Książki, które niespodziewanie doczekają się kontynuacji


W idealnym świecie każda seria bądź książka zawierałaby wszystkie odpowiedzi na męczące czytelnika pytania i kończyłaby się zaspokajając palące pragnienie kontynuacji. W prawdziwym świecie niejednokrotnie historie mają otwarte zakończenia lub po prostu kończą się w sposób, z którym musimy się, chcąc nie chcąc, pogodzić, ponieważ autor zdecydował się zamknąć serię w pięciu książkach, więc przygoda kończy się wraz z przeczytaniem ostatniego (wyjątkiem są Rowling i Riordan). Choć oczywiście bywa i tak, że dobrze odnajdujemy się w zakończeniu i jesteśmy z niego bardzo zadowoleni.

I wtedy po latach (lub miesiącach) zostaje niespodziewanie ogłoszone, że pojawi się kolejny tom. I tu rodzi się pytanie - radować się, czy bać?

W ostatnich miesiącach takie króliki z kapelusza wyciągnęło kilkoro autorów. Niektórzy wywołali u mnie entuzjastyczny okrzyk radości, a inni umiarkowane przerażenie lub wręcz zniechęcenie. Pozostaje oczywiście kwestia tego, czy rzeczone kontynuacje w ogóle pojawią się w Polsce? Przykładowo od wydania "Pamiętników księżniczki" minęły lata świetlne, więc wydawca może już dawno nie mieć praw bądź mieć umowę tylko na określoną liczbę tomów. A co jak na prawa do powieści skusi się już inny wydawca, bo będą "wolne"? Jednak do premiery oryginału, są to tylko spekulacje i nieuzasadnione obawy (choć nie w przypadku wyżej wspomnianych "Pamiętników"). Jak to się mówi: pożyjemy, poczytamy!

Akademia Dobra i Zła

Ogłoszenie premiery czwartego tomu tak szybko było dla mnie absolutnym zaskoczeniem, ale podążyła za nim dzika radość. Autor, który posiada kanał na Youtubie, wyjaśnił, że kontynuacja serii zawsze w planach była (nie dziwię się, ponieważ ten świat po prostu się o to prosi!) i nagle w jego planie pisania pojawiła się luka, której wiedział, że nie zastąpi jeszcze nową serią. Choć to może brzmieć zastanawiająco, to autor twierdzi, że pisało się książkę bardzo łatwo, ponieważ dopiero co opuścił ten świat.

Jest to zarówno tom czwarty całego cyklu, jak i tom pierwszy nowej serii The School for Good and Evil: The Camelot Years.

Opis: The students at the School for Good and Evil thought they had found their final Ever After when they vanquished the malevolent School Master. Now, on their required fourth-year quests, the students face obstacles both dangerous and unpredictable, and the stakes are high: success brings eternal adoration, and failure means obscurity forever.

For their quests, Agatha and Tedros are trying to return Camelot to its former splendor as queen and king. For her quest, Dean Sophie seeks to mold Evil in her own image. But soon they all feel themselves growing more isolated and alone. When their classmates’ quests plunge into chaos, however, someone must lead the charge to save them..

Premierę "Quests for Glory" zaplanowano na 17-ego września 2017 roku.

Dla zainteresowanych filmik znajdziecie tutaj: 


Czerwona królowa

"Czerwona królowa" z założenia miała być trylogią, jednak gdy autorka pisała "Królewską klatkę" (trzeci tom serii), nagle okazało się, że jest o wiele więcej do opowiedzenia i tak z trylogii niespodziewanie zrobiła się seria bez bliżej określonej liczby tomów. 


Diabolika

Sytuacja dokładnie jak powyżej. Wydawca amerykański opublikował "Diabolikę" jako powieść zamkniętą w jednym tomie. W takiej formie została kupiona przez wiele osób. Autorka już po premierze stwierdziła, że zrobi z tego serię.

Mara Dyer

Trylogii o Marze nie czytałam, ale moje źródła (*macha do eM*) mówią o nowej książce, tym razem opowiadającej o losach Noah Shaw.

Opis: Everyone thinks seventeen-year-old Noah Shaw has the world on a string.
They’re wrong.
Mara Dyer is the only one he trusts with his secrets and his future.
He shouldn’t.
And both are scared that uncovering the truth about themselves will force them apart.
They’re right. 

"The Becoming of Noah Shaw", pierwszym tom serii sequelowej, zapowiedziano na 7-ego listopada 2017 r.


Pamiętniki księżniczki

Nie jest to już żaden news, ale można było bez problemu przegapić to, że Mia i jej pamiętniki powróciły po 7 latach z opowieścią o jej weselu. "Royal Wedding" opublikowano w czerwcu 2015 roku. W Polsce ani widu ani słychu.

Taaak już całkiem na marginesie to Meg Cabot pisze sobie wesoło serię sequelową, w której główną bohaterką jest przyrodnia siostra Mii, Olivia. Spoilery ---> Pojawiają się tam praktycznie wszyscy bohaterowie w tym Mia w... ciąży bliźniaczej.

Pośredniczka

Meg Cabor najwyraźniej hurtem postanowiła wyprawiać swoim bohaterkom wesela, ponieważ podobny los czeka Suzie w siódmym, wydanym po jedenastu latach tomie "Pośredniczki". W Ameryce "Remembrance" ukazało się w lutym 2016 r.


Red Rising

Zakończona w 2016 roku trylogia "Red Rising" autorstwa Pierce Browna będzie kontynuowana w 2018 roku z nową kosmiczną serią "Iron Gold", która "rozszerza wielkość i zakres" stworzonego przez niego świata. Serię zapowiedziano, jako nową gwiezdną opowieść o zdradzie i rewolucji.

Seria GONE

To było niczym grom z jasnego nieba. GONE powraca! *taniec radości*

Opis: Four years after the events of the FAYZ, new meteorites are hitting Earth, and the whole world is exposed to a strange alien virus that gives humans unique superpowers. 

As some teens become heroes and others become dangerously out of control with their new powers, the world will become more terrifying than the FAYZ—and only a monstrous battle between good and evil can save them. 

Premiera "Monster" zaplanowana jest na 17-ego października 2017 r.

Trylogia "Dotyk Julii"

Jeżeli wiecie lub nie, trwają jakieś prace na ekranizacją trylogii jako serial. W związku z tym autorka otrzymała pytanie o jakąś tam postać i nagle uświadomiła sobie, że nie wie, o kogo chodzi. Usiadła więc i przeczytała całą trylogię i stwierdziła, że może tę historię pociągnąć... na trzy kolejne tomy... i to częściowo z punktu widzenia Warnera...
Sama nie wiem, czy bardziej mnie to stresuje, czy oburza. Jakość wyjdzie w praniu, zwłaszcza że Tahereh Mafi napisała tylko jedną książkę o... dziewczynie myjącej ciała zmarłych, która nie odniosła jakiegoś spektakularnego sukcesu i oceniono ją tylko 5 tysięcy razy na Goodreads, w porównaniu do 200 tysięcy ocen samego "Dotyku Julii".

Opis: Juliette Ferrars thought she'd won. She took over Sector 45, was named the new Supreme Commander, and now has Warner by her side. But she's still the girl with the ability to kill with a single touch—and now she's got the whole world in the palm of her hand. When tragedy hits, who will she become? Will she be able to control the power she wields and use it for good?

Premierę "Restore Me" zaplanowano na 6-ego marca 2018 roku.

Zanim się pojawiłeś

O tak, Jojo Moyes jest bezlitosna. Po wydaniu koszmarnie złej książki zatytułowanej "Kiedy odszedłeś" (która przypadkiem miała tych samych bohaterów, co wyżej wymieniona) w okolicach premiery filmu, autorka stwierdziła, że napisze jeszcze jedną. Premiera zaplanowana jest na wiosnę przyszłego roku. Moyes zapowiedziała, że w tej książce, Lou wyjedzie do Nowego Jorku i będzie rozdarta między swoim nowym, a starym życiem.

Książki, których kontynuacji możemy się spodziewać pewnego pięknego dnia (bądź nie)

Trylogia "Magnus Chase i bogowie Asgardu" - wiadomość nie powinna nikogo dziwić, ponieważ zapewne książki o Percym będę czytać do grobowej deski (pytanie tylko mojej, czy autora [odpukać w niemalowane!]). Autor napisał to na Twitterze.
EDIT: Już w październiku 2018 ukaże się zbiór opowiadań "9 from the Nine Worlds'. #aniemówiłam

Harry Potter - J. K. Rowling zapowiedziała daaaaawno temu, że może wrócić do serii o Harrym dziesięć lat po wydaniu "Insygniów śmierci", a zgadnijcie, jaka książka 21 lipca skończyła właśnie dziesięć lat? Nadzieja jakaś jest, tym bardziej że Rowling odcięła się od ostatecznej wersji "Przeklętego dziecka" nie dostarczając żadnych ekskluzywnych materiałów. Więc może jak skończy z Fantastycznymi zwierzętami, a już kolejne dwa scenariusze napisała, więc zostały tylko dwa ostatnie, to wróci do Harry'ego? Przydałoby się coś porządnego, aby pokazać, że ósma część Harry'ego dopiero wyjdzie.

Leigh Bardugo zadomowiła się w Grishaverse i tak jej trylogia Grisza w Ameryce została oficjalnie przemianowana na trylogię Cienia i kości, więc zrobiło się miejsce na dylogię "Szóstka wron" oraz zbiór baśń i legend zapowiedziany na wrzesień tego roku ("The Language of Thorns: Midnight Tales and Dangerous Magic"), a autorka zapowiedziała na przyszłość powieść o Mikołaju oraz inne książki z cyklu (zapytana na Twitterze, czy kolejna książka będzie o losach Inej, napisała "jeszcze nie teraz"). W tym roku ma został ogłoszona kolejna zapowiedź.
EDIT: W 2019 roku ma się ukazać książka "The King of Scars" - o Mikołaju!

***

W miarę możliwości lista będzie aktualizowana. Możecie śmiało pisać, jeżeli słyszeliście o jeszcze jakiś tytułach albo pojawił się news, który ja przeoczyłam.

Sophie di Angelo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz! Do zobaczenia przy kolejnym poście!
Xoxo