Historia serii "Harry Potter"


Drodzy czarodzieje! 

26-ego czerwca 1997 roku w Anglii ukazała się książka zatytułowana "Harry Potter i kamień filozoficzny" autorstwa debiutującej pisarki J. K. Rowling. Tego pięknego dnia nikt z pewnością nie śmiał nawet marzyć o tym, czym do dzisiaj stanie się ta seria dla całego świata. Zwłaszcza, jeżeli wierzyć wszystkim plotkom, ledwo doszło do jej wydania nawet po tym, gdy wielu innych wydawców odesłało autorkę z kwitkiem.

Od tego dnia minęło równo dwadzieścia lat. Harry Potter jest najbardziej znaną serią na świecie. Książki, filmy, dodatki, prężna strona internetowa, różne kluby, a nawet drużyny quidditcha, chociażby w Polsce. Magia nie przestaje oddziaływać! Tego świata po prostu nie chce się opuszczać!

Powróćmy jednak do samych początków i przyjrzyjmy się bliżej historii serii "Harry Potter"!

1997
Publikacja "Harry'ego Pottera i kamienia filozoficznego"
Źródło: www.sothebys.com
Pierwszy wydruk książki w twardej okładce wyniósł tylko pięćset egzemplarzy. Jak widać brytyjski wydawca podszedł do tematu bardzo ostrożnie!

Do dnia dzisiejszego na całym świecie sprzedało się jednak ponad 450 milionów egzemplarzy książek z tej serii. To więcej niż jest w sumie mieszkańców Wielkiej Brytanii, Australii i Stanów Zjednoczonych!

Ciekawostką jest fakt, że obecnie pierwsze wydanie z przypadkowym czarodziejem (na kolejnych jest już Albus Dumbledore) warte jest około 30 tysięcy funtów za książkę

1998
Publikacja "Harry'ego Pottera i Komnaty Tajemnic"

Co prawda "Komnata tajemnic" jest drugą najkrótszą książką z cyklu, ale jest za to najdłuższym filmem w serii.

W pierwszej wersji "Komnaty tajemnic" mogliśmy dowiedzieć się wiele o historii Deana Thomasa, który został wychowany przez mugoli. Zostało to jednak wycięte z tej książki, jak i wszystkich kolejnych, ponieważ autorka zdecydowała się dać więcej miejsca historii Neville'a, która to jest ważniejsza dla fabuły serii. Dla ciekawskich zdradzę, że matka Deana nie wiedziała, że jej pierwszy mąż, który pewnego dnia rozpłynął się w powietrzu, był czarodziejem zabitym przez Śmierciożerców za odmowę dołączenia do nich. Dean został wychowany przez przybranego ojca w towarzystwie przybranego rodzeństwa i miał szczęśliwe dzieciństwo. Swoją historię odkrył przez lata nauki w Hogwarcie.

Z ostatecznej wersji została również wycięta piosenka Bezgłowego Nicka. Znajdziecie ją tutaj w oryginale.

Od dnia premiery (2 lipca 1998 r.) minęło blisko dziewiętnaście lat!

1999
Publikacja "Harry'ego Pottera i więźnia Azkabanu"

Premiera trzeciego tomu odbyła się o 15:45, aby dzieci wybrały się do księgarni po szkole, zamiast z niej uciekać. Sprytnie!

Za około dwa tygodnie - 8 lipca 2017 roku - "Więzień Azkabanu" będzie pełnoletni!

Autorka zaczęła pisać "Więźnia Azkabanu" od razu po skończeniu "Komnaty tajemnic" i wspomina pracowanie nad trzecim tomem najlepiej, ponieważ seria zarabiała już na siebie (sprzedano ponad 68 tysięcy egzemplarzy w trzy dni od premiery w samej Wielkiej Brytanii), jednak nie była aż tak znana, żeby sława przeszkadzała jej w pisaniu. Najlepszą częścią tej książki było dla Rowling wprowadzenie Remusa Lupina.

2000
Publikacja "Harry'ego Pottera i Czary ognia"

Przy okazji premiery zorganizowano pierwszą międzynarodową akcję z rozpoczęciem sprzedaży o północy, a dokładniej minutę po północy, aby wszyscy mogli doświadczyć magii praktycznie równocześnie!

"Czara ognia" jest blisko dwukrotnie dłuższa niż którykolwiek z wcześniejszych tomów, co jest w pewnym sensie symboliczne z powodu tego, że umysł Harry'ego i czytelników, którzy z nim dorastali, z wiekiem stawał się coraz bardziej otwarty, a autorka już od dawna chciała zanurzyć się głębiej w czarodziejskim świecie. 

Tytuł "Czary ognia" zmieniono dwukrotnie przed publikacją. Najpierw książka miała się nazywać "Harry Potter and  Doomspell Tournament" (spell to oczywiście zaklęcie, a doom oznacza nieuchronność, śmierć, więc byłoby to coś w stylu turnieju śmierci, przeznaczenia), a potem "Harry Potter i Turniej Trójmagiczny".

Premiera "Czary ognia" miała miejsce równo rok po wydaniu "Więźnia Azkabanu", czyli 8 lipca!

Jest to również rok publikacji "Kamienia filozoficznego" oraz "Komnaty tajemnic" w Polsce!

2001
(1) Publikacja "Fantastycznych zwierząt i jak je znaleźć" oraz "Quidditchu przez wieki"

Obie książeczki do dnia dzisiejszego "zarobiły" ponad dwadzieścia (20!!!) milionów funtów dla organizacji charytatywnych Lumos oraz Comic Relief.

Trwają już pracę nad ilustrowaną edycją "Fantastycznych zwierząt" oraz potwierdzone jest wykupienie przez Warner Bros. praw do ekranizacji "Quidditchu przez wieki", więc ciekawa jestem, co z tego wyniknie!

"Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" zostały wspomniane w "Kamieniu filozoficznym" w wykazie podręczników dla pierwszego roku. Książka ukazała się pod pseudonimem Newt Scamander, a oryginalna wersja zawiera zabawne notatki Harry'ego oraz Rona. W nowej wersji zostały one niestety usunięte, za do dodano sześć nowych stworzeń.

"Quidditch przez wieki" ukazał się pod pseudonimem Kennilworthy Whisp. Sama książka została wspomniana wielokrotnie w serii o Harrym Potterze. Np. Snape przyuważył Harry'ego czytającego tę książkę na dziedzińcu w "Kamieniu filozoficznym" i tak narodził się zakaz wynoszenia książek z biblioteki poza szkołę.

31 stycznia (w moje szóste urodziny!) ukazał się "Więzień Azkabanu" po polsku, a niespełna dziewięć miesięcy później wydano również "Czarę ognia".

(2) Premiera pierwszego filmu w serii - "Harry'ego Pottera i kamienia filozoficznego"

Wszystkie filmy o Harrym Potterze od Warner Bros. zarobiły łącznie do dnia dzisiejszego ponad 8, 4 miliardów (!) dolarów.

Co powiecie na inne liczbowe ciekawostki? W klasie Snape'a jest tysiąc różnych butelek z eliksirami (eliksiry, które pili aktorzy były po prostu zupą). Na potrzeby wszystkich filmów zbudowano 588 różnych planów filmowych. Na ulicy Pokątnej w witrynach okien znalazło się ponad 20 tysięcy rekwizytów. Za to tylko jedne schody "grały" wszystkie schody w Hogwarcie. Napisano ręcznie kilka tysięcy listów do noszenia przez sowy, ale były one za ciężkie, więc musiano robić je od nowa. Ponad 40 kociąt znajduje się na talerzach w gabinecie Umbridge. W scenie z Gringotta w "Insygniach śmierci" użyto 210 tysięcy monet. Daniel nosił 160 różnych okularów w czasie kręcenia, a bliznę nakładano mu ponad 5800 razy!

2003
Publikacja "Harry'ego Pottera i Zakonu Feniksa"

"Zakon Feniksa" ukazał się dopiero po trzech latach od publikacji "Czary ognia", ale ma już skończone 14 lat! Premiera miała miejsce 21 czerwca.

Feniks jest jednym z ulubionych magicznych zwierząt J. K. Rowling.

Czy tak jak ja zastanawialiście się, dlaczego Harry zobaczył testrale dopiero na początku "Zakonu feniksa", zamiast już pod koniec "Czary ognia"? J. K. Rowling wytłumaczyła to tym, że po pierwsze musiałabym od razu tłumaczyć, czym są te stworzenia, a po drugie śmierć musi w kogoś "wsiąknąć", aby mógł zobaczyć te magiczne zwierzęta. Przekonywujące?

Choć "Zakon Feniksa" jest najdłuższą książką w serii, to na jego podstawie powstał najkrótszy film.

W Polsce książka ukazała się pod koniec stycznia 2004 roku.

2005
Publikacja "Harry'ego Pottera i Księcia Półkrwi"
Gdyby ktoś chciał przeczytać całego "Księcia półkrwi" raz dziennie tyle razy, ile sprzedano w dniu premiery egzemplarzy w samej Wielkiej Brytanii, zajęłoby to w sumie 2600 lat!

16 lipca "Książę półkrwi" skończy 12 lat, czyli "zaczynałby" po wakacjach swój drugi rok w Hogwarcie!

Czy wiesz, że "Komnata tajemnic" ma najwięcej nawiązań do "Księcia półkrwi"? Drugi tom serii właściwie prawie skończył z takim tytułem! W "Komnacie tajemnic" pojawia się Ręka Glorii oraz opalowy naszyjnik z wystawy sklepu Borgin and Burkes, jak również Szafa zniknięć, którą zdemolował wtedy Irytek. Oczywiście nie można zapomnieć o dzienniku Toma Riddle'a, który okazał się być horkruksem. Ostatnim łącznikiem jest to, że i tom drugi i szósty najbardziej skupiają się na relacji Harry'ego z Ginny.

Pół roku później, na początku 2006 "Książę półkrwi" ukazał się w Polsce.

2007
Publikacja "Harry'ego Pottera i Insygniów śmierci"

Mniej niż siedem osób przeczytało "Insygnia śmierci" przed oficjalną premierą 21 lipca, jednak w ciągu 24 godzin od premiery sprzedano ponad 15 milionów egzemplarzy na całym świecie (aż 11 milionów wyłącznie w USA i Wielkiej Brytanii).

Rozważano dwa inne tytuły dla ostatniego tomu: "Harry Potter and the Elder Wand" (Czarna Różdżka, Różdżka śmierci lub przeznaczenia) oraz "Harry Potter and the Peverell Quest" (quest to misja, poszukiwanie, a Peverell to nazwisko rodziny czarodziei czystej krwi, których linia przetrwała 'do dzisiaj' tylko poprzez żeńskie potomkinie, jedną z nich była Iolanthe Peverell, która wyszła za Hardwina Pottera, a drugą Meropa Gaunt, matka Voldemorta). 

Rowling przyznała, że jest to jej ulubiona książka w serii.

W przyszłe wakacje książka "dostanie" swój list z Hogwartu! Uwierzycie, że minęło już blisko dziesięć lat od premiery?


2008
Publikacja "Baśni Barda Beedle'a"
Źródło
Źródło

Pierwsze wydanie składało się z siedmiu kopii ręcznie napisanych i ilustrowanych przez samą J. K. Rowling. Autorka podarowała sześć egzemplarzy osobom, które pomogły w budowaniu świata Harry'ego Pottera. Tylko dwie z nich zostały ujawnione:  Barry Cunningham, pierwszy redaktor J. K. Rowling oraz Arthur A. Levine, redaktor Scholastic, amerykańskiego wydawcy Harry'ego Pottera.
 

Siódmą kopię 13-ego grudnia 2007 roku sprzedano na aukcji za blisko 4 miliona dolarów Amazonowi (a oczekiwano maksymalnie 100 tysięcy dolarów). Niecały rok później, 8-ego grudnia książka trafiła do sprzedaży detalicznej.

Na początku 2008 roku po polsku ukazał się ostatni tom z cyklu - "Insygnia śmierci".

2011
Pottermore czaruje internatów

Cyfrowe serce świata magii i czarodziejstwa zadebiutowało 31 lipca, w dniu urodzin Harry'ego!

Odkryliście już do jakiego domu naprawdę należycie? Jaka różdżka jest dla Was właściwa? A także co jest Waszym patronusem? Nie wspominając o dodatkowych artykułach o miejscach i postaciach stworzonych przez Rowling specjalnie dla Pottermore... Warto tam zajrzeć!

2014
Nowa twarz Harry'ego

Jonny Duddle był jednym z czerech grafików poproszonych o zrobienie próbnej okładki "Kamienia filozoficznego". I został wybrany! Dzięki niemu postało jedno z najpiękniejszych wydań serii.

2015
Publikacja ilustrowanego "Harry'ego Pottera i kamienia filozoficznego"
Źródło

Autorem ilustracji jest Jim Kim, który "używa" ludzkich modeli przy tworzeniu portretów postaci z serii. "Swojego" Harry'ego Pottera zauważył w londyńskim metrze! Został nim uczeń Clay Caldwell.


2016
(1) "Harry Potter i przeklęte dziecko" debiutuje na deskach teatru

Słabe fan fiction autorstwa Jacka Thorne'a wygrywa dziewięć nagród im. Laurence'a Oliviera, co jest rekordem.


(2) Premiera pierwszego filmu z serii "Fantastyczne zwierzęta" i jak je znaleźć"
Źródło
Autorką scenariuszów serii składającej się z pięciu filmów jest J. K. Rowling!

2017
(1) "Harry Potter i kamień filozoficzny" w edycjach domów z Hogwartu


Jest to specjalne wydanie na dwudziestolecie "Kamienia filozoficznego" w barwach domów z Hogwartu zawierające dodatkowe, ekskluzywne informacje o ww. Już wkrótce na blogu zajrzymy do edycji Slytherinu, a potem przyjrzymy się bliżej pozostałym domom!

(2) Epilog z "Insygniów śmierci" będzie miał miejsce 1-ego września bieżącego roku
Źródło
Kto będzie dyskretnie obserwować wjazd na peron 9 i 3/4 w Londynie próbując zobaczyć Harry'ego Pottera odprowadzającego swojego syna na pierwszy rok w Hogwarcie?

Sophie di Angelo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz! Do zobaczenia przy kolejnym poście!
Xoxo