Tytuł oryginału: Shadow Children: Among the Hiddens. Among the Impostors.Z twórczością Margaret Peterson Haddix spotkałam się już wcześniej. Książka "Wybrańcy" okazała się dziecinna i nieciekawa, więc nawet nie chciało mi się sięgać po kolejne tomy. Pozytywne recenzje, jakie zbierała ta powieść oraz tematyka na pograniczu antyutopii sprawiły, że bardzo chciałam ją przeczytać. Autorki nie skojarzyłam jednak od razu, ale postanowiłam nie podchodzić sceptycznie i dać jej drugą szansę. Czy "Dzieci Cienie" są lepsze od "Wybrańców"? Przekonajcie się sami!
Tom: 1 i 2
Liczba stron: 391
Wydawnictwo: Jaguar
"Urodził się jako trzecie dziecko, był nielegalny i łamał ustawę populacyjną każdym oddechem i każdym zjedzonym kęsem."
W przeciwieństwie do Luke’a, Jennifer znakomicie orientuje się w zewnętrznym świecie. Za pośrednictwem sieci utrzymuje kontakt z innymi nielegalnymi dziećmi, które, podobnie jak ona, marzą o zmianach, o normalnym codziennym życiu. Totalitarne społeczeństwo nie zna miłosierdzia dla niepokornych – czy zakrojone na szeroką skalę plany Jennifer mają jakąkolwiek szansę w starciu z rzeczywistością? A może zorganizowana siatka trzecich dzieci znajduje się pod całkowitą kontrolą rządu?
„Nie masz czasem ochoty powiedzieć: "Dłużej tego nie wytrzymam'?[...] Nie chciałbyś czasem po prostu wyjść w środku dnia i powiedzieć "Chrzanić ukrywanie się, mam to w nosie'? Czy tylko ja czuję się w ten sposób?”
Motyw Dzieci Cieni jest bardzo ciekawy i wciągający, ponieważ w sumie nie pierwszy raz słyszymy o polityce starającej się ograniczyć przyrost naturalny. Politykę jednego dziecka możemy znaleźć w Chinach, gdzie nie zakazane posiadanie np. dwóch potomków, a jednak rodziny z dużą ilością dzieci mają większe trudności prawne. Co innego jest oczywiście w książce. Takie dzieci nie mają prawa do życia, żadnych praw w ogóle. Powieść z tego powodu jest dość brutalna, pokazuje złą stronę władzy i ludzi. Za znalezienie trzeciego dziecka jest niezła nagroda. Ludzie są tak zniszczeni, że czyjeś życie jest dla nich mniej ważne od premii.
„Nadzieja jeszcze nic nikomu nie dała.[...] Liczą się tylko czyny.”
"Wśród ukrytych, wśród oszustów" to książka zdecydowanie lepsza do "Wybrańców". Cieszę się, że dałam tej powieści szansę, ponieważ znalazłam w niej godną uwagi fabułę, która dotyka ludzkich problemów oraz ciekawych, a jednak ludzkich bohaterów. Podobał mi się również bardzo ten trochę antyutopijny i mroczny klimat. Jeżeli szukacie interesującej powieści, która nie jest szablonową młodzieżówką, to ta książka Margaret Peterson Haddix jest idealna dla Was! Każdy znajdzie "Wśród ukrytych, wśród oszustów" coś dla siebie, również starsi czytelnicy, dlatego polecam Wam zapoznanie się z tą książką.
Ogólna ocena: 8/10.

1. Wśród ukrytych
2. Wśród oszustów
3. Wśród Zdradzonych
4. Wśród Notabli
5. Among the Brave (Wśród odważnych)
6. Among the Enemy (Wśród wrogów)
7. Among the Free (Wśród wolnych)
O autorce:
Margaret Peterson Haddix to amerykańska pisarka, która ma na koncie niemal 30 powieści dla młodzieży, w tym bardzo popularne serie z pogranicza fantastyki. Urodzona w 1964 roku w małym miasteczku w Ohio, Haddix studiowała dziennikarstwo, literaturę oraz historię. Zadebiutowała w 1995 roku powieścią „Running Out of Time”. Za swoje książki była wielokrotnie nagradzana (m.in.: International Reading Association’s Children’s Book Award; American Library Association Best Book), a jej powieści stale goszczą na liście bestsellerów „New York Timesa”. Margaret Haddix mieszka wraz z mężem i dwojgiem dzieci w Columbus w OhioŹródło opisu: http://katedra.nast.pl/seria.php5?id=2039
Za możliwość poznania świata "Dzieci Cieni" serdecznie dziękuję wydawnictwu Jaguar. :)
Zapraszam do polubienia fanpagu'u wydawnictwa na Facebooku: klik!