Przedpremierowo: Tajne akta Obozu Herosów - Rick Riordan


Drodzy półbogowie! Właśnie rozpoczęły się kolejne, letnie wakacje, więc z najwyższą przyjemnością witam Was ponownie w Obozie Herosów! Przygotujcie się na dwa miesiące pełne atrakcji! Trójnożny wyścig śmierci, zbieranie truskawek w pełnym słońcu, turnieje strzeleckie i siatkówki, sprzątanie stajni pegazów, wyścigi rydwanów, ściana wspinaczkowa z lawą oraz oczywiście gra strategiczna o sztandar! Nie można też zapomnieć o premierze nowego przewodnika napisanego przez Waszych współobozowiczów - "Tajne akta Obozu Herosów" znajdziecie w księgarniach już 19-ego lipca!

W odpowiedzi na okropne wideo wprowadzające zrobione przez boga Apollina, Percy Jackson oraz inni mieszkańcy Obozu Herosów odpowiedzieli na takie pytania, jak "co to za miejsce?" oraz "czy mogę zatrzymać koszulkę?". Nowi obozowicze mogą sprawdzić plan domków, przeczytać o magicznych punktach orientacyjnych oraz zapoznać się z rozdziałem o arenach treningowych.  Na szczęście książka zawiera o wiele więcej niż informacje o budynkach i terenie. Znajdziecie tu również wskazówki od mieszkających tu osób.


Przykładowo, obozowicze nie zawsze żyją w spokoju i harmonii. Obóz nie jest prowadzony z najwyższą wydajnością, a proroctwa nie pojawiają się regularnie. Książka zawiera również przemyślenia osób, które nazwały Obóz Herosów swoim domem lub tylko zatrzymały się tutaj przez chwilę w drodze do nieznanych miejsc. Chejron osobiście napisał wprowadzenie do książki, przedstawiające krótką historię szkolenia opracowanego na podstawie jego tysiącletniego doświadczenia. I oczywiście nie mogło zabraknąć boskich słów mądrości od boga Apollina w własnej osobie, ponieważ... cóż ponieważ półbogowie-autorzy nie chcieliby zostać przez niego przeklęci, ot co!

Zacznijmy od najważniejszej kwestii: co znajdziemy w nowym przewodniku i czy naprawdę różni się tak bardzo od poprzednich dodatków do serii Percy Jackson, że warto go zdobyć i przeczytać? Pozwolę sobie najpierw odpowiedź na drugie pytanie. "Tajne akta Obozu Herosów" w pewnym sensie mają w sobie coś z "Archiwum herosów" oraz "Przewodnika po świecie herosów", ponieważ są tu i ilustracje i informacje o samym obozie, jak i jego mieszkańcach oraz krótkie historie (choć w sumie "Archiwum" zawiera opowiadania). Z drugiej jednak strony różnią się dość mocno stylem, a i informacje zostały uaktualnione, a nie zapominajmy o najważniejszym! Rick Riordan napisał to osobiście ("Przewodnik po świecie herosów" to zbiór informacji z serii "Percy Jackson i bogowie olimpijscy" zrobiony przez kogoś innego!).

"Tajne akta Obozu Herosów" to taki wielki misz masz i zabawa z formą i stylem. Nie interesują Cię suche informacje o Obozie? Spokojnie, niech opowie o nim Apollo w przerywnikach, które zawierają opis jego filmu wprowadzającego (z lat sześćdziesiątych!!!) oraz nowe oficjalne arty przedstawiającego boga słońca, przepowiedni i wielu innych rzeczy. Jest i nowy rysunek Percy'ego!

Apollo w boskich szortach
Fragment do tego "zdjęcia" sprawi, ze popłaczecie się ze śmiechu. Słowo!
Informacje o samym obozie są zazwyczaj jednostronne i przedstawiane przez oficjalnego przewodnika! Znacie go już z książek o Apollinie? Jeżeli nie, to powinniście koniecznie nadrobić zaległości! Znajdziecie tu również odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania... Czy wiecie już dlaczego w obozie hoduje się właśnie truskawki? To, że Nico umie śpiewać? Albo co się dzieje, gdy wszyscy dorośli opuszczą obóz?

"- Don’t destroy Half-Blood while we’re gone - was Chiron’s parting instruction. 
Argus pointed two fingers at his eyes and then at us. This took a few minutes since he has one hundred eyes, but we got the message - be good, or else."

Bardzo możliwe, że zadajecie sobie pytanie: czy mogę przeczytać "Tajne akta Obozu Herosów" bez obawy o spoilery? To zależy, ile książek Ricka Riordana udało Wam się już przeczytać, ponieważ jeżeli wiecie lub nie, to historia ze świata Percy'ego Jacksona ma już dwanaście tomów! Nowy przewodnik zawiera informacje, które poznaliśmy dopiero w "Ukrytej wyroczni", pierwszym tomie "Apollina i boskich prób" więc to dopiero po nim najlepiej zabrać się za "Tajne akta", wtedy nic Was nie zaskoczy!


Brytyjskie wydanie
Najlepsze w "Tajnych aktach Obozu Herosów" jest to, że mamy okazję bliżej poznać wszystkich tych nowych herosów, którzy zostali nam przedstawieni dopiero w "Ukrytej wyroczni". To im oddano głos i to oni wprowadzą Was we wszystkie zawiłości mitologicznego świata. Jedno jest pewne - zawsze miło jest coś przeczytać z punktu widzenia Percy'ego! Jednak nie mniej ciekawie spojrzeć na świat oczami jego kolegów i koleżanek, tych znanych i nieznanych!

"Tajne akta Obozu Herosów" to moim zdaniem obecnie najlepszy dodatek do świata Percy'ego Jacksona*! Nie spodziewałam się, że będzie aż taki zabawny i uroczy, ale o tym już niedługo sami będziecie mogli się przekonać, więc nawet jeżeli w przeszłości niekoniecznie byliście przekonani do przewodników, to temu zdecydowanie powinniście dać szansę!

*do dodatków nie zaliczam Greckich bogów i herosów według Percy'ego Jacksona, choć oczywiście jest to arcydzieło! 

Premiera: 19.07.2017 r. Tytuł oryginału: Camp Half-Blood Confidential Seria: Apollo i boskie próby Uniwersum: Percy Jackson i bogowie olimpijscy Tom: 1,5 Ocena: 8/10 

Sophie di Angelo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz! Do zobaczenia przy kolejnym poście!
Xoxo