsune (duch lisa), która próbuje dowiedzieć się, co stało się z jej bratem i przez przypadek wplątuje się w międzyplanetarną bitwę. W skrócie koreańska mitologia spotyka science fiction w kosmicznej odysei pełnej przygód!

➸ ➸ ➸

Apollo powraca w maju!

Opis: Nie tak dawno temu, czcigodny bóg Apollo, został zesłany za karę na ziemię przez Zeusa. Teraz jest niezdarnym, ludzkim nastolatkiem o imieniu Lester Papadopoulus. Aby odzyskać swoje miejsce na Olimpie, Lester musi odnaleźć i uwolnić pięć wyroczni, które zostały przejęte przez mroczne siły. Jednak ma dokonać niemożliwego bez swoich boskich mocy oraz będąc zobowiązanym do służenia drażniąco młodej córce Demeter, Meg. Wielkie dzięki tato!

Z pomocą przyjaciół herosów, Lester zdołał przetrwać dwie pierwsze misje, jedną w Obozie Herosów, a drugą w Indianapolis, gdzie Meg otrzymała mroczną przepowiednię. Słowa, które wydobyły się z niej na Tronie Pamięci ujawniły, że złowieszczy triumwirat rzymskich cesarzy planuje zaatakować Obóz Jupiter. Podczas, gdy Leo pognał na grzbiecie swojego smoka Festusa, aby ostrzec rzymski obóz, Lester i Meg muszą wkroczyć do labiryntu i odszukać trzeciego cesarza - oraz wyrocznię, która mówi wyłącznie zagadkami - gdzieś w południowej Ameryce. Jest jednak iskierka nadziei w pełnej mroku przepowiedni. "The cloven guide alone the way does know." (Dosłownie "Kopytny przewodnik zna drogę"; nie rzucam się na tłumaczenie elżbietańskich sonetów). Będą mieli za towarzysza satyra, a Meg wie dokładnie do kogo się zwrócić...➸ ➸ ➸

Nowe okładki "Kronik rodu Kane"

W poprzednich newsach już o zaplanowanej zmianie wyglądu Kronik wspomniałam, jednak ostateczny wygląd sporo różni się od tego, co zapowiedziano. 
Nowe wydanie zawiera również wszystkie opowiadania łączące świat Percy'ego i rodzeństwa Kane.

➸ ➸ ➸

Październik? Z Magnusem!
Rick Riordan zapowiedział, że powróci do świata Magnusa... Jednak na pewno nikt nie spodziewał, że to stanie się tak prędko! Już 2-ego października w Ameryce ukaże się "9 from the Nine Worlds" (Dziewiątka z dziewięciu światów, jakoś mnie nie przekonuje ten tytuł), czyli zbiór dziewięciu opowiadań ze świata nordyckich mitów, a każde z nich będzie miało innego narratora.

➸ ➸ ➸

Na którą książkę czekacie najbardziej? Co sądzicie o nowych okładkach "Kronik rodu Kane"?
Sophie di Angelo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz! Do zobaczenia przy kolejnym poście!
Xoxo