"Dzieci Cienie: Wśród ukrytych. Wśród oszustów" Margaret Peterson Haddix


Tytuł oryginału: Shadow Children: Among the Hiddens. Among the Impostors.
Tom: 1 i 2
Liczba stron: 391
Wydawnictwo: Jaguar 
Z twórczością Margaret Peterson Haddix spotkałam się już wcześniej. Książka "Wybrańcy" okazała się dziecinna i nieciekawa, więc nawet nie chciało mi się sięgać po kolejne tomy. Pozytywne recenzje, jakie zbierała ta powieść oraz tematyka na pograniczu antyutopii sprawiły, że bardzo chciałam ją przeczytać. Autorki nie skojarzyłam jednak od razu, ale postanowiłam nie podchodzić sceptycznie i dać jej drugą szansę. Czy "Dzieci Cienie" są lepsze od "Wybrańców"? Przekonajcie się sami!

"Urodził się jako trzecie dziecko, był nielegalny i łamał ustawę populacyjną każdym oddechem i każdym zjedzonym kęsem."

Z powodu widma głodu rząd ustanawia Prawo Populacyjne, które zakazuje rodzinom posiadać więcej niż dwoje dzieci. Takie dzieci mają być bezzwłocznie zabijane, a jednak wiele rodzin ukrywa swoich nielegalnych potomków. Jednym z Dzieci Cieni jest Luke, który wychowany został w izolacji i jest skazany na życie na strychu. Monotonia dni codziennych zamienia jego życie w powolną egzystencję, dopóki chłopiec nie zauważa, że w domu obok prawdopodobnie ukrywa się inne trzecie dziecko.
W przeciwieństwie do Luke’a, Jennifer znakomicie orientuje się w zewnętrznym świecie. Za pośrednictwem sieci utrzymuje kontakt z innymi nielegalnymi dziećmi, które, podobnie jak ona, marzą o zmianach, o normalnym codziennym życiu. Totalitarne społeczeństwo nie zna miłosierdzia dla niepokornych – czy zakrojone na szeroką skalę plany Jennifer mają jakąkolwiek szansę w starciu z rzeczywistością? A może zorganizowana siatka trzecich dzieci znajduje się pod całkowitą kontrolą rządu?

„Nie masz czasem ochoty powiedzieć: "Dłużej tego nie wytrzymam'?[...] Nie chciałbyś czasem po prostu wyjść w środku dnia i powiedzieć "Chrzanić ukrywanie się, mam to w nosie'? Czy tylko ja czuję się w ten sposób?”

Luke jest głównym bohaterem obu tomów, które my znajdziemy w jednej książce. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ za przyzwoitą cenę mamy aż dwie powieści, choć dosyć krótkie. "Wśród ukrytych" liczy sobie 186 stron, a "Wśród oszustów" 200. Dla mnie to ogromna zaleta. Ile mniej czasu czekania na kolejne tomy! Książka napisana jest w trzecioosobowej narracji, której nie mogę nic zarzucić. Prosty, zrozumiały język, ładnie zbudowane zdania, a jednak nie ma w tym stylu czegoś charakterystycznego. Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Tematyka jest naprawdę godna uwagi. Mamy okazję stopniowo poznać nowy antyutopijny świat. Luke nie wie wszystkie, ponieważ zawsze siedział w domu, więc wraz z nim dowiadujemy się o kolejnych szczegółach, dzięki czemu nie ma problemu z przyswojeniem sobie informacji, a czytelnik nie gubi się w fabule.

Motyw Dzieci Cieni jest bardzo ciekawy i wciągający, ponieważ w sumie nie pierwszy raz słyszymy o polityce starającej się ograniczyć przyrost naturalny. Politykę jednego dziecka możemy znaleźć w Chinach, gdzie nie zakazane posiadanie np. dwóch potomków, a jednak rodziny z dużą ilością dzieci mają większe trudności prawne. Co innego jest oczywiście w książce. Takie dzieci nie mają prawa do życia, żadnych praw w ogóle. Powieść z tego powodu jest dość brutalna, pokazuje złą stronę władzy i ludzi. Za znalezienie trzeciego dziecka jest niezła nagroda. Ludzie są tak zniszczeni, że czyjeś życie jest dla nich mniej ważne od premii.

„Nadzieja jeszcze nic nikomu nie dała.[...] Liczą się tylko czyny.”

Luke chce coś zdziałać i pomóc drugim dzieciom, jednak nie od razu są to czyny spektakularny. Ten kilkunastoletni chłopiec to bardzo ludzki bohater, dzięki temu ujęła mnie prawdziwość tej książki. Luke nie okazuje się super bohaterem, ale dąży do wielkich celów małymi kroczkami.

"Wśród ukrytych, wśród oszustów" to książka zdecydowanie lepsza do "Wybrańców". Cieszę się, że dałam tej powieści szansę, ponieważ znalazłam w niej godną uwagi fabułę, która dotyka ludzkich problemów oraz ciekawych, a jednak ludzkich bohaterów. Podobał mi się również bardzo ten trochę antyutopijny i mroczny klimat. Jeżeli szukacie interesującej powieści, która nie jest szablonową młodzieżówką, to ta książka Margaret Peterson Haddix jest idealna dla Was! Każdy znajdzie "Wśród ukrytych, wśród oszustów" coś dla siebie, również starsi czytelnicy, dlatego polecam Wam zapoznanie się z tą książką.

Ogólna ocena: 8/10.

Seria "Dzieci Cienie":
1. Wśród ukrytych 
2. Wśród oszustów
3. Wśród Zdradzonych
4. Wśród Notabli
5. Among the Brave (Wśród odważnych)
6. Among the Enemy (Wśród wrogów)
7. Among the Free (Wśród wolnych)

O autorce: 
Margaret Peterson Haddix to amerykańska pisarka, która ma na koncie niemal 30 powieści dla młodzieży, w tym bardzo popularne serie z pogranicza fantastyki. Urodzona w 1964 roku w małym miasteczku w Ohio, Haddix studiowała dziennikarstwo, literaturę oraz historię. Zadebiutowała w 1995 roku powieścią „Running Out of Time”. Za swoje książki była wielokrotnie nagradzana (m.in.: International Reading Association’s Children’s Book Award; American Library Association Best Book), a jej powieści stale goszczą na liście bestsellerów „New York Timesa”. Margaret Haddix mieszka wraz z mężem i dwojgiem dzieci w Columbus w Ohio
Źródło opisu: http://katedra.nast.pl/seria.php5?id=2039

Za możliwość poznania świata "Dzieci Cieni" serdecznie dziękuję wydawnictwu Jaguar. :)

Zapraszam do polubienia fanpagu'u wydawnictwa na Facebooku: klik!

Sophie di Angelo

15 komentarzy:

 1. Recenzja jest wprost cudowna. Bardzo mi się podoba. Wszystkie pięknie ujęłaś w słowa. Co do książki to jestem przekonana, ale poczekam a być może, któraś z koleżanek ją zakupi i wtedy pożyczę. Ja na razie cierpię na brak funduszy :( pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam tą serię! Po prostu uwielbiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Recenzja mnie przekonała, może przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę ją sobie w końcu kupić, zapowiada się całkiem ciekawie:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna recenzja! Książkę mam za sobą i zgadzam się z Twoją opinią! Już nie mogę się doczekać, aż sięgnę po następne tomy i poznam dalsze losy Luka i pozostałych Dzieci Cieni ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeczytałam cztery pierwsze części i naprawdę niezła jest ta historia! Ciekawa jestem tylko, kiedy doczekamy się ostatnich tomów.. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciągle się waham, czy czytać tę serię, ale trochę mnie zachęciłaś. :) Może jak już wyjdą wszystkie części to się za nią zabiorę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam i mam podobne wrażenia, cieszę się, że po nią sięgnęłam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mimo zachęcającej recenzji, raczej po nią nie sięgnę :) Wyrosłam z tego typu historii :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Widzę, że to będzie kolejna seria, za którą chętnie sięgnę :)
  Interesująco się zapowiada ^^

  OdpowiedzUsuń
 11. Tak jakoś średnio mnie do tej książki ciągnie :/

  OdpowiedzUsuń
 12. Na pewno przeczytam :D Super recenzja i blog! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam na nią wielką chrapkę, nie wiem, czemu jeszcze po nią nie sięgnęłam! ^^
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałam i nawet mi się podobała. Fajny pomysł na przedstawianie świata w przyszłości;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 15. Mam ją na półce i już niedługo się z nią zapoznam :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz! Do zobaczenia przy kolejnym poście!
Xoxo